Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 32
  1. #11
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Интересното в тази информация е, че РЕГИСТРИРАНИТЕ ПЧЕЛИНИ са само около 8000 броя. Това означава, че пчеларите са не повече от 8000 броя. Не 30 или 50 хиляди, както се споменава в различните източници, а САМО 8000 ЧОВЕКА.

    Разделяме ги на броя на общините и получаваме СРЕДНО ПО 30 ПЧЕЛАРЯ В ОБЩИНА.

    Тези данни разбиват мита, че пчеларите в България сме много и представляваме някаква сериозна сила. Нищо подобно. Оказва се, че сме доста малко. Любопитно ми е как Ганчо и доколкото знам Стефанов са носили списъци при министъра с по 10-15 хиляди подписа? Ха-ха .....
    Това са абсолютно НЕ актуални данни, незнам от коло много години не да обновявани, да не говорим колко пчелини и пчелари има които са съществуващи от десетилетия и не фигурират в тоя списък, а също и нерегистрираните, гледал съм го отдавна и точно поради тези причини не ми изглежда особенно интересен.
    Виж съвсем друг ще е въпроса ако се обърнем официално към институциите и им поискаме информацията както вчера споменахте - по закона за достъп до общественна информация.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Допускам, че единствено меродавни са общинските регистри. Колкото по-нагоре се отива толкова данните са по-стари и неточни.
    Ама как да събереш данни от толкова общини? Може би само чрез НСОРБ http://www.namrb.org/?act=cms&id=33
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  3. #13
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  4. #14
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Допускам, че единствено меродавни са общинските регистри. Колкото по-нагоре се отива толкова данните са по-стари и неточни.
    Ама как да събереш данни от толкова общини? Може би само чрез НСОРБ http://www.namrb.org/?act=cms&id=33
    Жестоко се лъжеш(понеже, предполагам, може би - никога не си регистрирал животновъден обект - пчелин)! Регистъра който се води е на ниво кметства, и там се вписва капацитета на пчелина или пък само бройката при първоначална регистрация, то идеята и целта на тези регистри са когато ще има някакви пръскания от фермери или срещу комари кметовете да уведомят пчеларите(поне при нас е така).
    Приблизително най-достоверната информация може да се вземе от ВетИС(Ветиринарната Информационна Система на БАБХ). Понеже много хора си регистрират пчелините и пчелните семейства в БАБХ, но не и в Общинските служби по земеделие, и респективно в Областните дирекции по земеделие.
    Тъй че ако някой ще иска информация, моят съвет е да се обърне към БАБХ, дори всеки ветиринар, който има достъп до ВетИС би могъл да види всеки един пчелин, местоположението му, официално регистрираните пчелни семейства, капацитета и т.н.т., но дали и каква извадка би могъл да направи ветиринарвният лекар не съм особенно сигурен(в смисъл дали може да види статистика по области, общини, кметства и населени места в таблица или трябва да цъка един по един върху животновъдните обекти).

  5. #15
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    аз винаги ползвам данните на БАБХ когато ми трябва инфо от този род понеже са сравнително най-точни и не е проблем да се получат...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  6. #16
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Матеев, най-лесно се брои, като се дават пари.Примерно даваш n лв еднократно на един представител от дадена община и за две седмици примерно обхожда оглежда преброява и обобщава било то кошери или пчелини.С готовата информация дори можеш да търгуваш.
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  7. #17
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от спартак Виж публикацията
    ...най-лесно се брои, като се дават пари.Примерно даваш n лв еднократно на един представител от дадена община и за две седмици примерно обхожда оглежда преброява и обобщава било то кошери или пчелини.С готовата информация дори можеш да търгуваш.
    Ти вече се "вживя"! То това да не ти е някоя "аудиторска" фирма от ония дето ходят по магазините и им броят вафлите, дъвките и другите артикули...

  8. #18
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Ти си като някакво ехо , може ли поне веднъж да дадеш собствено мнение.
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  9. #19
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ветеринарните лекари в повечето случаи са наши хора. Дори голяма част от тях са и пчелари. За съжаление те имат достъп до пчелните семейства само в тяхната област.

    Хубавата новина е, че вече има разработен и внедрен софтуер, посредством който се води този национален регистър. И всяка една буква, която някоя клявка по регионите въведе, моментално се прехвърля и в централния регистър на БАБХ. Въпросът е защо БАБХ крие данните от този публичен регистър? Дали защото някой олигофрен не си е свършил работата, или защото някой министър така се е разпоредил?

    Това трябва да се провери. Още в понеделника аз ще подготвя и ще изпратя две писма. Едното ще е "сезиране" на Министъра и на БАБХ за нередностите в регистъра, а второто ще е официално искане за предоставяне на данните от регистъра съгласно Закона за публичната информация. Много ми е любопитно ще получа ли въобще отговор, и ако получа - какъв ще е той.

    Ако искате, пращайте писма и вие. Нека в министерството да видят, че интереса е голям, и да потръпнат ушите на олигофрена, отговорен за този регистър.

  10. #20
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Намерих този регистър на пчелините: http://babh.government.bg/uploads/Fi...elini%20v5.pdf
    Не става ясно от коя година е и актуален ли е в момента?

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •