Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 9 от 23 ПърваПърва ... 789101119 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 81 до 90 от общо 228
  1. #81
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Благодаря на всички отзовали се на книгата за Венер. Имам я вече и разпечатана
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  2. #82
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Тази книга на Венер не знам за кой път вече я чета и препрочитам. Има няколко аспекта в нея, които са изключително важни. Например това че пчелите ВИНАГИ СА СКЛОННИ ДА ЗАДРЪСТВАТ МАЙКАТА, освен ако не подредим по специален начин плодника, ханемановата решетка и полукорпуса (първия магазин). Моля изчетете този абзац и вникнете в него. Ако всичко това е вярно, то това означава че ние масово грешим в пролетните действия със семейството.

    Нашите майки са от порода „карника" и по време на най-активния сезон снасят дневно от 1500 до 2000 яйца, за което един осем-рамков ЛР корпус е достатъчен, още повече пък десетрамков. Във време на добър принос на нектар и прашец, мястото за пилото намалява заради инстинкта на пчелите да оформят над пилото колкото се може по-голям меден венец, а крайните пити изцяло се запълват с цветен прашец и мед. Тогава вече един корпус става недостатъчен за гнездото и се явява опасност от блокиране яйцеснасянето на майката, особено във време на бурно развитие на пчелните семейства. Блокирането на яйцеснасянето води до поява на роево настроение в кошера и за да се спре то, следва да се освободи място за снасяне на майката. Това става с трудоемка ръчна операция по пренареждане на рамките на плодника. На големите пчелини това е неприемливо, дори е неизпълнимо, тъй като се губи много време за работа с поединични рамки. Трябваше да се намери друго решение. Няколкото години опити и учене от грешките, понякога придружено с плач и материални щети, доведоха до днешното откритие. Първото нещо, което направих, за да се опитам през активния сезон сам да деблокирам майката, беше да добавя още един плодников корпус. Това не реши проблема, тъй «като тогава майката има излишък от място за снасяне, което пчелите веднага използват за внесения нектар и отново блокират майката. На пчелите в плодника не им е необходим толкова много мед, а медът, сложен в плодникови рамки, не може да се центрофугира, тъй като се намира в медения венец над пилото или в рамките до него и може да бъде изваден само ако се прегледат всички рамки, като се вадят отделни рамки с мед. Това означава много ръчна работа и стресиране на пчелите, а за това в големите пчелини няма време.

    Затова опитах да разширя пространството в плодника, като върху плодниковия корпус вместо цял корпус поставя полукорпус, но и това не беше правилно решение, тъй като дълго търсих мястото и връзката на полукорпуса с плодника. В желанието да осигуря повече място за пилото в плодника, повече място за меден венец и за цветен прашец, направих грешка: полукорпусът сложих под Ханемановата решетка. Пчелите, както и при добавен цял корпус, го използваха за запълване с нектар, с меден венец блокираха плодника и намалиха мястото за пилото, а мен отново накараха да размествам поединично рамките в гнездото. Тогава се сетих, че още в началото на моите занимания с пчеларство за първи път имах неблокирани плодници при двойните семейства. Плодниците се състояха от един корпус, който беше отделен от медовия корпус с Ханеманова решетка. Тогава не проумях, че за пчелите медът и медовият корпус над Ханемановата решетка са също като меденият венец над пилото. Веднага отделих полукорпуса и го поставих Над Ханемановата решетка, поставена над плодниковия корпус и това ми реши проблема с блокирането на плодника с мед.

    Следващата грешка направих с неадекватно разширение на медовия корпус. Когато преди края на лятната паша, през юли, трябваше да добавя още един медови корпус, повдигах пълния полукорпус и на неговото място, над Ханемановата решетка, поставих празния корпус. Семействата усетиха, че като се повдигне полукорпуса остават без меден венец (медена шапка) над пилото и веднага се заеха с оформянето на друга медена шапка. Не напълниха мед само там, където аз исках - в добавения нов медови корпус. Напълниха отново рамките на плодника, отново заеха мястото за пилото и блокираха майката. С ограничаването на пилото беше сложено началото на отслабването на семействата за тази зима, а заедно с това и за следващия пчеларски сезон. Разбрах: плодникът никога не трябва да остава без дебел меден венец и това отреди бъдещото място на полукорпуса над плодника.

    Тези два случая ми дадоха отговор на въпроса, какво трябва да бъде разпределението на елементите в плодника. Стигнах до правилото: в активния пчеларски сезон отдолу се намира плодниковият корпус с пилото и майката, над него - Ханемановата решетка и отгоре - полукорпусът, пълен с мед.

  3. #83
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Това беше първата книга, която прочетох и си казах - ТОВА Е МОЯТА СИСТЕМА НА РАБОТА. Да-да, ама не. Книгата е написана много елементарно и леко се чете и човек си мисли, че това е идеалната система. Говорил съм с много колеги , които са се опитвали да работят по този начин и мнението е че не е така както е описано в книгата. Но все пак някои елементи , някои идеи могат да се вземат и да де съчетаят с основните ни действия на пчелина.
    Предлагам ти да прочетеш и книгата на Клейтън Леон Фарар и ще видиш, че там пише съвсем различни неща от това , което сме учили и чели до сега. Трябва много да се чете и да се експериментира , защото всеки един пчелар е различен, различни са ни и пчелите, различни са ни и условията, климата, района, така че един добър пчелар не трябва да се захласва по нечия идея, а да вземе най-важното от всяка технология и да го използва на пчелина си. Аз ще дам един пример от моята практика, който пример е взет от книгата на Венер. Когато слагам поредния магазин, не го слагам под пълния, а над него, за да стои пълния магазин като медена шапка. След като се напръска с нектар горния магазин, тогава им разменям местата, за да не остава плодника без медена шапка.
    И най-важното за всеки пчелар е да е наясно с инстинктите на пчелите и да се съобразява с тях.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  4. #84
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Някой ще може ли да качи и книгата на Клейтън Леон Фарар.

  5. #85
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Някой ще може ли да качи и книгата на Клейтън Леон Фарар.
    Има я из форума или поне трябва да я има.

    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Тази книга на Венер не знам за кой път вече я чета и препрочитам. Има няколко аспекта в нея, които са изключително важни. Например това че пчелите ВИНАГИ СА СКЛОННИ ДА ЗАДРЪСТВАТ МАЙКАТА, освен ако не подредим по специален начин плодника, ханемановата решетка и полукорпуса (първия магазин). Моля изчетете този абзац и вникнете в него. Ако всичко това е вярно, то това означава че ние масово грешим в пролетните действия със семейството....

    Мога да предложа друго решение, но първо...как успяват да задръстят майката?!?!
    Не знам за теб, но аз това не успях да го направя. Въпреки пълните догоре хранилки в кошера имаше винаги място майката да си снесе и винаги пчелите спираха да вземат сиропа.
    Явно това се случва само при малки кошери с малко рамки и корпуси. Нямам друго обяснение как е възможно да се случи. На мен ми изглежда нелогично, защото резултата беше този. И едно нещо като го видиш с очите си, то става истина.
    Друг резултат беше, че рамки се изграждаха и между Август и Октомври, като средно направиха 5 цели рамки и някоя друга с 2-5-7см.
    Това е точно такава късна пита и се вижда много ясно какво са правили. На същата пита има и малко перга, но не се вижда.

    Майката си снасяше яйцата, пчелите си вкарваха прашеца и сиропа и изобщо не им пукаше за теорията. Явно не са чак толкова тъпи или поне не толкова колкото ние си мислим.

    Един куршум - много зайци.
    Винаги пчелите искат да бачкат и като няма за бачкане - роене.
    Майката иска да снася и като няма място - роене или семейството спира/забавя развитието си.
    Вечно изградените рамки са дефицит.
    Трябва да храним за силни семейства, но как да не ги "задръстим".
    Кога да слагаме магазина.
    Как да не се роят.
    Вароа.
    Как да сменяме старите рамки с пити.

    За мен отговора е само един - МЯСТО.
    Дай на пчелите място когато им трябва и където им трябва, а те ще решат сами горните проблеми.
    Използвам само големи рамки и може би тази година ще пробвам няколко кошера само с малки, но само ако ми стигне времето да ги направя.(Докато пиша тук...лепя дъски и имам още 80 кошера да правя)
    Отгоре наливам сироп, а отдолу слагам корпуси с неизградени рамки. Дали с основа или без...всеки си знае най-добре.
    Ако искаме да няма търтеево пило, то просто го вадим, бутаме рамките и слагаме нова рамка в центъра. Ето ти анти-вароа.
    Като вкараш рамката в центъра, то те я изграждат много по-бързо. И все пак търтея не се люпи след 10 дена, а повечето колеги отварят на толкова.
    Ако им е тясно, то просто сме закъснели и вече сме назад с хиляди пчели и роенето може да е факт. То нека те да решат, че трябва да се роят, а ти върви ги спирай.
    Вкарваме корпуси само отдолу и по този начин винаги най-старите пити са най-отгоре. Дали ще се топят или ще се вкарат отново в кошера...всеки си решава. За мен най-логично е да ги топя и никога да не ги слагам в друг кошер или да ги съхранявам и пазя от молец и...
    Винаги гледам да им дам място и работа. Като изградят рамките на 60-80% слагам нов корпус и рамки. Някои съм редувал изградена и неизградена, като вземам 1/2 от стария и ги слагам на новия корпус.

    За един горното може да е вярно, за друг грешно и дори може да изглежда глупаво, но това работи при мен.
    Този пост е редактиран от Дамян Дамянов; 22.12.2014 в 11:41.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  6. #86
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Никога не съм вярвал ,че хора като Венер ще кажат на 100% своите тайни в пчеларството.Затова повечето от нас като опитат -нищо не се получава.

  7. #87
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Някой ще може ли да качи и книгата на Клейтън Леон Фарар.
    Ето и Фарар C. L. Farrar - Productive management of honeybee colonies in the northern states.pdf
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  8. #88
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Колегата който си познае файловете, да ги скрие, че google ги е индексирал.
    robots.txt или .htaccess

    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  9. #89
    Наблюдател
    Регистриран
    18.06.2014
    Мнения
    7

    Post "Нетрадиционно пчеларство"

    Здравейте, колеги!
    От известно време търся книгата на Милош Чорбич, но никъде не я намирам. Моля ако някой може да даде линк за сваляне в ел. вариант.
    Благодаря предварително!

  10. #90
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Кошери и технологии, М. Котларски

    http://dox.bg/files/dw?a=af6f48a233

 

 
Страница 9 от 23 ПърваПърва ... 789101119 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •