Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 6 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 54
  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Повече от два входа нетрябва да има; долен и посредата на корпуса. Кудето има вход, срущу пита не се гради основа и не се слага мед. затова магазина трябва да е без вход. Аз съм за "студено" разположение на входа.

  2. #22
    Наблюдател
    Регистриран
    26.03.2012
    Мнения
    28
    Цитат Първоначално публикувано от freelancer_bg Виж публикацията
    Владислав, Средков разказва все за топло разположение на питите, какви са причните да избереш студено. (Ако правилно си мисля, че топло разположение е когато пититите са успоредни на стрната на кошера, на която са прелките, а студено разположение е когато са перпендикулярни като на твоите чертежи)
    За съжаление със Средков съм говорил само веднъж и не взех телефон за контакт, и не знам къде и кога провежда лекциите си. Ще съм благодарен ако някой може да ме свърже с него по някакъв начин. Кошера, който той ми показа тогава беше със студено разположение на питите. При това решение (с дебели стени и вертикална рамка) не мисля, че е нужно да има и вариант с топло разположение, но ще се радвам ако мога да го обсъдя със Средков, а и имам към него предложения за чисто технологични подобрения по неговия кошер.

    Цитат Първоначално публикувано от kapanec Виж публикацията
    Моето мнение е, че са много входовете так се ангажира голям брой охрана на тия входове.На магазина входа когато се ползва(по голям период) от пчелите който преминават губят връзка със майката и ?
    Идеята е входовете да се отварят до край само по време на силна паша, а през останалото време да се стесняват и да служат само за по-добра вентилация.

  3. #23
    Автор
    Регистриран
    07.10.2013
    Мнения
    153
    Владислав,
    не знам в кој реон живееш, или к-де са ти пчелите.
    вид на кошер се обикновене одрежда спорет ПАШНИТЕ УСЛОВИЈА.
    каква е пашата такива кошери ште си вземеш и ште работиш.
    дванаесто рамни кошери се скоро всјакаде избегават, заштото са много капацитивни.
    на този кошер тук средната прелка, по мен е непотребна. но не знам, ти ште се мучиш
    успех.

  4. #24
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Колега има ли вече развитие с кошера?

  5. #25
    Наблюдател
    Регистриран
    26.03.2012
    Мнения
    28
    Да - доразвих си идеята в посока комбинация между 24-рамкови украински лежаци за размножаване на пчели и 10-рамкови украински кошери за подвижно пчеларство. Основната ми цел е да произвеждам по две нови, здрави и силни семейства за година от всеки ILE-24 и да ги продавам в ILE-10, тъй като ходя на работа и няма да имам време да центрофужа стотици пити с мед искам да наблегна на производството на пчели.

    -------------
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	kosher_ILE24.jpg
Прегледи:      334
Размер:	427.4 KB
ID:	2036

  6. #26
    Автор
    Регистриран
    31.01.2011
    Мнения
    112
    Какъв е пазара на отводки/малки пчелни семейства/ с обърната DB рамка?

  7. #27
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Мое мнение по- добре да направиш, по няколко 12 и 10 рамкови кошера. Съответно по 14 и 12 рамкови магазина и да установиш при кои се развива най благоприятнио семейството. Мое мнение 12р ще по- подходящ с два магазина по 14р.

  8. #28
    Наблюдател
    Регистриран
    26.03.2012
    Мнения
    28
    Цитат Първоначално публикувано от asm22 Виж публикацията
    Какъв е пазара на отводки/малки пчелни семейства/ с обърната DB рамка?
    Неразработен, предвид предимствата на украинската рамка : )

    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    Мое мнение по- добре да направиш, по няколко 12 и 10 рамкови кошера. Съответно по 14 и 12 рамкови магазина и да установиш при кои се развива най благоприятнио семейството. Мое мнение 12р ще по- подходящ с два магазина по 14р.
    Склонен съм да вярвам на това, което разказват за развитието на семействата в лежаците. Чудя се само, ако разцепвам семейството на две или три части, и да придавам роеви маточници дали ще ги приемат като са си в същия кошер?

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Владиславе, навремето, още при първите ти включвания ти казах да си вземеш няколко даданчета от някой дядо и да си гледаш кефа. Остави топлата вода други да я търсят и бягай като дявол от тамян от мисълта че преди тебе не е имало по нашите земи хиляди и хиляди хора, които не са търсили, не са чели, не са разсъждавали и не са експериментирали. Някои от тях вече са на пределна възраст, други не са между нас. Моите пчели са в равнината на Централна северна България и за почти две десетилетия имам 2-3 зими по около 5 месеца, включително по близо месец температура под -10 градуса или до две седмици по -15 до -20 градуса. Семейства в стандартен стар ДБ без никакви екстри, реотани, датчици, изолации и иновации си зимуват безгрижно и напролет с малко помощ от наша милост хващат и ранна паша. И все си мисля, че при правилно подбрана технология и организация за производство на мед са необходими по малко човекочасове отколкото за производство на пчели.
    Все пак - успех в разработката на новата пазарна ниша.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  10. #30
    Наблюдател
    Регистриран
    26.03.2012
    Мнения
    28
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Владиславе, навремето, още при първите ти включвания ти казах да си вземеш няколко даданчета от някой дядо и да си гледаш кефа. Остави топлата вода други да я търсят.
    Здравей Йорданов,
    както ме посъветва, така и сторих - купих си четири дадана, разцепих ги и ги направих 6 семейства (реших, че е по-добре да сформирам семейства, а не отводки). Направиха си новите майчици, заплодиха се и сега са шест звяра (прилагам снимка ; ). Обаче имам един проблем - не ми се ходи вече на работа всеки ден по осем часа да си пържа очичките пред гадния компютър. Искам да се занимавам само с пчели и с това да си изкарвам прехраната. Направих доста голям ресърч и доколкото разбрах от един 24-рамков лежак мога да произвеждам по две семейства (а не отводки) на година ако не им вземам меда. Предвид факта, че има сравнително голямо търсене за пчели реших, че е за предпочитане да произвеждам пчели, вместо мед.

    Спрях се на украинската рамка, поради две причини:
    1. Защото е по-добра и подсигурява по-лесен и щастлив живот на малките жилещи гадини;
    2. Защото за нея тепърва ще има пазар, ако продавам пчелните семейства заедно с украински кошери.

    Знам, че всички топли води вече са открити, но аз съм проектант по образование и душа, и подозирам че ще си разработвам нови варианти за кошери цял живот : )

    Ето сегашните ми гадини.
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	zverove.jpg
Прегледи:      296
Размер:	225.1 KB
ID:	2037

    Ето ме и мен след като реших да ги нацелувам.. милите ; )


    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	ujilen.jpg
Прегледи:      289
Размер:	142.3 KB
ID:	2038

 

 
Страница 3 от 6 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •