Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 8 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 74
  1. #11
    Автор
    Регистриран
    12.01.2014
    Мнения
    180
    Пчеларски район
    Троянски Балкан
    Цитат Първоначално публикувано от Nevena*K Виж публикацията
    Здравейте! Моля за съвет! На 19.04.14 година се сдобих с три пчелни семейства в ДБ кошери с 10 рамки. Настаних ги на избраното място. Времето не беше подходящо да отварям кошерите след превозването им. Не ги бях гледала и преди това, като изцяло се доверих на пчеларя, от който ги закупих. На 21.04.14 отворих кошерите - какво установих - пълни с пчели, преградната дъска беше поставена на 8 позиция. Преместих я на последна и поставих между рамките и лентички против акари. Пчелите носеха прашец. Реших, че при така пълни плодници ще е хубаво да им поставя и строителни рамки /да работят, да не вземат да се роят/. На 22.04.14 в кошерите поставих по една строителна рамка. Искам да споделя, че пчелите бяха завзели и външната страна на преградната дъска. Подхраних със сироп.
    Питането ми е следното: до главната паша, според мен има още време. Казвам го защото кошерите ми се намират в Родопите - м. Цигов чарк. Тук все още я доста хладно, дневните температури рядко достигат 15 - 17 градуса през този месец. Дали съм избързала с поставянето на строителните рамки. Да не взема да изстудя пилото, като го разширих? Като има толкова много пчели, дали е възможно да направят рой по-рано? Дали да направя отводки от тези семейства? От това, което прочетох във форума - че при пълен плодник се поставя магазин - дали не е рано и за това? Надявам се, че съм била ясна във въпросите и в обясненията! Но ако има нужда от подробности ще ги дам. Не съм проверила дали има градеж - студено е и не искам да отварям.
    Риторичният ми въпрос относно температурата за нектароотделяне искаше да покаже, че там горе в Родопите на 1000 метра надморска височина в краят на април няма условия семействата да се развият толкова много, че да роят. Там са иглолистни гори и пашата е преобладаващо тревисти растения. Не съм много сигурен, но и липа няма. Така, че докато се затопли достатъчно за обилно нектароотделяна - 20-25 градуса - има време за нормално развитие на семействата.
    Г-н Йосифов, карате ме да обяснявам очевидни неща. А относно еволюцията - пчели няма как да станем, но управляващите в България и така наречените "пчеларски вождове" отново искат да ни направят на маймуни.
    Никога не знаеш колко скоро ще стане твърде късно.

  2. #12
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Ако някой ми обясни как изстива пило от основа ще съм му благодарен

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    04.03.2013
    Мнения
    45
    Пчеларски район
    Драгалевци
    За нектарооделянето трябва и да има слънцегреене , не само температура.Нектар се отделя в момента , но не достатъчно.Осигурявай им работа и подхранвай , когато не могат да излизат повече от 1 ден със сироп 2:1(2л.вода,1кг.захар).

  4. #14
    Потребител
    Регистриран
    23.04.2014
    Мнения
    61
    Пчеларски район
    Батак
    Наистина тези дни са много облачни. Вчера отидох да ги нагледам и пак ги подхраник със сироп - по-ретичък (2:1), за да имитира природния нектар. Днес смятах да им направя оглед преди поставянето на магазините, но температурата е много ниска и не мога да работя.

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Колко е ниска температурата и какво цъфти в момента?

  6. #16
    Потребител
    Регистриран
    23.04.2014
    Мнения
    61
    Пчеларски район
    Батак
    Днес (към обяд) видях 7 градуса и духаше вятър, с което се усещаше по-студено. Сутринта беше по-топла. Иначе по поляните видях много нацъфтяло глухарче, в близост върби, овошки, но не мога да кажа за други ливадни или дървесни. Минзухарите са прецъфтели, но иначе ги има в изобилие. При посещението ми вчера също беше студено, долях им около по 0,300 л. сироп (предишния го бяха взели напълно). Пред два от кошерите имаше доста - 10 /десетина/ броя пчели, което отдавам на това, че са стари/ т.е може би от зимните. Не съм отваряла. Подслушах ги, след почукването жужаха нормално.

  7. #17
    Потребител
    Регистриран
    23.04.2014
    Мнения
    61
    Пчеларски район
    Батак
    Моля за съвет!
    Центрофугата ми има ръжда от вътрешната страна - около канелката. Може ли да се ползва за почистване на ръждата преобразувател и след това да бъде боядисана? Принципно това е начин за оправяне на проблема, но дали е приложим в случая?

  8. #18
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    По добрия вариант е да го калайдисаш мястото
    Милен Михов

  9. #19
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Проблема не е самата ръжда, а че казана на центрофугата ти е направен от материал, който ръждясва. Вероятно говорим за поцинкована ламарина. Цинка ако не знаеш постепенно пада и за 7-8 години покритието се изтънява до нула. Всичкия този цинк е влизал в твоя мед, а сега вече си в крайна фаза, когато вече започва да влиза и железен окис (ръжда). Всичките твои клиенти, на които си продавала мед, са го яли този цинк.

    Моя съвет - смени центрофугата с хромникелова, както и всеки един твой съд, до който се докосва меда. Не трови себе си, децата си и клиентите си. За хранителни цели са допустими само съдове от хромникел. Допустими са и някои съдове от специална пластмаса, които имат специален сертификат, че са годни за хранителни цели.

    Не се мъчи да ремонтираш ръждата, защото каквото и покритие да сложиш, това означава, че си съгласна да го изядеш това покритие в следващите няколко години. Помисли си яде ли ти се калай или желязо или боя или някаква епоксидна или полиестерна смола?

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Nevena*K Виж публикацията
    Моля за съвет!
    Центрофугата ми има ръжда от вътрешната страна - около канелката. Може ли да се ползва за почистване на ръждата преобразувател и след това да бъде боядисана? Принципно това е начин за оправяне на проблема, но дали е приложим в случая?
    Ако имаш пари и възможност да ги заделиш за една нова центрофуга послушай съвета на Матеев. Ако не, послушай този на Капанеца.
    Калая не е вреден за човека и не случайно векове наред хората са калайдисвали съдовете си за вода и храна. Цинка даже е полезен и участва задължително в комбинациите "витамини-минерали".
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

 

 
Страница 2 от 8 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •