Здравейте,

Петров, за това, че не са ти развити с-вата си "виновен" само ти. Като знаеш, че има насадена рапица в близост до пчелина ти, е трябвало да развиеш с-вата. Да се подготвиш от рано. Това не е критика, а моето мнение. При мен също има рапица, но поради ред проблеми, и аз не съм ги развил както ми се иска. Точно преди две седмици ходих при пчелите, и имах възможност да се "ориентирам" в обстановката. Рапицата беше напъпила, и мен ме достраша. Сложих на два кошера, които бяха развити (според мен) по един магазин, наредих изградени, и В.О. през една. Не знам какви съм ги свършил, ще разбера след около седмица, до десет дни. Планирам ходене.
В твоя случай, след като е вече цъфнала, бих сложил преградна, и магазин. Ако искаш да вадиш мед, слагай изградени пити, ако не сложи и В.О. да градят. Така ще извадиш по-малко мед, но ще ти изградят пити. Иначе, Софрон Софрониев, казва, че преди да цъфне рапицата, налива по два, три литра сироп на с-во. Това с цел в плодника да няма рапица. По принцип, прекаленото разширяване, не е за предпочитане.

Поздрави, и успех. Дано ти се получи! Г. Георгиев