Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 5 ПърваПърва ... 345
Резултати от 41 до 47 от общо 47
  1. #41
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от валко Виж публикацията
    Няма лошо да поспорим ,ти не каза че си вадил питите единия ден а на другия си ги въртял рапицата се вади рано температурите вечер са ниски и меда не ти е вървял лесно ,другия път върти веднага след като ги извадиш и ще видиш че дявола не е толкова страшен не ти ли се е случвало през лятото при рязко застодяване меда дане върви както при много топло време.
    Дявола е страшен когато рапицовия мед остане в плодника и семейството зимува на него .Познай какво става със с–вото от раз .

  2. #42
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от валко Виж публикацията
    Пчелата избира пашата която е наи-богата .
    Мне съвсем - и пчелите, като хората са алчни до безобразие, но за разлика от хората ,винаги предпочитат качеството, пред количеството. Имах една година, не че се бяха застъпили, ами направо си вървяха на едно акация и рапица - рапицата бе само колкото да ми оцвети меда, а си беше обилна реколта. А по мое мнение, от всичко пчелите най- много обичат билките - лавандула, мента, маточина, кантарион, циганска драка и какви ли още не треволяци покрай реката, които даже не им знам имената. Забелязал съм, че цъфнат ли, няма значение колко и каква друга паша има - пчелите са на тези растения. Предполагам, че е така, именно защото са билки - лековити, както за хората, така и за тях, и инстинкта съответно им е такъв, че ги предпочитат най- много от всичко. Даже преди доста години, един много възрастен - и поради възрастта си бивш - пчелар, ми разказва, че в моя район (който се пресича от река - на десет метра от пчелите ми е), по неговите младини е бил рай за пчеларите, именно защото е бил изключително богат на всякакви билки, та макар наблизо да има .. .т.е. по- скоро имало, щото вече ги изсякоха, масиви липи и акация, то държавния пчелин е бил в непосредствена близост до моя. Е уви - сега вече не е така, но ми е правило впечатление, че около реката каквото цъфне, става фраш от пчели, буквално можеш да ходиш сред пчели.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  3. #43
    Това е заради влагата от реката. Растенията отделят много нектар. За това пчелите ги предпочитат.

  4. #44
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    такъв мед май няма да вадя скоро сефтето на отровени семейства направих

  5. #45
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2015
    Мнения
    442
    Пчеларски район
    общ.Левски,обл.Плевен
    Аз съм забелязал че по време на цъфтежа на рапицата пчелите отделят голямо количество восък.Използвам това да изграждат нови пити както магазинни така и плодникови.
    Когато започне цъвтежа на рапицата и трябва да слагам магазините ,подреждам ги изградена нова с ВО.При добро и топло време ги изграждат за около7-8 дни и започват да слагат мед в новите.Но има една особеност,че кошерите трябва да са добре развити и да имат поне 10 междурамия запълнени с пчели.При ваденето на рапицовия мед задължително оглеждам и в плодника и ако се налага центрофужа по две пити за да няма задръстване на майката.След това ги поставям до питите с пило за да има къде да снася майката.

  6. #46
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.05.2014
    Мнения
    281
    Пчеларски район
    бургас
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    Мне съвсем - и пчелите, като хората са алчни до безобразие, но за разлика от хората ,винаги предпочитат качеството, пред количеството. Имах една година, не че се бяха застъпили, ами направо си вървяха на едно акация и рапица - рапицата бе само колкото да ми оцвети меда, а си беше обилна реколта. А по мое мнение, от всичко пчелите най- много обичат билките - лавандула, мента, маточина, кантарион, циганска драка и какви ли още не треволяци покрай реката, които даже не им знам имената. Забелязал съм, че цъфнат ли, няма значение колко и каква друга паша има - пчелите са на тези растения. Предполагам, че е така, именно защото са билки - лековити, както за хората, така и за тях, и инстинкта съответно им е такъв, че ги предпочитат най- много от всичко. Даже преди доста години, един много възрастен - и поради възрастта си бивш - пчелар, ми разказва, че в моя район (който се пресича от река - на десет метра от пчелите ми е), по неговите младини е бил рай за пчеларите, именно защото е бил изключително богат на всякакви билки, та макар наблизо да има .. .т.е. по- скоро имало, щото вече ги изсякоха, масиви липи и акация, то държавния пчелин е бил в непосредствена близост до моя. Е уви - сега вече не е така, но ми е правило впечатление, че около реката каквото цъфне, става фраш от пчели, буквално можеш да ходиш сред пчели.
    Сам си противоречиш пчелата избира количеството ,ако тези билки и храсти бяха на някои чукари и отделяха нектар само ако има влага колкото и да са лековити като отидат и се върнат в кошера с празни стомахчета пчелите ще ги изоставят около реката винаги има влага обилно отделяне на нектар не случаино пчеларите около Дунав са първенци по добиви.

  7. #47
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Е щом съм упоменал, че игнорират другата паша ........ а в примера говориш за липса на нектар, което е ясно.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

 

 
Страница 5 от 5 ПърваПърва ... 345

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •