Здравейте съфорумници. Нов съм във форума и се надявам да получа някои отговори на актуални за мен въпроси.Занимавам се с пчеларство от около 10г, но този занаят се учи докато си жив.Пчелина ми е в Странджанския регион, където пашата ни е бедна (драка и ливадна) където втората не е съществена.Тази година реших да опитам с двумайчини семейства,но имам доста въпроси.По принцип работя с 12 рамкови ДБ кошери,но за нашия регион съм забелязал че по добре се развиват семействата в 10 рамковите.Кошерите си ги правя аз и в момента съм направил 10 бр. ЛР с по два плодника с надставки за ДБ пити.Магазините са ми 10 рамкови ДБ.С така направената система смятам да пробвам отглеждането на двумайчини семейства разбира се корпусите като са разделени с ХР.При нас основната паша (драката) започва от около 5 юни.Смятам в началото на април да направя отводки, които някъде към 20 май да обединя с останалите семейства.Въпроса ми е при обединението няма ли да е пречка че едната майка ще е млада (отводка), а другата стара.После зазимяването как ще е по добре да стане, с двете майки като независими семейства или да ги събера и да остане по-силната майка.Как сятате, дали ще се получи нещо от това което смятам да правя или не.Ще се радвам ако споделите мнението и опита си по моя въпрос.