Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 38
  1. #11
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Аз не, но ако работиш с местните пчели или карника добре е да го направиш.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #12
    Потребител
    Регистриран
    06.02.2011
    Мнения
    62
    Значи казвате да си взема пластмасови маточни чашки и стойки за тях,да си направя една рамка на която да се закрепват примерно на два реда и да пренасям ларвите, също така и че няма нужда да да са пълни с млечице? Само трябва да си взема някоя книга за да изуча метода по подробно и после с практика да усвоя тънкостите. А яйце или ларва трябва да се пренася? Питам защото прочетох ,че когато се пренася яйце се получавали по едри и добри майки.

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Аз ще кажа как работя ,а вече кои ще използва моя начин на работа това си е негово лично решение на своя пчелин аз решавам как ще работя.Първо да аз винаги търся по изгодния начин при моята работа затова въпроса за пластмасови или восъчни чашки при мен не стои винаги използвам естествения материал даден от природата.Първата ни работа е да осигурим млечице как -просто осиротяваш едно силно семейство като вземеш три рамки с майката /едната с пило за предпочитане да е запечатано/и ги слагаш в нуклеус останало без майка семейството прави свещеви маточници .Задължително след като махнеш майката подхранваш осиротеното семейство три дни и след това отваряш и намираш доста маточници пълни с млечице изхвърляш ларвата и с едно клечка събираш млечицето разреждаш го с малко преварена вода и слагаш в хладилник където се държат яйцата/желателно е съдът да е малък и тъмен/Вече имаш чашки и млечице впрочем след като събереш млечицето може отново да обединиш семейството то си е свършило работата.Семейство отглеждач -аз работя с корпусна система така, че давам моя вариант семейството отглеждач трябва да е най доброто ти семейство в първия корпус работи майката слагаш ханеманова решетка в втория корпус аз поставям осем рамки и маточната рамка /задължително маточната рамка се поставя между две рамки с открито пило/и отглеждача ти е готов.Решаваш че след 11 дена искаш да имаш готови маточници вземаш две летвички на които да залепиш чашките как /просто запалваш една свещ и капваш няколко капки парафин и слагаш чашката/напръскваш с сироп и поставяш в отглеждача на точното място за да ги почистят.На другия ден първо вадиш млечицето за да е с нормална температура после вадиш маточната рамка и сега трябва да намериш рамка с открито пило от което да вземеш ларви /избираш винаги от най добрите семейства/завиваш рамката с пилото с влажна кърпа и отиваш в помещението да прехвърлиш ларвите.Първо с една клечка слагаш млечицето след това прехвърляш ларвите много е важно да се действа бързо ,ларвите трябва да са най младите с най малко млечице да не са по стари от 24 часа за да излязат качествени майки/някой бе написал че прехвърля на сухо мога да ти кажа как го прави просто прехвърля по стари ларви заедно с млечицето но тези майки не струват не са качествени/Вече си прехвърлил ларвите аз слагам около 30 на една рамка завиваш вече маточната рамка с влажната кърпа и поставяш точно където е била рамката в отглеждача затваряш и храниш всеки ден на 10-я ден имаш готови маточници и след два дни ще се излюпят .Важно за да излязат качествени майки е силни семейства ,млади ларви и подхранване независимо от пашата.Млечицето в чашките служи единствено да не изсъхнат ларвите докато ги захранят пчелите така че слагай малко защото има опасност да удавиш ларвата и приемане на 50 % е отличен резултат така че успех.

  4. #14
    Потребител
    Регистриран
    06.02.2011
    Мнения
    62
    Благодаря ти за изчерпателния и написан разбираемо за начинаещ като мен в тази област.

  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево

    Smile

    Цитат Първоначално публикувано от perdeee Виж публикацията
    Благодаря ти за изчерпателния и написан разбираемо за начинаещ като мен в тази област.
    Предполагам,че

    няма да знаеш кои ларви са излюпени в рамките на 24часа,тъка че поне гледай ларвата да е обвита колкото се може с по безцветна течност-най просто казано.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  6. #16
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Само трябва да си взема някоя книга за да изуча метода по подробно и после с практика да усвоя тънкостите.

    Ако успееш намери книгата на Жил Фер "Производство на пчелни майки.... и т.н."
    Тънка е и без излишни отплесвания ( поне Българския вариант, който е жестоко орязан, но не и това което теб те инересува). Аз я имах преснимана ( понеже я отпечатаха в страшно малък тираж) но преди няколко години я подарих.
    Другия вариант - прочети това - напълно достатъчно е
    http://beeman.se/biodling/startbox-nf.htm


    някой бе написал че прехвърля на сухо мога да ти кажа как го прави просто прехвърля по стари ларви заедно с млечицето но тези майки не струват не са качествени
    Напротив! Личинките които пренасям са на възраст между 6 и 18 часа (тези под 6 часа на практика лежат върху ембрионална течност и още нямат млецице, трудни са за пренасяне и лесно се повреждат/пчелите не ги приемат). Това ме подсети че някои вместо игла използват финна четка за рисуване 0000 (наплюнчва се и става като шпатула), така няма опасност от повреждане на ларвите.
    Възрастта на пренасяните личинки зависи от иглата!!!! Не всяка игла позволява да бъдат загребвани най-младите (както и не със всяка могат тези над 48 часа).

    Чашките (или държачите за чашки, когато са от две части) лично аз ги лепя използвайки ивица от основа (оставена леко да омекне на слънце).

    Пренасянето е по-лесно ако оставиш яйцата да се излюпят във стартера (семейство без майка и пило), който си направил току-що. Така на следващия ден ларвите плуват във много повече млечице.


    Ако приемането е под 90%, значи нещо не е направено както трябва. Следващия път се постарай повече.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    /Ако приемането е под 90%............../не е въпроса какъв процент от ларвите са приети дори и 100 % да бъдат приети за да са ти качествени майките аз оставям максимум 15 маточника който пчелите захранват обилно.А по въпроса за стартера все пак аз давам лесен вариант на неопитен колега и смятам че не си заслужава да прави стартер.

  8. #18
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Произвели сте маточници ами сега какви оплодни кошерчета да ползваме с какъв размер на рамките ,ама как да ги изградят пчелите.Ето ви и моя евтин и лесен вариант.Сковавате едно мини кошерче 20см високо 10 широко слагате на дъното питка /пудра + мед/маточника и една кофичка от кисело мляко пчели затваряте плътно от всякъде слагате го на хладно за едно денонощие и го носите на друг пчелин/за да не се върнат пчелите/Не се учудвайте тук няма рамки просто гол рой.Тези пчели могат да отгледат само две майки и може да се използва само юни,юли заради температурите.

  9. #19
    Потребител
    Регистриран
    06.02.2011
    Мнения
    62
    Купих си всичко необходимо за направата на майки (игла за пренасяне и маточни чашки) ,но сега изниква въпроса какви точно личинки трябва да се пренасят,вчера бях на пчелина и оглеждах внимателно личинките,има много захранени но така и не стигнах до отговора кои точно трябва да използвам,ще съм благодарен ако може някой да качи снимка за да станат нещата по ясни за такива като мен които тепърва започват да се занимават с майко производство за собствени нужди.

  10. #20
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Върни се три мнения назад и във линка ще откриеш всичко необходимо.

    Пък ако все още ти е трудно да ги разпознаеш - направи си труда някой ден да си набележиш пита със яйца преди излюпване (прясно снесените са почти прави, а тези преди излюпване почти полегнали) и да ги изчакаш да се излюпят - просто трябва да провериш яйцата на (12 часа) следващата сутрин и евентуално ако няма достатъчно излюпени - още веднъж следобяд.



    Аз вече пренесох първата партида
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри DVC00277.JPG‎   DVC00285.JPG‎   DVC00298.JPG‎  
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •