Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 41
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Обиколихме света, за да стигнем до изходно положение.
    Явно е тайна района, в който практикуваш.

  2. #22
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    С нито един съвет човек не трябва да се съобразява на сляпо. Все пак се предполага, че всеки си има глава на раменете. Една отводка за да стане на семейство, трябва в нея да има пити с пило, прашец, мед и поне 8-10 000 млади пчели. Ако това не е изпълнено - риска е голям. Вярно е че могат да се правят отводки и на голо - само стари пчели и само нови неизградени пити, но тогава пчелите трябва да са поне 20-25 000 и пак риска си е голям.

    Хубавото на майските отводки е това, че сезона е едва в началото си и има достатъчно време да се поправят допуснатите грешки. Другото хубаво на рискованите отводки е това, че когато пчелите са поставени в критична ситуация, работят повече от останалите. Има и още една екстра - малко на брой пчели, поставени на границата на оцеляването, приемат майките без много-много да се цупят. Колкото е по-слаба една отводка, толкова по-лесно приема майката.

  3. #23
    Наблюдател
    Регистриран
    13.06.2013
    Мнения
    7
    преди 2 години пробвах с едно семейство, не му сложих магазин и започна да се рои. от него направих 7 отводки като взех пити и от други кошери, след обилно хранене , станаха ама загубих основното семейство. сега практикувам така: преди акацията, около 20 25 април, от силно, развито на 8-9 рамки пило му вземам майката и още една пита с пило, слагам две пити за градене в кошера и му слагам магазин, а отводката я храня. на 5 ден отварям кошера и махам запечатаните маточници , оставам2-3 които ми харесват.така си деля семействата.

  4. #24
    Наблюдател
    Регистриран
    18.03.2014
    Мнения
    16
    Благодаря за всички мнения. Аз съм на ясно че вероятността догодина на пролет да има загуби е голяма но все пак няма как човек да се научи без да е сложил главата в торбата. Нали именно това е и целта на въпроса ми сред тази аудитория ... говорим за опит които възнамерявам да проведа, така или иначе ще го направя, какво ще стане не знам, но 100% е сигурно че ще го споделя тук.

  5. #25
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Лазаров отводките къде мислиш да ги оставиш,там където живееш или на друго место?

  6. #26
    Наблюдател
    Регистриран
    18.03.2014
    Мнения
    16
    Отводките ще бъдат ситуирани на 5 км. от мястото където живея. Гората е липова, има акация (която тая година автоматично пропускам) множество билки и треви. Тази година това се прави с цел да мога ежедневно да съм там + има хора които живеят на мястото и ще съм по спокоен. Допълнителните корпуси които съм си направил са 8 рамкови LR, смятам че са най подходящи за мястото където ще съм тази година.

  7. #27
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Цитат Първоначално публикувано от Lazarov Виж публикацията
    Отводките ще бъдат ситуирани на 5 км. от мястото където живея. Гората е липова, има акация (която тая година автоматично пропускам) множество билки и треви. Тази година това се прави с цел да мога ежедневно да съм там + има хора които живеят на мястото и ще съм по спокоен. Допълнителните корпуси които съм си направил са 8 рамкови LR, смятам че са най подходящи за мястото където ще съм тази година.
    Ще имали кой да ти помага на практика с пчелите,или ще разчиташ само на твойте знания от прочетеното по форумите,книгите.

  8. #28
    Наблюдател
    Регистриран
    18.03.2014
    Мнения
    16
    Няма колега, с жена ми ходим на работа, синът ми е твърде малък още тя се грижи за него. Баща ми обича курортите и забавленията, реално нямам на кой да разчитам в близките години .

  9. #29
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    За експеримент всичко може, но специално отводки да се делят мисля, че е неудачно и бесмислено.Все пак ако си решил да ги ''делиш'' поне не ги дели всичките.

  10. #30
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    От отводка да правиш отводки ще е грешка,тея отводки ще ти излезнат златни предполагам че тия 5километра всеки ден няма да ги минаваш пеш.Купи семейства хем мед ще извадиш за стимул,хем ще направиш някоя отводка.Но в крайна сметка парите са си твои решението е в твойте ръце.

 

 
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •