Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 70 1231151 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 692
  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216

    "Капан" за "диви" пчели

    Привет, искам да започна тази тема, за да има място, където всеки би могъл да сподели опита си с това дали използва такъв метод за увеличаване броя на семействата си с "диви" рояци.
    Аз лично тази година ще разположа 3-4 такива "капана" и се надявам в тях да влязат "диви" рояци. Има много пчели в природата, ще ми е интересно да видя как биха се справяли в конвенционален кошер ЛР.

    Ако някой има вече опит ще се радвам да го сподели.

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    26.12.2012
    Мнения
    27
    Пчеларски район
    лесковец
    И на мен ще ми е интересно да науча някоя нова тънкост.

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Да попитам така, защото или не съм попитал правилно или не ме разбирате
    - някой хващал ли е пчели в гората
    - как ги е хващал
    - някой оставял ли е тръвна в гората и там заселвали ли са се пчели
    - по кое време ги е хващал
    - тези пчели отличават ли се по медосбор от другите, майките снасят ли повеч в сравнение с другите, по-бързо ли пълнят магазините в сравнение с другите, боледуват ли повече/по-малко в сравнение с другите

  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от nolkov Виж публикацията
    Да попитам така, защото или не съм попитал правилно или не ме разбирате
    - някой хващал ли е пчели в гората
    - как ги е хващал
    - някой оставял ли е тръвна в гората и там заселвали ли са се пчели
    - по кое време ги е хващал
    - тези пчели отличават ли се по медосбор от другите, майките снасят ли повеч в сравнение с другите, по-бързо ли пълнят магазините в сравнение с другите, боледуват ли повече/по-малко в сравнение с другите
    За целта има едно спрейче про рой. Пише че привлича пчелите, но колко ти привлича не мога да кажа защото не съм ловил рой с него, а един колега беше сложил миналата година в две тръвни в гората с про рой но нищо не се хвана.
    Като малък съм помагал на дядо ми(лека му пръст) да вадим роеве от хралупи, някой са излизали лесно други по-трудно всичко зависи кога са се заселили. Но то това са същите пчели които се отглеждат в кошерите, просто са се роили от някой кошер, от някой пчелин - не са различават по нищо. А това за което питаш в първият си пост и го определяш като диви пчели да не би да имаш предвид земни пчели или някакъв друг вид пчели, аз немога точно да разбера.

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Привет Искрене, не нямам предвид bubmbule beeимам предвид, като ти си ги описал - избягали роеве и отишли в гората...
    Явно трудно се хващат или по-скоро прилъгват да влизат в това, което сме им предложили като бъдеща къща.

    Интересно ми е дали някой има такъв опит и ако има да го сподели.

  6. #6
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от nolkov Виж публикацията
    Привет Искрене, не нямам предвид bubmbule beeимам предвид, като ти си ги описал - избягали роеве и отишли в гората...
    Явно трудно се хващат или по-скоро прилъгват да влизат в това, което сме им предложили като бъдеща къща.

    Интересно ми е дали някой има такъв опит и ако има да го сподели.
    От моят скромен датиращ от около две десетилетия опит показва че те сами не влизат в такива места. Трябва да бъдат насочени, точно в това се изразява ваденето им от хралупа. Съвсем друто е ако са се захванали за някой клон, там е доста по-лесно.

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Да ясно, че или ще стане трудно или хич няма да стане. Просто като излязат от хралупата си и се захванат за близък клон налии разузнавачките летят и търсят ново жилище за рояка. Тук е идеята да им се предложи моето Ходя, влизат, търсят навсякъде.
    Ще видим - ще сложа 7-8 такива тръвни и ще видим.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Разузнавачките в началото са единични бройки.Когато останат един или два дена до роенето,примамката се изпълва с всичките разузнавачки,които са дошли да одобрят групово новото жилище.Незапознати могат дори да се объркат че в примамката има рой.Винаги след такова масово посещение съм хващал рой на следващия ден.Само веднъж се разминах, и то може би защото някъде,някой пчелар е успял да стопира процеса.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Въпроса до голяма степен опира до това,примамката да е с подходящия обем,да се постави на подходящо място,да се постави поне 14 дена преди появата на роевете.Това са мои наблюдения,не генерализирам за всички.Роенето като процес започва по-рано и затова е добре,когато разузнавачките започнат търсенето,примамката вече да е поставена.

  10. #10
    Автор
    Регистриран
    27.02.2013
    Мнения
    118
    Пчеларски район
    стара загора
    Аз попаднах на този материал http://seloidacha.ru/pchelovodstvo/lovlya-royov/ и смятам да опитам тази година в комбинация с някоя от примамките
    www.rabotilnicata.hit.bg мебели и обзавеждане по индивидуален проект

 

 
Страница 1 от 70 1231151 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •