Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 47
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Василевса с японката ми е интересно дали има рапичка.
    Да го питам какво ще прави

  2. #22
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    220
    manolibo,меда от рапица межеш да го вадиш преди запечатване стига да не капе,но по-добре изчакай поне половината да я запечатат.Няма да кристализира толкова бързо.Ако за първи път имаш рапица-проблемите са ти два:пръска се по време на цъфтеж с отрова за цветояда по рапицата и ....РОЕНЕТО-трябва много добре да уцелиш баланса м/у това пчелите да ти донесат мед и в същото време да не са много силни,защото изпадат в роево!Видиш ли самосмяна бъди на 95% сигурен,че ще премине в роене.Ако нямаш изградени пити, сега е момента.А за колегите които се притесняват от рапицовия мед в плодника-нищо им няма на пчелите от този мед,до зимата много вода има да изтече,до следващата паша е поне 25 дни глад(ако не храниш),въпроса е да не БЛОКИРАТ плодника с този мед.

  3. #23
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Притесненията с плодника са основателни, защото ако все пак до зимата пчелите не усвоят този мед, то питите ще са за брак - със сигурност няма да го усвоят и пролетта.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  4. #24
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    220
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    Притесненията с плодника са основателни, защото ако все пак до зимата пчелите не усвоят този мед, то питите ще са за брак - със сигурност няма да го усвоят и пролетта.
    Защо да не го усвоят и защо питите ще са за брак???

  5. #25
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Петко Станчев Виж публикацията
    Защо да не го усвоят и защо питите ще са за брак???
    Ако имате акация веднага след рапицата ,меда в плодника от рапица няма да се усвои от с–вото .Ще го запечатат и след 10–20 дена ще се е бетонирал в килийките .От там ще го извадиш само с топене на питите в парна восъкотопилка и сиропеца от топенето го даваш на с–вата при безпашие. Ако го оставиш за зимуване ,на пролет ще е същото количество –пчелите не могат да го извлекат от килийките след като кристализира .Решението е –след прецъфтяването на рапицата /или 1–2 дена преди това/центрофугиране на всички пити от плодника с мед .Преди това знам на кои пити е имало мед от овощията и доколко са били запълнени.Поне така практикувам аз с рапицата ,защото преди години се издъних една зима .

  6. #26
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    220
    Може би има резон за районите с акация,поне половин България е без акация.Аз лично не махам рапицовия мед от плодника с изключение,при нужда само по една две пити заради блокирането му.Не знам с него ли зимуват или със слънчогледа,но проблем не съм имал с този мед.Във връзка с рапицовата паша-проблем се явява и блокирането на плодника с прашец,събират в огромни количества.

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Мисля че адаша е прав аз също не съм имал проблеми с плодника не знам по каква причина ядът ли го мешат ли го не знам само крайни пити центрофугирам. Но когато имах за първи път рапица не ги центруфугирах всичките и на другия ден бяха бетон. Въртех въртех ама нестава върнах ги на пчелите пак не става викам що така па после абе те да нямат зъби да го рупат тоя мед и ги заебах тия пити като ги изрязъх дълбоко и върнах ама какво изядоха не знам и после за восък.

  8. #28
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Няма резон в нищо .Но всеки духа супата толкова ,колкото се е опарил предходния път.За всеки случай и няколко пъти в повече .

  9. #29
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Същото - първия път, когато имах рапица, тя се застъпи с акацията и то беше година на акацията, даде като за световно, после липа, слънгоглед, зазимих ги и на пролет половината мед стои, пчелите едвам оцелели и не могат да го бутнат. Топлих ги, загрявах ги - не мога, дори да изцентрофугирам питите, та заминаха за восък. Късмет, че не бяха много - и честно казано късмет, че изкараха зимата. Голям фал може да стане с рапицата - така, че повечко внимание в случая, няма да навреди.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Мисля че във форума беше разискван въпроса но не помня категорично ли рапицата която сеят в България е ГМО.

 

 
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •