Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 27
  1. #11
    Наблюдател
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    16
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    "Колата ми не ще да запали - какъв е проблема?" (с моите познания, обикновенно това е моя реплика)

    На Колегата от Северна Гърция Бих казал, че аз вече имам успех с този Апарат на Рота Пласт, въпреки лошото и променливо време, слет втория път нещата се получиха, с малко повечко нюх.

    Незнам той докаде я е докаръл със колата, ако трябва да трагвам от Пловдив с тубата бензин да му покажа как ще запали много бързо.

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Аз също имам успех с касетата на Ролта пласт. Опитах с пренасяне на ларви и също имам успех 70% приети. С пренасяне е по-лесно и не пипаш майката- тя е важната щото е една,ларви колкото искаш.

  3. #13
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от georgi_po Виж публикацията
    ...Незнам той докаде я е докаръл със колата, ако трябва да трагвам от Пловдив с тубата бензин да му покажа как ще запали много бързо.
    И двете си вървят прилично. Говорех принципно. Когато някой автомобил ми даде проблем и на майстора не му стане ясно веднага къде може да е проблема (някакъв очевиден за него, но не и за мен), значи ми е време за друга (без транспорт съм като инвалид и нямам време за возило нуждаещо се от чести ремонти)...
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #14
    Наблюдател
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    16
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    И двете си вървят прилично. Говорех принципно. Когато някой автомобил ми даде проблем и на майстора не му стане ясно веднага къде може да е проблема (някакъв очевиден за него, но не и за мен), значи ми е време за друга (без транспорт съм като инвалид и нямам време за возило нуждаещо се от чести ремонти)...

    Да прав си, извинявам се, възпитанието не ми позволява да говоря такива глупости, Просто исках като пчелар на средна възраст, да опитам нещо ново, да си сменям майките по нов метод, а не по начина на самосмяна или чрез отводка, реших да пробвам да си произведа пчелно млечице, а не само мед и прашец.

    Взех си две книжки, прочетох малко и за две седмици нещата като за начало взеха да се получават, по нататък мисля да се пробвам и със пренасянето на личинки.

  5. #15
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Методът не е нов, а на повече от 100 години (методът на Doolittle). От където пък на мен ми е непонятно защо плановото произвотдство на майки (вкл. за лични нужди) масово все още в България се смята за авангардна технология и "висш пилотаж".
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #16
    Автор
    Регистриран
    21.10.2012
    Мнения
    151
    Колега бихте ли го разяснили този метод на Doolittle понеже няколко пъти вече го чувам а немога да намеря информация

  7. #17
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Може да прочетеш по-подробно за него в Българската пчеларска енциклопедия.
    Методът датира от 1846г!!! и е описан подробно в книгата му "Scientific Queen-rearing... " публикувана за първи път 1889г. (понеже отдавна и е изтекло авторското право, може да се намери цялата в нета. напр. ето: http://www.bushfarms.com/beesdoolittle.htm)

    За да разсея всякаква мистика, методът на Дулитъл е също известен като "ПРЕНАСЯНЕ НА ЛАРВИ"
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #18
    Потребител
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    75
    Пчеларски район
    Добрич
    Здравейте. Закупих си апарата на Никот и направих всичко което пише в книгите - оставих майката в питата, тя я осемени. От там се започна - в литературата пише, че след като снесе яйца, трябва да се махне от апаратата. Така и направих, но след 3 дена, когато трябваше яйцата да са се излюпили нямаше нито яйца, нито личинки. Пробвах варианта да оставя майката 3 дена, поне да се излюпят яйцата в присъствието на майката. Когато отворих отново се установи, че отново имаше само еднодневни яйца. Пробвах да пренеса яйца в стартера, според някой това било по - добрия вариант от личинки, но след 3-4 дена и от стартера бяха изчистили всички яйца от рамката. Къде бъркам??

  9. #19
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Смени кошера. В цялата тази история влияние оказва и настроението на пчелите, а него няма как да го манипулираш.

    Между другото защо оставяш яйцата в апарата на Nikot? Трябва да ги махнеш от там и да ги сложш в чашките към комплекта, а тези чашки трябва да са на държачи, които пък са завити на специално направена рамка. Сигурен ли си, че всичко това го правиш както трябва?

  10. #20
    Потребител
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    75
    Пчеларски район
    Добрич
    Защото когато пренеса яйцата от апарата в стартера, пчелите от последния ги чистят, при положение, че нямат заложени свищеви маточници. Опитах да се излюпят на апарата и тогава да ги пренеса, но явно и от там ги чистят постоянно. Ще сменя кошера явно

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •