Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 31 ПърваПърва ... 5678917 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 305
  1. #61
    Автор
    Регистриран
    04.10.2010
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    Варна
    Мдааа ... или са много алчни или нещо не са наред.
    Такава платформа втора ръка е 2500лв че и регистрирана и още 300лв за доработка и носиш 36 сандака без проблем само да има с какво да се дърпа.

  2. #62
    Наблюдател
    Регистриран
    08.03.2012
    Мнения
    8
    Цитат Първоначално публикувано от Lazrov
    Пчелите излизат на топка като тръгне форгона но от вятъра по време на движението се прибират в кошера,а и че ще загубиш 50-60 пчели от кошер бълха те ухапала и вобще прелките не се жулат в храсти или пити ние ги теглиме по път или асфалтов или земен.Знам и за колеги които ги затварт но е губене на време и като ги отваряш много хапат понеже кошерте са един до друг.
    Пеьо,здрасти бакьов!Малко си ги возил и баш не са ти ясни работите Знеш ние коко години сме в тоя филм с подвижното пчеларство.От 1993година,ако не ме лъже паметта!Първо немахме фургони,с едно ремарке,по 6 кошера прекарвах,тогава ги затварахме,но неуспешно,че съндъците ни беха стари и все намираха от къде да излизат wink; Ако кошерите са такива,че не е сигурно на 100%затварянето,по-добре не ги затваряйте.След като вече ги качихме на фургона започнахме да ги караме отворени,но.....Когато кошерите са слаби,или средна сила,нема проблем,но когато кошера е силен и времето топло,излиза много и тогава треви,храсти,разни бензиностанции и други много осветени места са предпоставка,пчелите да летят и да има загуби.Понякога овисват на кълбо и само от самото тръскане,кълбото се откъсва и пада.Последните няколко години практикувам друг начин на затваряне,който според мен е най-удачен от всико което съм пробвал.Имам покривна табла,направена като рамка с мрежа,такава поставям на всеки кошер,точно преди тръгване.Прелката затварям плътно!Не с мрежа!Оставям на решетка горните входове на корпусите.Веднага с пристигането,още през ноща махам решетките и си слагам покривните табли.Кошерите са спокойни,никави загуби при пътуването и на сутринта веднага започват работа,не жилят.Това е от моето не малко лутане по нощите :D
    Поздрави!

  3. #63
    Наблюдател
    Регистриран
    13.06.2011
    Мнения
    46
    Пламене, местил ли си през юли, примерно на късен слънчоглед?

  4. #64
    Цитат Първоначално публикувано от kostadinstoyanov
    Пламене, местил ли си през юли, примерно на късен слънчоглед?
    Колега извинявай ,че аз се включвам ,но ако ги местиме точно през юли то какво правиме?... Наистина опрашваме ,но през юли са основните добиви от стокова продукция.За втори път се извинявам ,но от опрашване още нищто не съм получил ,което е жалко!С изключение на 2007г. основната продукция досега за мен е била през юли.
    П.П. За местене на пчели и за намиране на места по-кротко с него, видял и преживял е доста !Искам да ти кажа само ,че през 2004г.когато започнах той ми мести фургона.

  5. #65
    Наблюдател
    Регистриран
    08.03.2012
    Мнения
    8
    Цитат Първоначално публикувано от kostadinstoyanov
    Пламене, местил ли си през юли, примерно на късен слънчоглед?
    Като почнеш от началото на май,та до септемри,нема месец в който да не сме местили кошери.Не знам точно какво имаш в предвид та ме питаш за юли месец,но точно около 1 юли започва слънчогледа там където ги карам и ако се получи,така че прецъвти,а некъде има такъв да започва цъвтежа,да меся ги.От късен слънчоглед,обаче,голема файда нема,добре е че ако има някакъв принос,майките продължават да работят,но пък има и негативи,но това е друга тема.Ако нещо те интересува с превозването,питай!Писнало ми е на оня работа от от местене,но си струва!

  6. #66
    Наблюдател
    Регистриран
    13.06.2011
    Мнения
    46
    Не май, от февруари съм тръгвал, на гора. 2003-та,75кг среден добив. За юлско местене те питам за да си отговоря на един въпрос. 2000-та слънчогледа при мен цъфтя от 25.06 до 10.07. На 21 юли се преместих на едва изпъстрен слънчоглед отдалечен на 10 км по права линия. Двора се напълни с пчели! Как мислиш, това летящата пчела от новото място ли е или пренощували пчели в района?
    П.П. Радвам се, че мога да чуя колега, който пише по същество,директно, без увъртания.

  7. #67
    Наблюдател
    Регистриран
    13.06.2011
    Мнения
    46
    За ползата от късен слънчоглед съм съгласен с тебе. Има период в развитието на пчелното семейство в който и ламбени шишета да цъфтят, все тая1

  8. #68
    Двора се напълни с пчели
    И какво стана с тях ?
    Тази земя, по която тъпча сега,
    тази земя, която пролетен вятър пробужда,
    тази земя – не е моя земя,
    тази земя, простете, е чужда.

  9. #69
    Цитат Първоначално публикувано от kostadinstoyanov
    Как мислиш, това летящата пчела от новото място ли е или пренощували пчели в района?
    Ти си си отговорил сам ,не си оценил момента, имало е още нектар а ти си ги дръпналпнал! Имам и въпрос за уточняване : като ги мести през февруари на какво ги мести или си сменял площадката ,защото ние по това време на годината пиеме вино и караме ски?

  10. #70
    Наблюдател
    Регистриран
    08.03.2012
    Мнения
    8
    Цитат Първоначално публикувано от kostadinstoyanov
    Не май, от февруари съм тръгвал, на гора. 2003-та,75кг среден добив. За юлско местене те питам за да си отговоря на един въпрос. 2000-та слънчогледа при мен цъфтя от 25.06 до 10.07. На 21 юли се преместих на едва изпъстрен слънчоглед отдалечен на 10 км по права линия. Двора се напълни с пчели! Как мислиш, това летящата пчела от новото място ли е или пренощували пчели в района?
    П.П. Радвам се, че мога да чуя колега, който пише по същество,директно, без увъртания.
    Ако си ги возил отворени е възможно това да са изгубени при тръгването(най-много)и при транспорта пчели.Другото което е вероятно е това,че пчелата може да работи на 5 километра и ако некои пчели са отишли след пристигането на 5 километра в посока старото място,ведага се връщат на него.А сигурен ли си,че тези 10км.са 10км.,а ако са 8км.?Когато не ги затварях,винаги оставях празен кошер да събере загубените и изостанали пчели.През 2004 когато ги преместих на слънчоглед имахме много силни семейства,преместих ги на 70км,оставил бях един 12кошер и отидох на другия ден да видя има ли пчели.Кошера беше без рамки,само съндък.Като вдигнах таблата,видях,че няма място игла да пуснеш вътре,пълен до горе с пчела.Разделих пчелите в два съндъка с пити,закарах ги и тях на слънчогледа и им дадохме по една пита с яйца и пило.Произведоха си майки и дадоха по два магазина с мед.Същата година добива от кошер ни беше 100кг.Но нещо ги нема тия слънчогледи вече,а Ники?Замфир помниш ли?На Тодорка кръстева слънчогледите.

 

 
Страница 7 от 31 ПърваПърва ... 5678917 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •