Добре дошли в Българският форум за пчелари.

Вижте резултатите от анкетата: Автоматично зареждане на захарен сироп?

Гласували
80. Не можете да гласувате в тази анкета
  • Да

    40 50.00%
  • Не

    24 30.00%
  • Зависи от цената

    16 20.00%
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 40
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Аз до колкото разбрах клапите регулират възможността за достъп на пчелите до сиропа. Съответно колкото по малко пчели могат едновременно да взимат от сиропа то толкова повече се удължава времето за взимането на количеството което си налял в хранилката.

  2. #22
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Имам в превид пчелини между 100 и 1000 кошера. Макар че трудно си представям пчелите от пчелин с 1000 кошера какво ще пасат. А идеята на питането е именно такава - да се види има ли смисъл от разработката.

    Тогава просто питаш грешните хора. Срещни се с няколко пчеларя от този размер и попитай тях.


    Тази година в средата на януари сложих АПИФОНДА 2.5 кг на семейство. На следваща седмица прегледах рамките, вече имаше лъскав нектар по крайните пити, което според мен е от преработването на питките.

    Затова и казах "в общия случай". Складирането на твърдата храна в питите е нежелано, тъй като целта й е тя да се употрябява колкото се може по-дълго време (на момента - за пилото и дневните нужди на семейството) и да дава стабилност в кошера ( вместо раздвижване и суетня за кратко, а после - суша). Затова и в Гърция питките са твърди като пластелин.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    И аз я гледах тази хранилка и дълго се чудих как определя дневната доза. Реших че сиропа минава през нещо като цедка с различен диаметър на дупките и което сито сложиш толкова сироп ще минава през него за 24 часа. Аз преди време бях си направил подобна дозирана хранилка от най-обикновена такава, като сложих плътна преграда за сиропа и пробих микро дупчици с най-дребната бургия. Така минаваше определено количество сироп за определено време и се получаваше ефекта на дозирането. В последствие ми се стори бавно и непрактично.
    Не се сетих обаче че дневната доза може да се регулира посредством ограничаване на броя на пчелите които имат достъп до хранилката. Което е по-добрата идея защото в моя случай скоростта на теч ще зависи от гъстотата на сиропа.

    Една идея до tsc1. Тази година се запалих по вътрешните хранилки обаче имат един сериозен недостатък, че не може да се подхранва в по-студено време например като днес. Трябва да се отваря капака а пчелите се лошеят а храненето е необходимо най-вече в такива дни. Искам да измисля нещо като контейнер който да се закача на гърба на кошера и да се прелива във вътрешната хранилка без да се отваря капака, като проблемите са два. Как да влиза сиропа в кошера и то така че да е без значение на коя позиция е сложена хранилката. Защото на всеки кошер ще е на различно място в зависимост от силата на кошера.
    Пимерно в миещите прахосмукачки има контейнер за вода който се пълни отделно и като се сложи в прахосмукачката натиска нещо като клапа и тогава водата се източва. Подобно нещо има и в хоби кафемашините.

    П.С. Дневната доза може да се регулира и като се добавя ментово масло в сиропа. Пчелите вземат сиропа с него много бавно.
    Моето лично мнение е че не се нуждаем толкова от дозирано подхранване отколко от улеснено такова, без отваряне на капаци, хранилки, вдигане на лейки, туби и прочее.

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    И
    Една идея до tsc1. Тази година се запалих по вътрешните хранилки обаче имат един сериозен недостатък, че не може да се подхранва в по-студено време например като днес. Трябва да се отваря капака а пчелите се лошеят а храненето е необходимо най-вече в такива дни. Искам да измисля нещо като контейнер който да се закача на гърба на кошера и да се прелива във вътрешната хранилка без да се отваря капака, като проблемите са два. Как да влиза сиропа в кошера и то така че да е без значение на коя позиция е сложена хранилката. Защото на всеки кошер ще е на различно място в зависимост от силата на кошера.
    Пимерно в миещите прахосмукачки има контейнер за вода който се пълни отделно и като се сложи в прахосмукачката натиска нещо като клапа и тогава водата се източва. Подобно нещо има и в хоби кафемашините.

    П.С.
    Моето лично мнение е че не се нуждаем толкова от дозирано подхранване отколко от улеснено такова, без отваряне на капаци, хранилки, вдигане на лейки, туби и прочее.
    Точно това е и нашата идея - да се намали ходенето и хамалогията по отварянето на многото кошери, да не се дразнят пчелите и да се нарушава микроклимата в кошера, особено в ранната пролет. Наливаш един път в седмицата и без да отваряш кошера стартираш процеса. После работата се поема от автоматиката.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  5. #25
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Снимката на хранилката, публикувана по-горе, е ПОДВЕЖДАЩА !!! Тази хранилка няма да си изпълнява предназначението. Аз също си купих такива хранилки за проба, но в тях имаше не по 2, а по 4 плъзгача. Двата са от страната на входа на пчелите, а другите два са от страната на сиропа. Идеята е да се ограничи достъпа на пчели през входа, но също така трябва да се ограничи и ПЛОЩТА НА ДОСТЪПНИЯ ЗА ЯДЕНЕ СИРОП. В хранилката на снимката двата вътрешни плъзгача липсват, което означава, че пчелите имат достъп до ЦЯЛАТА ПЛОЩ НА СИРОПА. Вярно е, че ще се блъскат на вратата, но после имат на разположение огромна площ, на която едновременно могат да се наредят 200 пчели. Ако се поставят и вторите клапи, тогава достъп до сиропа ще имат само 5-6 пчели, а другите ще чакат вън на опашка.

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    .... Ако се поставят и вторите клапи, тогава достъп до сиропа ще имат само 5-6 пчели, а другите ще чакат вън на опашка.
    Знаеш ли колко човека съм вадил от паднал на буферите асансьор, в който на видно място стои надпис: "макс 6 лица"?
    14! Цяла сватба во главе с булката!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  7. #27
    Наблюдател
    Регистриран
    30.09.2010
    Мнения
    8
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    @Alex,
    Къде са тези клапи, за които се говори в описанието? Не мога да ги видя на снимката. Какви са твоите в печатления от тази хранилка? Наистина ли става дума за такова точно дозиране? Какво задава всеки ден да се подава определената доза?

    На снимка 1 и 2 се виждат, в зелено. На мен ми вършат работа, защото съм съботно-неделен пчелар и не всеки уикенд имам възможност да съм на пчелина.

  8. #28
    Наблюдател
    Регистриран
    30.09.2010
    Мнения
    8
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Снимката на хранилката, публикувана по-горе, е ПОДВЕЖДАЩА !!! Тази хранилка няма да си изпълнява предназначението. Аз също си купих такива хранилки за проба, но в тях имаше не по 2, а по 4 плъзгача. Двата са от страната на входа на пчелите, а другите два са от страната на сиропа. Идеята е да се ограничи достъпа на пчели през входа, но също така трябва да се ограничи и ПЛОЩТА НА ДОСТЪПНИЯ ЗА ЯДЕНЕ СИРОП. В хранилката на снимката двата вътрешни плъзгача липсват, което означава, че пчелите имат достъп до ЦЯЛАТА ПЛОЩ НА СИРОПА. Вярно е, че ще се блъскат на вратата, но после имат на разположение огромна площ, на която едновременно могат да се наредят 200 пчели. Ако се поставят и вторите клапи, тогава достъп до сиропа ще имат само 5-6 пчели, а другите ще чакат вън на опашка.

    Да, г-н Матеев е прав! Извинявам се за подвеждането, на снимката са само двете клапи. Другите две, които трябва да успоредни на тях и да се намират между зелената и прозрачната преграда липсват. Недоглеждане от моя страна, след празниците ще пусна коректни снимки.

  9. #29
    Наблюдател
    Регистриран
    30.09.2010
    Мнения
    8
    Привет колеги,
    изпращам обещаните коректни снимки на хранилката.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри photo 1.jpg‎   photo 2.jpg‎   photo 3.jpg‎   photo 4.jpg‎  

  10. #30
    Автор
    Регистриран
    28.02.2011
    Мнения
    117
    Alex,
    Мина много време от последния пост в темата. Аз съм си купил 30 хранилки от друг модел, но искам за проба да им направя ограничители като на твоята хранилка. Интересува ме само как стои въпроса със заклейването на ограничителите, особено на тези, които регулират преминаването на пчелите. Има ли го (заклейването), няма ли го и ако има - колко, може ли да се почиства?

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •