Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 7 ПърваПърва ... 34567 ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 63
  1. #41
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    А за догодина твърдо съм решил - ще има няколко категории майки с няколко различни цени, и ако пазара наистина иска куци и сакати майки по 5 лева, ще си ги получи. Ако иска Запорожци и Трабанти, ще получи Запорожци и Трабанти. Ако иска Мерцедеси - ще получи Мерцедеси. Тоест ще си адаптирам технологиите към пазара, но за да ми е чиста съвеста, точно и ясно ще обявявам за тези пари какво може да очаква да получи и какво - не.

    Иначе да - наистина е тъпо всички да продават по 20 лева, а качествата на майките коренно да се различават. Догодина ще го променя това. За отводките - също. Има отводка и отводка и цените съответно трябва да се различават.

  2. #42
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    За да поддържам живи до на пролет 50 майки съм направил специализирана будка с терморегулация и електроника, струваща над 3000 лв. Също така през зимата ще унищожа поне 5 семейства, за да си набавям пчели за семейството, хранещо майките (още 1000 лв). Непрекъснато хранене със сироп с витамини и с нозевит, както и труда - още 1000 лв. Общо 5000 лв. за 50 майки. Средна цена за презимуването на 1 майка - 100 лв. Ако отчетем и рандемана (20%), то тогава на 1-ви март една майка ще ми струва 20+20+100 = 140 лв.

    Да, това е експеримент, и да - догодина ще ми струва много по-евтино, но на фона на всичко това ми е много чудно как някой човек може да му се увиждат 10 лв. отгоре при положение, че някой му предоставя майка в сезон, в който никой друг ги няма в цялата страна.

  3. #43
    Автор
    Регистриран
    08.03.2015
    Мнения
    124
    Като погледнеш календара кой месец сме защо да е скъпо? Аз ще ги дам и в топ сезона когато знам, че ще взема качество, а не количество.

  4. #44
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от npachovski Виж публикацията
    Като погледнеш календара кой месец сме защо да е скъпо? Аз ще ги дам и в топ сезона когато знам, че ще взема качество, а не количество.


    Е как да не е скъпо.Аз до сега ако не съм си оправил семействата, а тепърва майка да набавям по добре да не се занимавам с пчели.Сега ако купя майка за 30лв според мен това са пари хвърлени на пътяГледай март мога и 60 лв да дам за оплодена майка.

  5. #45
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    .....Гледай март мога и 60 лв да дам за оплодена майка.
    А за какво ти е пролетта майка без пчели?

    Лятно време наистина майките са по-важни от пчелите, но през зимата е по-важен е броя на пчелите, доживели до 1-ви март. А без майка не се знае дали едно семейство ще доживее до 1-ви март.

  6. #46
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Тука не си прав. Конкуренцията води до ЗАДОВОЛЯВАНЕ НА ИЗИСКВАНИЯТА НА ПАЗАРА, и тука Scutellator е прав. Ако пазара иска лайна по лев килото, ще ги получи тези лайна - пакетирани в лъскави опаковки (това заради конкуренцията). Ако пазара иска майки по 20 лева - ще получи такива майки. Ще получи майки дори и ако ги иска по 5 лева, но тогава както каза Scutellator-а - те ще са неоплодени, без крила, без крака, и ще е късмет, ако все пак мърдат живи в кутийката.

    Забележи какъв е прогреса на Китайците - те превзеха икономически света, продавайки му НЕКАЧЕСТВЕНИ БОКЛУЦИ. Защо това се случи? Ами защото светът искаше да купива боклуци, и китайците първи се усетиха, и му ги осигуриха. Няма лъжа, няма измама .....

    Само 30 години преди това светът беше се захласнал по електронното превъзходство на Япония. Цялата световна електроника беше Японска. Спомнете си японските касетофони - Sharp, Hitachi, Toshiba - май други нямаше.

    Мога да продължавам още ......

    Та Scutellator-a е прав - каквото иска пазара, това и ще получи. Няма как да стане другояче - пазарната икономика задоволява ПАЗАРНИТЕ ПОТРЕБНОСТИ - каквито и да са те.
    Матеев , не си ме разбрал ! Както и да е .
    Записвам 4 майки от теб за края на месец май 2017 .
    Не искам лайна , а качествени майки .

  7. #47
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    За да поддържам живи до на пролет 50 майки съм направил специализирана будка с терморегулация и електроника, струваща над 3000 лв. Също така през зимата ще унищожа поне 5 семейства, за да си набавям пчели за семейството, хранещо майките (още 1000 лв). Непрекъснато хранене със сироп с витамини и с нозевит, както и труда - още 1000 лв. Общо 5000 лв. за 50 майки. Средна цена за презимуването на 1 майка - 100 лв. Ако отчетем и рандемана (20%), то тогава на 1-ви март една майка ще ми струва 20+20+100 = 140 лв.

    Да, това е експеримент, и да - догодина ще ми струва много по-евтино, но на фона на всичко това ми е много чудно как някой човек може да му се увиждат 10 лв. отгоре при положение, че някой му предоставя майка в сезон, в който никой друг ги няма в цялата страна.
    И нямаше ли да ти излезе по-евтино да заземиш 50 майки на по 3 рамки пчела в един лежак например. Струва ми се, че се опитваш да кажеш Я, преди да си казал А и Б.
    Винаги може по-добре.

  8. #48
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    И нямаше ли да ти излезе по-евтино да заземиш 50 майки на по 3 рамки пчела в един лежак например. Струва ми се, че се опитваш да кажеш Я, преди да си казал А и Б.
    Лежак от фибран! 1 лист е метър дълъг. 3 пити са 11см+3см преградна от фибран=14см. 100 делено на 14=7 майки.

  9. #49
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    И нямаше ли да ти излезе по-евтино да заземиш 50 майки на по 3 рамки пчела в един лежак например. Струва ми се, че се опитваш да кажеш Я, преди да си казал А и Б.
    И това го има. Имам 200-300 майки, зазимени в 3-рамкови нуклеуси. Напролет ще взема пчелата за нуклеусния парк, а майките ще продам на пазара.

    А това с многото майки в един единствен кошер - това е експеримент, който никой досега не го в правил в България, така че е редно поне някой да се престраши и да го пробва. Американеца, на който четох статията, е зазимявал до 360 майки в един кошер. Четох статията буква по буква и повторих идеята. И до момента по всичко изглежда, че се получава. Най-малкото майките все още са живи и здрави (вече около 20 дена). Умряха само 6 от 68, което е около 10%, но американеца казва, че около 20-25% умрели е нещо нормално. Дори той твърди, че това е естествена селекция - пчелите спират да хранят точно майките, които имат най-слаби феромони. Ако това не го направят сега в този кошер, тези майки за в бъдеще им предстои да бъдат приети от семействата, и веднага след това да се предизвика самосмяна поради слабите феромони на майката.

    Ако американеца е прав, а той е професор, излиза че с този експеримент аз правя допълнителна селекция на майките с най-силни феромони.

    Между другото вече продадох 10-12 майки от този кошер по 30 лева, и купувачите все още не са се изжалвали, така че това ме навежда на мисълта. че тези майки са приети от семействата, в които са придадени, и са започнали да снасят пило, макар и малко заради сезона.

  10. #50
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Аз по принцип съм за всякакъв тип експерименти. Дори и да не успеят научаваш един куп други неща, които не си очаквал. Тази теза обаче дори и на мен ми идва прекалено откачена, дано да изскочи нещо интересно.
    Винаги може по-добре.

 

 
Страница 5 от 7 ПърваПърва ... 34567 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •