Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 8 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 74
  1. #21
    Потребител
    Регистриран
    23.04.2014
    Мнения
    61
    Пчеларски район
    Батак
    Все още нито съм яла собствен мед, нито продавала такъв. Ясно ми е, че ще трябва да купя нова центрофуга, но смятах, че може да се отложи за по-късно време.

  2. #22
    Автор
    Регистриран
    08.07.2014
    Мнения
    102
    Пчеларски район
    Трънско
    Цитат Първоначално публикувано от Nevena*K Виж публикацията
    Моля за съвет!
    Центрофугата ми има ръжда от вътрешната страна - около канелката. Може ли да се ползва за почистване на ръждата преобразувател и след това да бъде боядисана? Принципно това е начин за оправяне на проблема, но дали е приложим в случая?
    Принципно това е начин за отлагане на проблема, не за решаването му.
    Можеш да "закърпиш" положението с преобразувател за ръжда, както си решила, като предварително механично (например с шкурка) премахнеш колкото се може повече от ръждата. Преобразувателят за ръжда е добре да не се стича по стените, за това, ако се налага, центрофугата трябва да се постави да лежи на стената, която мажеш. Ако ръждата е малко, преобразувателя ще я премахне още с първото намазване, но ако е проникнала по-дълбоко ще трябва да го нанесеш на няколко пъти, след като изсъхва. Накрая се измива хубаво с вода и подсушава. Боя не бих ползвал в никакъв случай. След време ръждата пак ще се появи, но до тогава трябва да си се оборудвала с неръждаема центрофуга...
    Ако държиш да изполваш точно тази центрофуга, дъгосрочно можеш да премахнеш ръждата единствено чрез покритие нанесено по галваничен начин, например чрез горещо поцинковане, покалаяване и др.
    Христо Йорданов

  3. #23
    Потребител
    Регистриран
    23.04.2014
    Мнения
    61
    Пчеларски район
    Батак
    Благодаря на всички за съветите! Желая Ви прекрасна вечер!

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Разбира се че ще отложиш. Понякога отлагането води до решаване... Има разни спрейчета за студено поцинковане, стават за отвън, па може и за вътре, знам ли, имат си и сертификати за това-онова... Ако вече имаш воськ , залей рьждата с разтопен воськ. Временно решение, ако се направи както трябва, отива с години. През това време си разширяваш крьгозора (тва не знам кво значи ама звучи модерно) и току виж ти излезе някаква врьзка в заводче дето правят галванизация или горещо поцинковане (както стана при мен) или пьк ти се обаждат отнякьде да отидеш да прибереш нова нерьждавейка, както стана с един познат. Успех и чакам отзиви сладьк ли е меда. Собствения мед!
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  5. #25
    Потребител
    Регистриран
    23.04.2014
    Мнения
    61
    Пчеларски район
    Батак
    Посъветвайте ме моля!
    В периода 30.07.-08.08 направих разделяне на половина на семействата ми. За сега всичко протича нормално - новите майчици пронесоха, на други отводки придадох майки - приха ги и те работят. Но, сандъците ми са наполовина празни, защото от много скоро се занимавам с пчеличките и нямам достатъчно плодникови рамки. Кажете с какво да запълня празнините на кошерите?
    В момента рамките са подредени откъм западната страна на кошера - там ли да останат или да ги подредя в средата и от двете им страни да поставя някакви материали (какви незная) за затопляне?
    Отворът откъм страната на рамките ли трябва (запад или център) да бъде или на противоположна страна?
    Притеснявам се как ще направя зазимяването!

    P.S. Да се похваля - медът, който извадих е уникално ароматен и сладък!!!

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Браво за меда! Ще трябва да казваш рецептата напролет. Рамките в едната страна, прелката срещу тях, център-запад. Преградна дъска задължително и празния обем го пълня с възглавница слама или чувал с парчета стиропор/фибран. Класиката е горски мъх. Ако имаш възможност и ако ветровете позволяват, обръщай входовете на изток и тогава пълните рамки ги оставяш на юг. За мен цепене наполовина в началото на август ми идва лееко хазартно, но както и да е, няма невъзможни неща. По ме притеснява напролет без плодникови рамки какво ще става, ама след Зарезан ще го мислим.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  7. #27
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Преградна дъска задължително и празния обем го пълня с възглавница слама или чувал с парчета стиропор/фибран. Класиката е горски мъх
    В никакъв случай слама и материали задържащи влагата фибран/стиропор може ,а най лесно е просто да оставиш празно пространството беше писала ,че използваш плат вместо таванка вариант е да го спуснеш от рамките зад преградната дъска и така ограничаваш обема на кошера, за успешно иззимуване задължително питки още януари защото младите ти майки ще снасят до късно и храната ще намалее.Преглед след септември един път в месеца ако пчелите са в долния край на рамките всичко е ок ако са горе веднага питка плата ще ти помогне за питката.

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Хаха, айде не ме разсмивай. Докато имах дванайсетаци и БДС таванки, направо им махнах дъските отгоре и им сложих крачоли със слама за зимно-лятно и така доста годинки. Е сламата се сменя де. Отдолу е имало и силни и нормални и всякви семейства и отводки, смъртност нямам не знам от кога, нозематоза даже и не знам какво представлява, а пък зима съм имал винаги до миналата година. Забравих да кажа че отстрани съм слагал и чувал с накъсани кашони, бе квото има наблизо, че все бързам. Верно е че е най-лесно да се остави празно пространството, и това съм го правил и февруари или март стената на север изток е черна и мокра, но в случая предполагам колежката не търси лесен подход, а ефективен. А от говорене по всяко време на годината за хранене и подхранване ми става леко тягостно...
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  9. #29
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Хаха, айде не ме разсмивай. Докато имах дванайсетаци и БДС таванки, направо им махнах дъските отгоре и им сложих крачоли със слама за зимно-лятно и така доста годинки. Е сламата се сменя де. Отдолу е имало и силни и нормални и всякви семейства и отводки, смъртност нямам не знам от кога, нозематоза даже и не знам какво представлява, а пък зима съм имал винаги до миналата година. Забравих да кажа че отстрани съм слагал и чувал с накъсани кашони, бе квото има наблизо, че все бързам. Верно е че е най-лесно да се остави празно пространството, и това съм го правил и февруари или март стената на север изток е черна и мокра, но в случая предполагам колежката не търси лесен подход, а ефективен. А от говорене по всяко време на годината за хранене и подхранване ми става леко тягостно...
    Прегледи и подхранване се правят по всяко време на годината само когато е нужно.Който иска нека слага слама и хартия ,парцали това си е негово решение.

  10. #30
    Автор
    Регистриран
    19.02.2013
    Мнения
    182
    Пчеларски район
    Петрич
    Цитат Първоначално публикувано от Nevena*K Виж публикацията
    Посъветвайте ме моля!
    В периода 30.07.-08.08 направих разделяне на половина на семействата ми. За сега всичко протича нормално - новите майчици пронесоха, на други отводки придадох майки - приха ги и те работят. Но, сандъците ми са наполовина празни, защото от много скоро се занимавам с пчеличките и нямам достатъчно плодникови рамки. Кажете с какво да запълня празнините на кошерите?
    В момента рамките са подредени откъм западната страна на кошера - там ли да останат или да ги подредя в средата и от двете им страни да поставя някакви материали (какви незная) за затопляне?
    Отворът откъм страната на рамките ли трябва (запад или център) да бъде или на противоположна страна?
    Притеснявам се как ще направя зазимяването!

    P.S. Да се похваля - медът, който извадих е уникално ароматен и сладък!!!
    Нищо не слагай. Само една преградна дъска е достатъчно.

 

 
Страница 3 от 8 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •