Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 15 от 23 ПърваПърва ... 51314151617 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 141 до 150 от общо 228
  1. #141
    Потребител
    Регистриран
    18.08.2014
    Мнения
    65
    Търся да закупя книгата на Жил Фер
    Производство на пчелни майки. Производство на пчелопакети. Въведение в изкуственото осеменяване


  2. #142
    Заслужил Автор
    Регистриран
    09.12.2014
    Мнения
    292
    Пчеларски район
    Хасково
    Предполагам, че няма да я намериш. Аз я имам изкарана на ксерокс. Ако те интересува ще ти я изпратя .Само кажи къде (на лични )

  3. #143
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Емко Виж публикацията
    Ще се радвам дори и отводка да е , колкото до настаняването вече имам местенце макар и вкъщи. На около 2км от мен има рапица,акация и сладчоглед. С терорията според мен съм що годе готов,3книги съм изчел една от тях е на Л.Радоев. Форума може да се каже че съм го препрочел 2 пъти. Имам 2ма стари пчелари по 73год. Който са ми обещали да ми помагат. Бях около тях цяло лято ,но реших първо теорията после семействата. С колега от форума се разбрахме покрай изложението да се видим искал да ги намали на половина имал 16 някъде. Чакам и отговор за ранни отводки направени миналата год. И иззимели. А за смъртността не бях разбран . миналата 2015г.имаше доста смъртност пролетта ,според някой нозематоза други смятаха че са от глад.. Други от студ.
    Емко давай района е добър често съм минавал през Кнежа. По мой съвет почни с 3-4 да можеш да правиш комбинации и ако някой се издъни да го подкрепиш с другите. Отводки април но кой ще ти продаде не знам кофти ако ти продадът скапано пчелно семеиство за миналогодишна късна отводка.

  4. #144
    Наблюдател
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    42
    Пчеларски район
    Плевен
    И какво стана с колегата от форума, който искал да ги намали? Разбрахте ли се???

  5. #145
    Автор
    Регистриран
    22.10.2015
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    Кнежа
    Ще се чуем утре ,объркаха се малко нещата бяхме мн натоварени с 150тенекий и нямаше как да минем

  6. #146
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Емко Виж публикацията
    Ще се чуем утре ,объркаха се малко нещата бяхме мн натоварени с 150тенекий и нямаше как да минем
    Над 50 тенекии, ти ги доставят на адрес. Да ти дам номер....

  7. #147
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.06.2014
    Мнения
    466
    Пчеларски район
    гр Aприлци
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Над 50 тенекии, ти ги доставят на адрес. Да ти дам номер....
    За книги в тенекии ли става дума ?

  8. #148
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    По скоро за бащини семейства и строителни рамки в тенекии!

  9. #149
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от boris Виж публикацията
    Предполагам, че няма да я намериш. Аз я имам изкарана на ксерокс. Ако те интересува ще ти я изпратя .Само кажи къде (на лични )
    Колега, ако ми я пратиш на хартия ще я сканирам и кача във форума. Имам бърз скенер под ръка.

  10. #150
    Автор
    Регистриран
    20.03.2015
    Мнения
    108
    „Човекът и светът. Действието на Духа в природата, За същността на пчелите”,Рудолф Щайнер (27.02.1861-30.03.1925)
    http://www.otizvora.com/wp-content/R...PDF/GA-351.pdf


    ЗА СЪЩНОСТТА НА ПЧЕЛИТЕ(Страница 44)-откъси

    - "Във всички времена
    пчеларството се е разглеждало като нещо, достойно за почитание. В древността пчелата са я почитали като
    свещено животно. Защо? Нея са я почитали като свещено животно, тъй като тя посредством цялата своя
    работа е позволявала да се узнае, какво става в самия човек. Защото имайки частичка пчелен восък, ние
    имаме продукт, намиращ се сякаш в междинно състояние между кръв, мускули и кости. Всичко това
    преминава вътре в човека през восъкоподобния стадий. При това восъкът не е втвърден, а остава течен,
    докато не се превърне в кръв, мускули или в костна тъкан. Така че в лицето на восъка пред нас се проявява
    това, което като сила се намира в нас самите. Когато хората са правели едно време свещи от пчелен восък и
    са ги палели, те са виждали в това чудно свещенодействие. Изгарящият при това восък са вземали от кошера.
    Той се е втвърдявал. Когато огънят разтопява този восък, когато този восък се изпарява, той идва до същото
    състояние, в което той се намира и в нашето собствено тяло. Благодарение на предчувствието хората
    преживявали в изгарящия восък, как се възнася към небето това, което се намира и в собственото им тяло. В
    това е имало нещо, настройващо ги благоговейно, имало е нещо, което ги е предразполагало да гледат на
    пчелата като на особено свещено животно, тъй като тя е произвеждала нещо такова, което и самият човек би
    трябвало постоянно да произвежда в самия себе си. Затова в колкото по-отдалечени времена надникваме,
    толкова повече намираме в хората благоговение пред същността на пчелите като цяло. Пчелите тогава,
    разбира се, са били още диви и хората гледали на тях като на някакво откровение. По-късно те влезли в
    домакинството на човека. Обаче във всичко, което се отнася до пчелите, има удивителни загадки и само този,
    който достатъчно добре изучи процесите, протичащи между главата и тялото на човека, може да почувства,
    какво представлява пчелата.
    Казах ви някои от нещата, които искам да кажа."

    - "Ако давате чай от лайка като подхранка, с
    това вие поддържате процеса на медообразуване. Вие придавате на захарта родство с меда, когато добавяте
    чай от лайка.
    Същото правим и с нашите лекарства. Имайки работа с някакъв метал, него не следва да го
    предписваме на пациента непосредствено, тъй като той ще бъде просто изхвърлен в процеса на
    храносмилане; трябва да смеси с компонент, осигуряващ лесното му усвояване. Така е и с чая от лайка, който
    вие добавяте към захарта."

    -"Наистина е така: само тогава може да се намери правилния подход към пчелите, когато от чисто
    разсъдъчно разглеждане се премине към своего рода вътрешно съзерцание на тези неща. Тази картина
    наистина е чудна. И затова трябва да се каже: пчелният кошер изцяло и напълно представлява единно цяло.
    Той трябва да се приема като цяло. Но ако имаш работа с цялото, вредата не се проявява веднага.
    Този, който добре познава човека, би могъл да си каже следното: някакъв човек — има такива — на
    възраст шестдесет и пет, шестдесет и шест години остава много бодър; докато друг няма тази бодрост, тъй
    като страда от склерозирали кръвоносни съдове и така нататък. Много е интересно да се разгледат тези
    случаи и да се обвържат с това, което е ставало в детството.
    Така, например, на едно дете са му давали мляко, издоено от крава, която е получавала фураж от
    варовикови почви. Така това дете, заедно с кравето мляко, с което са го хранили, е получило нещо, свързано с
    варовиковата почва. Това не се открива веднага. И ето, някакъв съвременен медик, показвайки дете, хранено
    с краве мляко от варовикови почви и сравнявайки го с друго, кърмено с майчино мляко, ще каже: «да, тук
    няма никаква разлика» и други подобни. Но детето, кърмено с майчино мляко ще си остане бодро на
    шестдесет и пет-шест години, докато детето, хранено с краве мляко, страда от калциране на тази възраст!
    Това става, защото човек представлява нещо цялостно и временното въздействие притежава последействие в
    протежение на дълго време. През един времеви период нещо може да оказва напълно здраво въздействие; но
    и след свършването на този период въздействието продължава, то действа и после. Това е, което имам
    предвид, когато казвам: от състоянието в даден момент въобще не трябва да се правят изводи за това, какво
    влияние оказва изкуственото развъждане на пчели; това ще стане очевидно след петдесет, шестдесет или сто
    години. И ако днес някой казва: непонятно ми е, защо след петдесет, шестдесет или сто години нещо трябва
    да се измени,— такова неразбиране е напълно обяснимо. Днес това не се желае да се види; нещо подобно
    стана с мен веднъж в едно имение. Повярвайте ми, веднъж с пълно единодушие едва не ме убиха, когато
    почнах да говоря, че в имението трябва да се намали млеконадоя, иначе твърде бързо ще започне да страда
    възпроизводството на стадото и след четвърт век съвсем ще се прекрати.
    Днес би могло и въобще да не се предявяват упреци към изкуствените методи в пчеларството, тъй като
    живеем в такива условия, когато просто е невъзможно нещо да се направи в социалната сфера. Но трябва да
    се отбележи, че има разлика между това, когато се позволява на природата да върви по своя път и само малко
    се направлява в правилното русло, и когато в този път се внася нещо изкуствено. Но аз съвсем не искам да
    въставам тук против това, което каза господин Мюлер. То е съвсем правилно: днес още не трябва да се
    настоява за това, а трябва да се почака. Господин Мюлер, хайде отново да поговорим по темата след сто години и да видим, как ще гледате на това. Факт е, че това не може да се реши днес.
    Господин Ербсмел още един път посочва, че в съвременното пчеларство всичко е ориентирано към рентабилността."


    - "Преживявайки нещо
    незначително, хората могат да направят, както се казва, от мухата слон. Често това става и с нашите учени.
    Разглеждайки нещо, те не се замислят, а се ориентират към това, което е на повърхността. Така възникват
    фантастични доказателства по темата, как мухата се е превърнала в слон. Ако съвременната наука твърди
    нещо — а тя твърди, като използва своята власт, тъй като всички вестници и списания са в нейните ръце, — да се възразява, като правило, е безполезно. Но в края на краищата се оказва, че всички тези доказателства занищо не стават.
    Мисля, че ако обходите всички пчелини, ще видите, че именно най-добрите пчелари малко обръщат
    внимание на това, което са открили Форел и Кюн, тъй като пчеларят трябва да бъде практик, а тогава той инстинктивно прави това, което е нужно."

    - "Например, ако пътешествайки
    отидете в хотел и си поръчате мед, това често съвсем няма да е мед, а захарен мед, тоест нещо, произведено
    изкуствено! Ако хората знаеха, че това съвсем не е едно и също, че никаква хексагонална сила тук вече няма—и дума не може да става, ако хората знаеха това, те нямаше да се вкарват в заблуда, мислейки, че този подправен мед действа също както истинския пчелен. С пчелен мед вие, разбира се, бихте могли да храните мишките и той много ще им хареса. Но с този изкуствен мед те могат скоро да умрат, макар и не за няколко дни."

    - "Въпрос в писмена форма: В кръговете на старите пчелари са били убедени, че между пчеларя и
    подопечните му съществува определена връзка на душевно ниво. Казват, че ако пчеларят умре, смъртта му
    веднага се съпровожда с появата във всяко пчелно семейство на няколко признака. Отбелязано е, че голяма
    част от семейството умира в течение на годината. Фактите сочат, че съществува известна връзка на душевно
    ниво между пчеларя и пчелите: така, ако някой иска да работи с пчелите, намирайки се в раздразнено, гневно
    настроение, пчелите ще го жилят много по често, отколкото ако работи в спокойно, хармонично състояние на
    душата. Основани ли са тези възгледи на старите пчелари на някакви факти?"

 

 
Страница 15 от 23 ПърваПърва ... 51314151617 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •