Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 47
  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Петров, за това, че не са ти развити с-вата си "виновен" само ти. Като знаеш, че има насадена рапица в близост до пчелина ти, е трябвало да развиеш с-вата. Да се подготвиш от рано. Това не е критика, а моето мнение. При мен също има рапица, но поради ред проблеми, и аз не съм ги развил както ми се иска. Точно преди две седмици ходих при пчелите, и имах възможност да се "ориентирам" в обстановката. Рапицата беше напъпила, и мен ме достраша. Сложих на два кошера, които бяха развити (според мен) по един магазин, наредих изградени, и В.О. през една. Не знам какви съм ги свършил, ще разбера след около седмица, до десет дни. Планирам ходене.
    В твоя случай, след като е вече цъфнала, бих сложил преградна, и магазин. Ако искаш да вадиш мед, слагай изградени пити, ако не сложи и В.О. да градят. Така ще извадиш по-малко мед, но ще ти изградят пити. Иначе, Софрон Софрониев, казва, че преди да цъфне рапицата, налива по два, три литра сироп на с-во. Това с цел в плодника да няма рапица. По принцип, прекаленото разширяване, не е за предпочитане.

    Поздрави, и успех. Дано ти се получи! Г. Георгиев

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Може да направиш така, но зависи какви са ти кошерите и на колко рамки с пило има в плодника. Ако например кошера е ДБ 12 рамков и ограничиш плодника на 10 рамки усвоени от пчелите, и отгоре поставиш магазина, всичко ще е наред. Ако семейството е много слабо, не може да очакваш да вадиш мед от него.
    това е добро решение ако е 10 рамков и има 8 пити бих също го свил с 2 преградни дъски и пак ще работи

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Да свиваш плодник по време на рапица не никак добра идея.

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Рости, съгласен съм, но като ни е страх от мед в плодника? Ти как би постъпил? При тази бурна паша, ще има развитие, но има и опасност да напълнят, и блокират майката? Не съм правил нищо такова до сега, и за мен е дилема?

    Поздрави, Г. Георгиев

  5. #15
    Автор
    Регистриран
    08.03.2015
    Мнения
    124
    Ами, ако семействата не са развити добре и готови за рапица слагането на магазин не е ли прекомерно разширяване също? Според мен може да се сложат 2 изградени пити в плодника след пилото и да ги напълнят тях, ако успеят не им знам силата и тях да центрофужиш после вместо слагането на магазини на семейства който не са готови затова. Ти дори да им сложиш магазините те няма да качат нищо там докато не напълнят плодника, а нощите са студени поне при мен и на едно слабо семейство като му сложиш магазин няма ли да му бъде по-трудно да се топли не се ли разширява домът му така, а не отговаря на силата му. Незнам само питам и изказвам мнение може да не съм прав.

  6. #16
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    При вас няма ли период на безпашие след рапицата и акацията.При мен този период е от около 30-35 дни.През това време дори да има някакви натрупани запаси от рапица в плодника, през този период на безпашие се изконсумират почти изцяло.Около мен сеят доста рапица и за 4-5 години не съм имал проблеми,дори и със семейства , които са били по слаби и не съм им слагал магазини.

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Момци,само да напомня.Слабите семейства наблягат на развитие,а силните на мед.Демек,ако слабото семейство депонира някакво количество мед,то то е незначително количество.Не бих ограничил недоразвитото сем. с преградна дъска,а ще му сложа ВО(еднократно) до запълване да плодника.

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    В момента трябва да се съсредоточите да не ви изтровят семействата около рапицата.Правят второ пръскане 7-10 дена след началото на цъфтежа. Абсолютно противозаконно е, но това не ги интересува. От няколко дни само ходя да отварям и затварям кошери, защото поддържам контакт и ми се обаждат.
    Опазете семействата и после действайте според силата.
    Рапицата е много дълга паша има време слабите да се засилят, средно силните мед да дадат, силните да се изроят, спокойно и умната.

  9. #19
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Вярно е - и аз тука на местните колеги съм им споделил, да имат готовност за щети, гледам тракторите не излизат от нивите, моите пчели от два дена жилят като бесни. Толкова рано не помня да е цъфвала рапицата, та очаквам пашата да продължи до към края на месеца - така, че по- основното е да се опазят семействата от голямо натравяне, че съвсем без нищо няма да се размине е ясно, а за този период от 3-4 седмици и най- слабите семейства ще дръпнат достатъчно, че и мед да се извади от тях.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от npachovski Виж публикацията
    Ами, ако семействата не са развити добре и готови за рапица слагането на магазин не е ли прекомерно разширяване също? Според мен може да се сложат 2 изградени пити в плодника след пилото и да ги напълнят тях, ако успеят не им знам силата и тях да центрофужиш после вместо слагането на магазини на семейства който не са готови затова. Ти дори да им сложиш магазините те няма да качат нищо там докато не напълнят плодника, а нощите са студени поне при мен и на едно слабо семейство като му сложиш магазин няма ли да му бъде по-трудно да се топли не се ли разширява домът му така, а не отговаря на силата му. Незнам само питам и изказвам мнение може да не съм прав.
    Виж аз мисля че когато им е по топло пролетта е по добре но от друга страна си мисля че пчелите не могат да стоплят целия кошер вътре като с климатик а топлят пилото като са върху него за това помагат и търтейте, мисля си че проблема идва ако се затопли времето майката снесе много и после застуди и няма пчели да покрият пилото. Аз винаги разширявам много два че и три магазина (тия на Гърдев 8 рамковите) но го правех края на април сега сложих магазини на най силните тоест тези които имаха 9-10 междурамия пчели. Дали е правилно не знам но да блокираш плодника в рапица (споделям мнението на Рости че не много добра идея) от тая рапица комшиите не купуват отводки а ми ловят рояците е и на мен дават ама си е х.. й.

 

 
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •