Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 35
  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от sashko1965 Виж публикацията
    а как да разбера кога е настъпил тои /момента/
    Това за което аз говоря е самосмяната на майката да става когато аз поискам /това е моментът/ за да не губя от развитието на семейството да използвам наличните паши и да имам нови млади майки за следващият сезон.Ако някой има отговор на този въпрос може да го сподели аз нямам .Пчелите правят смяна на майката когато те си пожелаят единственото което аз правя е да натоваря майката да снася на максимум .

  2. #22
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Моето мнение е че най добрите майки са от само смяна .....

    Това ми стана ясно още първия път. Хубавото на личните мения е че не е задължително да са верни (т.е. никой не може да те обвини в лъжа)

    Има старо (което също по презумция не го прави вярно) правило - "Never breed from a failing queen, no mather how good she was in the past. If she is failing, her progeny will fail too."

    При развъждането (селекцията) на животни и растения е от ИЗКЛЮЧИТЕЛНА ВАЖНОСТ индивидите/екземплярите да не се използват за разплод когато/докато са в недобро здравословно и физическо състояние. Само в пчеларството е точно обратното - това дейстие дори се издига в култ!


    Радо, какво си чувал за цитоплазмената наследственост?
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #23
    Наблюдател
    Регистриран
    18.04.2014
    Мнения
    9
    Пчеларски район
    нови искър
    мисля че разкрих метода на чорбич, ще потвърдя след няколко дни.

  4. #24
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Не думай,в смисъл как го прави или нуждата която има?
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Тази пролет изпробвах нещо което бях чел някаде.Питал съм познати и всеки ми казваше че не е нормално да го правя.На пролет, имаш да кажем 6 рамки с пило.Пазделяш пилото в двата края на кошера-по 3 рамки-в ляво и дясно.Питите с меда ги слагаш в центара.Преди три дена го отворих имаше 3 маточника запечатани,два в ляво и един в дясно.Майката я намерих в кошера,имаше и прясно пило по рамките.Небеше спряла да снася.

  6. #26
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    284
    Пчеларски район
    Варненски
    https://www.youtube.com/watch?v=F3xGnifleq4

    Какво вие мнението?
    Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Някаква неестествена и нереална ситуация.Когато по невнимание ,при подсилване съм събирал две майки ,винаги е оставала едната.

  8. #28
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Изглеждат плодни. И роевете понакога излизат доста майки, но бързо се решават споровете. Смятам че и тук ситуацията е временна. В един момент пчелите ще изберат някоя и останалите.....
    Интересно сезона какъв е . Според мен е ранна есен.

  9. #29
    Потребител
    Регистриран
    28.02.2013
    Мнения
    50
    Пчеларски район
    Русе
    здравейте колеги наскоро си закупих книгата на Милош Чорбич та там не описва какво прави за да има няколко майки в един кошер и за да опише или каже иска 25 000 Евро но добре е описано защо са най добри майките от тиха смяна. вие как смятате защо са най добрите майки

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Защото пчелите ги правят с мерак. Имат време, не бързат, а през това време (в повечето случаи) старата майка продължава да снася, колкото може.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •