Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 17 ПърваПърва ... 21011121314 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 163
  1. #111
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Когато се придава майка,НЕ всички пчели са съгласни с избора.И когато любопитството надделее отваряме и....създаваме стресова ситуация,която усилва конфронтацията м/у приелите и не съгласните с новата майка.А светлината,шума....кара младата майка да "тича" от пита на пита,като по тоз начин,без да иска,напуска групата на приелите я и попада в....между шамарите.Всъщност,една от причините да казваме,че майката достига връха си през втората година е именно наличието на тез две групи-на приели майката и не съгласните с тоз избор......
    Миналата година реших да маркирам една току що приета майка и след пускането тя побягна на друга рамка и стана чудо. Наложи се да я придавам отново.

  2. #112
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Миналата година реших да маркирам една току що приета майка и след пускането тя побягна на друга рамка и стана чудо. Наложи се да я придавам отново.
    На мене Бай Неделчо ми каза друго. Поне 4 дена след придаването да не се отваря защото пчелите в стремежа си да я защитят, може неволно да я убият. И...не маркирам млади майки щото тая година една припадна. Съвсем внимателно я маркирах, в чаша с мрежичка и буталце и като я пуснах, не мърда близо минута. След това се осефери и тръгна а след няколко дена я проверих снасяше си нормално. Точно след месец я проверявах пак и имаше малко още не излюпено пило и...никаква майка. Сложих и прясно пило и изкара майка ама никакво маркиране вече. В тая връзка искам да питам: при самосмяна и наличие на жива майка, кой трепе старата майка, пчелите или новоизлюпената майка?

  3. #113
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от Алексиев Виж публикацията
    На мене Бай Неделчо ми каза друго. Поне 4 дена след придаването да не се отваря защото пчелите в стремежа си да я защитят, може неволно да я убият. И...не маркирам млади майки щото тая година една припадна. Съвсем внимателно я маркирах, в чаша с мрежичка и буталце и като я пуснах, не мърда близо минута. След това се осефери и тръгна а след няколко дена я проверих снасяше си нормално. Точно след месец я проверявах пак и имаше малко още не излюпено пило и...никаква майка. Сложих и прясно пило и изкара майка ама никакво маркиране вече. В тая връзка искам да питам: при самосмяна и наличие на жива майка, кой трепе старата майка, пчелите или новоизлюпената майка?
    Който дириджира положението в кошера.

  4. #114
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Алексиев Виж публикацията
    На мене Бай Неделчо ми каза друго. Поне 4 дена след придаването да не се отваря защото пчелите в стремежа си да я защитят, може неволно да я убият. И...не маркирам млади майки щото тая година една припадна. Съвсем внимателно я маркирах, в чаша с мрежичка и буталце и като я пуснах, не мърда близо минута. След това се осефери и тръгна а след няколко дена я проверих снасяше си нормално. Точно след месец я проверявах пак и имаше малко още не излюпено пило и...никаква майка. Сложих и прясно пило и изкара майка ама никакво маркиране вече. В тая връзка искам да питам: при самосмяна и наличие на жива майка, кой трепе старата майка, пчелите или новоизлюпената майка?
    Предимно пчелите вършат това. Майките се бият когато се роят, макар, че и пчелите помагат.

  5. #115
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Който дириджира положението в кошера.
    И кой е това според теб
    П. П. Според мен пчелите Махат старата майка, но за поведението на кошера не може да се каже толкова категорично

  6. #116
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    И кой е това според теб
    П. П. Според мен пчелите Махат старата майка, но за поведението на кошера не може да се каже толкова категорично
    Кой храни майката?Кой,кой.....
    Този пост е редактиран от mici-92; 01.10.2018 в 14:54.

  7. #117
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Миналата година реших да маркирам една току що приета майка и след пускането тя побягна на друга рамка и стана чудо. Наложи се да я придавам отново.
    Това се случва рядко,но се случва.Не помня,Радоев или Бижев препоръчват,за по-сигурно,след маркиране-предаване с клетка.
    Този пост е редактиран от mici-92; 02.10.2018 в 14:46.

  8. #118
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Това се случва рядко,но се случва.Не помня,Радоев или Бижев препоръчват,за по-сигурно,след маркиране-предаване с клетка.
    Това се случи защото направих нещо което знам че не трябва да правя, но не ми се търсеше майка след това и реших да действам. След като придадеш майка трябва да оставиш семейството на спокойствие. Иначе да слагаш майка в клатка след маркиране е безсмислено, след като пусна майката в кошера пчелите веднага почват да я почистват, никога не съм виждал до сега дори и капка агресия към маркирана майка в собственото си семейство.

  9. #119
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Това се случи защото направих нещо което знам че не трябва да правя, но не ми се търсеше майка след това и реших да действам. След като придадеш майка трябва да оставиш семейството на спокойствие. Иначе да слагаш майка в клатка след маркиране е безсмислено, след като пусна майката в кошера пчелите веднага почват да я почистват, никога не съм виждал до сега дори и капка агресия към маркирана майка в собственото си семейство.
    Там се говореше,за след пипане с ръце при маркиране.

  10. #120
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Там се говореше,за след пипане с ръце при маркиране.
    И аз това казвам, след пипане с ръце започват спокойно да я почистват няма агресия, по скоро се радват че се е върнала

 

 
Страница 12 от 17 ПърваПърва ... 21011121314 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •