Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 32
  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    Статистика на регистрираните пчелини в България

    Съгласно член 8 от Закона за пчеларството в кметствата се води РЕГИСТЪР НА ПЧЕЛИНИТЕ, включително и на ПЧЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА. Собствениците на пчелни семейства в 15-дневен срок от тяхното придобиване трябва да подадат Заявление за регистрация. В едномесечен срок от тази регистрация кметствата изпращат информация за регистрираните пчелни семейства в Областните дирекции "Земеделие" и в Българската агенция по безопасност на храните.

    Съгласно Закона за достъп до обществена информация тези три държавни институции са ДЛЪЖНИ да предоставят информация за натрупаните данни в този регистър НА ВСЕКИ, КОЙТО ПОЖЕЛАЕ. При това нямат право да разпитват за какво ви е нужна тази информация. Нямат право дори и да ви искат личните данни, като например вашето ЕГН или ЛИЧНА КАРТА. Имат право само да ви поискат ТРИТЕ ИМЕНА, Адрес за кореспонденция, Телефон за контакт и евентуално E-Mail, ако го имате и пожелаете да го дадете.

    Следователно:
    1. Всеки един пчелар може да отиде в кое да е Българско кметство, и да поиска СПРАВКА за всички регистрирани ПЧЕЛАРИ, ПЧЕЛИНИ и БРОЙ КОШЕРИ в даденото кметство.
    2. Същото може да го направи и в Областните дирекции "Земеделие" за дадената област.
    3. Същото може да го направи и в Българската агенция по безопасност на храните за цялата страна.

    Информацията имате право да я ПРЕГЛЕДАТЕ в оригинал или копиe на оригинала или ДИРЕКТНО ДА Я ПОЛУЧИТЕ като УСТНА СПРАВКА, КОПИЕ НА ХАРТИЕН НОСИТЕЛ или КОПИЕ НА ТЕХНИЧЕСКИ НОСИТЕЛ (USB FLash, CD, DVD, Дискета, E-Mail и т.н.). Имате право сам да посочите предпочитания от вас метод за получаване на информацията.

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Окрилен от тези мои права аз веднага отидох на сайта на Българската агенция по безопасност на пчелите и започнах да търся къде е публикуван този регистър. След много-много ровене го намерих в един странен раздел Здравеопазване и хуманно отношение към животните. Добре че не го бяха скрили в раздел "Кисели краставични и приложението им във винарството".

    Ето го: http://babh.government.bg/uploads/Fi...elini%20v5.pdf

    Изтеглих го щастлив, но само след 3 минути ми се доплака. Оказа се, че регистъра е заключен в PDF файл с много странна кодировка. Каквито и опити да правех да прехвърля информацията във Word или Excel, неизменно получавах само едни неразбираеми цапаници. Запретнах ръце и започнах да се боря с файла, прилагайки разни хакерски техники и псувайки майките и роднините на всички чиновници в агенцията до девето коляно. И така загубих цял един ден и една нощ.

    Работата не беше само да измъкна информацията. Трябваше освен това да я преобразувам в структуриран вид, за да мога да я импортна в Access и да направя серия от справки с цел да ги публикувам тука във форума. Да, ама не. Оказа се, че олигофрените в агенцията са се постарали да объркат всичко, което може да се обърка. Постарали са се да объркат дори и това, което НЯМА КАК ДА СЕ ОБЪРКА - просто "гении".

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    12.01.2014
    Мнения
    180
    Пчеларски район
    Троянски Балкан
    Информацията на сайта на БАБХ не е актуализирана с години. Защо ли да го правят...? Явно си имат мнооооого по-важна работа.

  4. #4
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Само накратко с какво се сблъсках:
    1. Бъка от правописни грешки
    2. Липсваща информация - част от редовете са отрязани до ширината на полето в PDF таблицата.
    3. Употребата на малки и големи букви е хаотична - слагали са където и както им падне.
    4. Употребата на кавички и препинателни знаци е хаотична. Преброих 8 различни символа, използвани вместо кавички.
    5. Употребата на интервали е хаотична. Слагали са ги както преди, така и след препинателните знаци, при това по няколко бройки.
    6. Ако си мислите, че номера на пчелина се пише по един и същи начин - жестоко се лъжете. Открих поне 10 различни начина на изписване.
    7. Ако си мислите, че градовете в България се пишат по един и същи начин - жестоко се лъжете. Оказа се че всеки един град може да бъде изписан по 100 различни начина, като правописните грешки понякога са просто невероятни и човек се чуди да плаче ли или да се смее.
    8. Ако си мислите, че има само 3-4 начина да се напише един адрес - пак се заблуждавате. Начините са най-малко 1000.......
    9. Ако си мислите, че името на фирмата е само едно - лъжете се. Една и съща фирма може да бъде написана по 10 различни начина.
    10. Да не говорим за комбинацията - Област, Община, Населено място - може да се изпише по 100 различни начина.
    11. Сбъркани колонки в част от редовете. Хиляди редове съм ги проверявал един по един и съм ги поправял на ръка.
    12. Дублирани номера на пчелини - зад един и същи номер стоят различни собственици с различен брой кошери. Открих поне 200 дублирани и дори триплирани пчелина.
    13. Явно сбъркани номера на пчелини - това го откривам по пощенския код, който не отговаря на името на населеното място. Пак говорим за няколкостотин случая. Тях не съм ги изчистил всичките, защото ми се изпилиха нервите и в един момент захвърлих всичко.

    Започнах да правя справки и от тях веднага лъснаха още проблеми. Явно информацията е много-много стара - може би на 3 или 4 години, защото пчелини и хора, за които ги знам, ги няма в този файл. Няма ме и мене, а мои пчелини има от поне година и половина. В Ловеч справката показва 1800 семейства, а аз знам от ветеринарния, че са повече от 7000 официално регистрирани. Същото е и положението в Габрово.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Защо се чудиш? Инфомацията е попълвана в община Сусурлево от кака Пена, а в община Долно Уйно от буля Мара. И така се е предавала нагоре, без някой да я проверява или коригира. Допускам, че си първия, решил се на смелата постъпка да изтегли и опита да анализира файла.
    Виж, това, че информацията в него е хванала мухъл вече е непоправимо.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    03.01.2013
    Мнения
    33
    България и Закон?
    в България има само един закон който се спазва най-стриктно, той гласи че няма закони.

  7. #7
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ето как са разпределени по области пчелините и пчелните семейства. Информацията може и да не е много вярна, но поне да се надяваме, че пропорциите са верни.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	Pchelini_po_oblasti.JPG
Прегледи:      400
Размер:	63.3 KB
ID:	1005

  8. #8
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Интересното в тази информация е, че РЕГИСТРИРАНИТЕ ПЧЕЛИНИ са само около 8000 броя. Това означава, че пчеларите са не повече от 8000 броя. Не 30 или 50 хиляди, както се споменава в различните източници, а САМО 8000 ЧОВЕКА.

    Разделяме ги на броя на общините и получаваме СРЕДНО ПО 30 ПЧЕЛАРЯ В ОБЩИНА.

    Тези данни разбиват мита, че пчеларите в България сме много и представляваме някаква сериозна сила. Нищо подобно. Оказва се, че сме доста малко. Любопитно ми е как Ганчо и доколкото знам Стефанов са носили списъци при министъра с по 10-15 хиляди подписа? Ха-ха .....

  9. #9
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    В Добрич към момента са 1000 регистрирани пчелини ... 432 бяха преди 4 години някъде ...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    А ето как изглеждат нещата сравнени с основните параметри на областите:
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	Stat.jpg
Прегледи:      377
Размер:	150.3 KB
ID:	1006
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •