Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 10 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 95
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Според мен за това време е необходимо да се предвиди 10-15кл. захар на семейство.А за отводките отделно.Някога в държавнте пчелини се залагаше 10кл. пролетно и 10кл. есенно подхранване.Самоиздръжкат на пчелина не носи добри доходи.Поне при моя опит е така.Ако има някой с по добри идеи ,ще се радвам да сподели че да се поучим.

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    А спомняте ли си поръчковите статии от рода на "Топлата зима ще позлати пчеларите".Май прекупвачите избързаха с броенето на пилците.Сега е момента да се изисква по-справедлива цена.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=4174268
    Проф. Валери Спиридонов: Предстоят още порои, а зимата ще дойде рано

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Аз мисля от доста време, ако и зимата вали сняг като сега дъжд ще направи няколко метра снежна покривка.

  5. #15
    Автор
    Регистриран
    07.10.2013
    Мнения
    153
    Какви са отношенијата меду хората,
    времето е много хубаво!!! ???

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Синоптиците тази година нямат вярна прогноза, преди поне познаваха от време на време.

  7. #17
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз разсъждавам така:
    Нещо глобално се е случило - Гълфстрийм или бог знае какво. Все още не го знаем какво е, но знаем, че няма шанс да се промени току-така в по-добра посока. Каквото и да е, то ще тръгне към подобряване бавно, а не от днес за утре.

    Изводи и моя лична прогноза:
    Климата над България ще продължи да е "мокър" и така ще е вероятно още дълго време - може би няколко месеца или дори цяла година. Със сигурност тази година е загубена за пчеларството. Ще продължават "мокрите" дни през цялото лято и дори през есентта. Почти е сигурно, че ни чака дълга и мека зима, с много-много сняг в подбалкана и в планинските региони. Температури с много градуси в минус не се очакват, освен може би една две нощи през февруари, но това е просто "черешка на тортата". Огромното количество валежи с температура 16-18 градуса в действителност извърши "небивало" затопляне на повърхностния слой на почвата (първите 7-8- метра), а това рядко се случва. Обикновенно температурата на повърхностния слой (след 3-тия метър) е на ниво около 14 градуса за региона на България. От 3-тия метър до поне 100-ния метър температурата е все една и съща, и това всъщност е средната температура на въздуха над България през последните 1000 години. Обикновенно зимно-летните колебания на температурата на въздуха променят само първите 3-4 метра, максимум 5 метра. Надолу температурата е почти константна и е равна на средногодишната температура за дълъг период от време. И колкото по-надолу се потъва, толкова температурата е равна на средната за все по-дълъг период от време. Това е за първите 100-200 метра, а по-надълбоко започва влиянието на топлото земно ядро, което постепенно увеличава температурата с увеличаване на дълбочината. Всъщност учените по температурата на почвата на дадена определена дълбочина могат да разберат кога в историята е имало глобално затопляне и кога - глобално застудяване. Просто игра на математика.

    За нас и за нашите кратки срокове от един човешки живот е важна температурата на първите 10-20 метра от почвата. При сухи и нормални години климата клати само температурите на първите 3-4 метра от почвата. При мокри години, каквато е сегашната, топлата вода (всичко над 14 градуса е "топло") попива много по-дълбоко в почвата (до 10-тия метър, че и повече) и зарежда тази почва с КОЛОСАЛНО КОЛИЧЕСТВО ТОПЛИННА ЕНЕРГИЯ !!! То затова и лятото е по-хладно - защото нормалната лятна енергия на слънцето вместо да остане на повърхността и да топли въздуха, тя потъва в дълбините на почвата и я топли. Говорим за милиарди мегаватчасове топлинна енергия. Това количество топлинна енергия ще държи повърхностния слой на почвата по-топъл от нормалното поне 5-6 години. Това ще е свързано с меки зими, валене на сняг и стопяване след 2-3 дена, киша по пътищата, и дълбоки еднометрови или дори двуметрови снегове в подбалкана и по планините. Кучи студове са възможни само във въздуха, но той бързо ще се стопля от топлата почва.

    Ако не греша в тези разсъждения, чакат ни поредица от мокри меки зими, а ако се случи горещо лято, то ще е по-горещо от нормалното с поне 3-4 градуса. Ха-ха - хайде да поживеем и да видим дали съм бил прав. Най-малкото законите на физиката работят в моя полза................

    Може да звучи смешно, но аз лично отдавна съм повярвал в тази "моя си" прогноза (направих си я преди 2 месеца) и "пчеларските" ми решения са подчинени на нея. Смело разфасовах на отводки всички пчелини в Габровския регион веднага след първата паша, а подобно действие подготвям за след 4 дена и в Ловешкия регион, където слънчогледа вече е на приключване. Увереността за мокър август и септември ме е убедила, че с храненето не трябва да спирам, а увереността за мека зима ще ме накара да вляза в нея със слаби семейства на по 4-5-6 рамки. Може да ми се смеете на решенията, но нали знаете - пилците се броят наесен, а кошерите - напролет. Живот и здраве да дойде пролетта и тогава да видим сбъркал ли съм или не. Иначе нали знаете - ако освен План А не сте си подготвили План B и План C - лошо ви се пише. Е аз съм гърмян заек, така че План B и План C си имам.

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    .....
    Ако не греша в тези разсъждения, чакат ни поредица от мокри меки зими, а ако се случи горещо лято, то ще е по-горещо от нормалното с поне 3-4 градуса. Ха-ха - хайде да поживеем и да видим дали съм бил прав. Най-малкото законите на физиката работят в моя полза................

    Може да звучи смешно, но аз лично отдавна съм повярвал в тази "моя си" прогноза (направих си я преди 2 месеца) и "пчеларските" ми решения са подчинени на нея. Смело разфасовах на отводки всички пчелини в Габровския регион веднага след първата паша, а подобно действие подготвям за след 4 дена и в Ловешкия регион, където слънчогледа вече е на приключване. Увереността за мокър август и септември ме е убедила, че с храненето не трябва да спирам, а увереността за мека зима ще ме накара да вляза в нея със слаби семейства на по 4-5-6 рамки. Може да ми се смеете на решенията, но нали знаете - пилците се броят наесен, а кошерите - напролет. Живот и здраве да дойде пролетта и тогава да видим сбъркал ли съм или не. Иначе нали знаете - ако освен План А не сте си подготвили План B и План C - лошо ви се пише. Е аз съм гърмян заек, така че План B и План C си имам.
    А с Оня горе договор имаш ли?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  9. #19
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ха-ха....... имам План B, а понякога и План C. Много провали помня в този живот, но никога не съм допускал сериозни сътресения, които да застрашат цялостното състояние на бизнеса. Обикновенно загубите предварително се планират и те трябва да са такива, щото човек "да може да си ги позволи". Масово използвам например ДИВЕРСИФИКАЦИЯТА или на Български - НИКОГА ВСИЧКИ ЯЙЦА В ЕДНА КОШНИЦА. Аз съм си я доразвил тази народна мъдрост до "ЯЙЦАТА ТРЯБВА ДА СА ПОНЕ В ПЕТ КОШНИЦИ, изработени от 5 различни материала, сложени на 5 различни места......ха-ха имам дори и План Z за случай, в който всичките 5 кошници с яйца се счупят едновременно..... Надявам се, че никога няма да се наложи да го привеждам в действие......

  10. #20
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Аз пък имам усещането че тази зима ще се върнем в ледниковия период, точно защото лятото е хладно.
    Теорията ми със сигурност си има пукнатини - след тази топла зима очаквах ще лятото ще ни изпържи (както през 2007), пък то се оказа че ни издави.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 2 от 10 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •