Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 16 от 23 ПърваПърва ... 61415161718 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 151 до 160 от общо 228
  1. #151
    Автор
    Регистриран
    20.03.2015
    Мнения
    108
    -"и кошерът — това са не само
    няколко хиляди пчели, обединени под името кошер — това е нещо цяло, това е единно същество. Дали
    познава или не познава кошерът някого, при всеки случай той е единно цяло.
    Ако вместо през увеличително стъкло вие погледнете през намаляващо стъкло, всички тези пчели ще се
    съберат заедно и ще бъдат свързани помежду си подобно на човешкия мускул. Така че, разглеждайки
    пчелите, трябва да се има предвид, че тук имаме работа не с отделната пчела, а с нещо, което е абсолютно
    принадлежащо едно на друго, което представлява едно цяло. Това не може да се разбере чисто разсъдъчно.
    Тук трябва да умееш да разглеждаш това цяло като такова. Кошерът и всичко, което е свързано с него, е
    необикновено поучително, тъй като опровергава предположенията, които правим. Нашите предположения ни
    казват, че всичко би трябвало да е иначе. Но в кошера стават удивителни неща. Това не е нещо, което си
    представяме с помощта на разсъдъка. Всичко това, което става тук, не може да се отрича; не може да се
    отрича, че такава промяна, като смъртта на пчеларя, оказва влияние. Това действително е така, това е
    известно от опита. Който действително има работа не с отделен пчелин, а вижда много пчелини, той има
    такъв опит.
    Мога да ви кажа, че когато бях малък, ми се случваше да имам работа с пчеларството по различни
    поводи, интересувах се много от него, въпреки че финансовите и икономически въпроси, стопанските
    въпроси, свързани с пчеларството, ме интересуваха доста по-малко, отколкото сега. Другата причина беше
    тази, че медът още тогава беше много скъп и поради бедност, моето семейство въобще не можеше да го
    купува. Но ние винаги го получавахме като подарък от нашите съседи, особено за Рождество, пък и през
    другото време на годината ни го подаряваха, така че имахме мед целогодишно. Тогава мен съвсем не ме
    интересуваха икономическите въпроси, тъй като през времето на моето детство ядях страшно много от този
    подарен мед. Ядях толкова, колкото побера. Защо това беше така? Днес, при равни други условия, не е лесно
    да получиш като подарък толкова мед. Но тогава повечето земевладелци, живеещи в съседство с къщата на
    родителите ми, бяха пчелари, за тях пчеларството беше неразделна част от стопанството им."


    -"На господин Мюлер му е непонятно, защо след осемдесет или сто години пчелните семейства трябва да
    загинат. За него е неразбираемо, защо господин докторът смята, че след петдесет или сто години
    изкуственото развъждане на пчели може да доведе до разорение.
    По отношение на втора точка: това, че пчелите реагират на смъртта на пчеларя, той вече е
    споменавал. Голяма част от пчелина загива, ако умре този, който го е обслужвал. Той не разбира, от какво става това."

    -"Но телетата, родени от крави, които са прехранвани, за да се
    получат рекордни млеконадои, се оказваха по-слаби, от телетата от крави, отглеждани нормално. Бихте
    могли да забележите това в първото, второто, третото и четвъртото поколение. Да се забележи това не е
    лесно, тъй като измененията не са големи. Това развъждане за мляко започна не толкова отдавна, но аз много
    добре знам: ако продължи така и по-нататък, ако кравата дава над тридесет литра мляко на ден, ако и понататък продължават да я третират така, след известно време развъждането на едър рогат добитък ще стигне
    до пълен упадък. Не трябва да се правят такива неща.
    Обаче при изкуственото развъждане на пчели работата не изглежда толкова зле, нали така, защото
    пчелите са такива животни, които са способни да помогнат сами на себе си и защото те се намират много поблизо до природата от кравите, отглеждани по посочения начин. Не е най-лошото, ако с кравата се отнасят
    лошо, изцеждайки от нея млякото, но все пак я пускат да пасе по ливадите. Но в едрите стопанства това вече
    не се прави. Тези стопанства се придържат към отглеждането в обори. Кравата напълно се откъсва от своите
    естествени условия.
    В пчеларството това е невъзможно, по своята природа пчелите остават в лоното на външната природа.
    Те все пак си помагат. Тази помощ, тази самопомощ представлява в кошера нещо удивително. Тук ще се
    докоснем до това, което господин Мюлер каза за стършелите, които той понякога намирал в своя пчелин и
    които не са го жилили, докато иначе приближаването към стършелите би могло да свърши лошо."

  2. #152
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340

    Производство на пчелни майки - Жил Фер

    Производство на пчелни майки - Жил Фер
    Proizvodstvo na pchelni maiki-Gil Fer.PDF

  3. #153
    Потребител
    Регистриран
    18.08.2014
    Мнения
    65
    Цитат Първоначално публикувано от ves Виж публикацията
    Производство на пчелни майки - Жил Фер
    Proizvodstvo na pchelni maiki-Gil Fer.PDF
    Благодаря колеги,живи и здрави да сте.

  4. #154
    Наблюдател
    Регистриран
    17.04.2015
    Мнения
    21
    Колеги някой да знае от къде мога да сваля броеве от списание Пчеларство. Има доста интересни неща за четене в тях. Благодаря Ви предварително.

  5. #155
    Автор
    Регистриран
    08.01.2014
    Мнения
    173
    Пчеларски район
    област Плевен
    Имаше ги по торентите.

  6. #156
    Наблюдател
    Регистриран
    24.04.2016
    Мнения
    1
    Може ли да ми я пратиш,защото не я намирам мерси! bfo.bulgaria@gmail.com . Или ако може някакъв линк

  7. #157
    Наблюдател
    Регистриран
    10.12.2014
    Мнения
    9
    Пчеларски район
    Ruse
    От много време търся книгата на Йово Кантар Майката уникално творение ако я има някой моля да я сподели .В момента я няма никъде.

  8. #158
    Потребител
    Регистриран
    25.08.2011
    Мнения
    71
    Аз я имам, но не знам как да я споделя.

  9. #159
    Наблюдател
    Регистриран
    10.12.2014
    Мнения
    9
    Пчеларски район
    Ruse
    Възможно ли е да в сканираш

  10. #160
    Наблюдател
    Регистриран
    17.04.2015
    Мнения
    21
    Колеги привет. Търся книгата на Милан Матич "Отглеждане на пчели с корпусния кошер на Фарар. Алпийски
    кошер на Роже Делон". Моля споделете линк или пък който я има сканирана да ми я изпрати на е-майл - bvi68@abv.bg. Благодаря предварително. Поздрави и успехи. Лек ден.

 

 
Страница 16 от 23 ПърваПърва ... 61415161718 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •