Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 47
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    10.02.2013
    Мнения
    67

    Вадене на рапицов мед

    здравсйте искам да попитам може ли меда от рапица да се вади преди да е запечатан ,понеже работя с многокорпусна систем а няам достатъчно рамки за акациятаи и свободна площ за майката за снасяне?

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Рапицата не се чака да се запечата ако не капе обърната рамка вадиш ако закъснееш има опасност да се бетонира в рамките и няма вадене.

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2015
    Мнения
    442
    Пчеларски район
    общ.Левски,обл.Плевен
    Започна новият сезон и рапицата нацъфтя.Който не е вадил досега да внимава че си има особености.НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ЧАКА ДА ГО ЗАПЕЧАТАТ ЧЕ НЯМА ВАДЕНЕ!
    През този сезон моите градят много усилено и използвам това за изграждане на нови рамки.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.05.2014
    Мнения
    281
    Пчеларски район
    бургас
    Рапицата не е чак толкова страшна бързо кристализира когато е в буркан във питите може да изкара известно време не година но месец без проблем ,миналата година се застъпи с акацията и стана чуден мед ароматен и плътен кристализира на финни кристали,тази година рапицата цъфна много напред и може да се раздели от акацията кои както иска аз лично ще я оставя да се омеси малко с треволяка и акацията ,важно е да виждаме щастие в очите на клиентите ,чистия рапичен мед се продава трудно .

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Напълно подкрепям последното мнение на Валко, а откакто съм у форума май всяка година казвам, че на мен най си ми харесва смеската рапица/акация. Айде успех на новобранците в рапичарството, при другите е ясно
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Във филма "Работа с ЛР кошери" вадиха рапичен мед в напълно запечатени пити.

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    03.06.2014
    Мнения
    85
    До сега не съм имал рапица и малко се притеснявам.Кога да сложа магазините,семействата все още не са развити на пълно,не са изпълнили плодника а рапицата започва да цъфти,какво да правя?

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Магазините, можеш и сега да сложиш. После ще ги вдигаш и тях. Така или иначе семействата няма да ги усвоят, докато долу не им утеснее.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  9. #9
    Потребител
    Регистриран
    03.06.2014
    Мнения
    85
    Добре ли ще е ако в плодника има преградна дъска, а отгоре магазин.Идеята ми е да не наблъскат всичките рамки в плодника с рапицов мед, и после да имам проблем след като се озахари и остане за зимата.След рапицата ще сложа останалите рамки в плодника.

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Цитат Първоначално публикувано от petrov_ Виж публикацията
    Добре ли ще е ако в плодника има преградна дъска, а отгоре магазин.Идеята ми е да не наблъскат всичките рамки в плодника с рапицов мед, и после да имам проблем след като се озахари и остане за зимата.След рапицата ще сложа останалите рамки в плодника.
    Може да направиш така, но зависи какви са ти кошерите и на колко рамки с пило има в плодника. Ако например кошера е ДБ 12 рамков и ограничиш плодника на 10 рамки усвоени от пчелите, и отгоре поставиш магазина, всичко ще е наред. Ако семейството е много слабо, не може да очакваш да вадиш мед от него.

 

 
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •