Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 7 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 63
  1. #31
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Интереса клати феса. Аз имам интерес да си купя качественин майки дали от страната или не няма значение. Знаете че работата е осрана още преди много години, какво се пънете. Да естественно майкопроизводителите имат интерес да няма внос. Ами да вдигнат качеството ! Майките, които купувах преди 10 г., нямат нищо общо с днешните които, едвам дишат и не могат да изкарат и месец без да ги сменят за какво са ми тогава, нямам излишни 20 лева!?
    Не ща, еуропейски кранти ! Българка искам, Българка "сянка нележана”, „трева некосена”, „два бистри кладенци и вода ненапита" Връмугу

  2. #32
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Remi Виж публикацията
    Интереса клати феса. Аз имам интерес да си купя качественин майки дали от страната или не няма значение. Знаете че работата е осрана още преди много години, какво се пънете. Да естественно майкопроизводителите имат интерес да няма внос. Ами да вдигнат качеството ! Майките, които купувах преди 10 г., нямат нищо общо с днешните които, едвам дишат и не могат да изкарат и месец без да ги сменят за какво са ми тогава, нямам излишни 20 лева!?
    Я, един опитващ се да мисли. Малцинство!
    Когато с изненада установиш, че вместо снасяща майка са ти продали излюпен маточник, какъв идиот трябва да си за да повториш пак? Каквото повикало - такова се обадило.
    Мисълта ми е, че докато пчеларите масово гледат какво да не дадат, вместо колко ще получат, ще се разпространяват болести, майките ще ги самосменят по-често, добивите ще са под тези, коитоо би трябвало и още по-далеч от тези, които биха могли да бъдат.
    Един вид омагьосан кръг - стискаш се, защото си беден, и си беден - защото си стиснат.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #33
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Remi Виж публикацията
    Интереса клати феса. Аз имам интерес да си купя качественин майки дали от страната или не няма значение. Знаете че работата е осрана още преди много години, какво се пънете. Да естественно майкопроизводителите имат интерес да няма внос. Ами да вдигнат качеството ! Майките, които купувах преди 10 г., нямат нищо общо с днешните които, едвам дишат и не могат да изкарат и месец без да ги сменят за какво са ми тогава, нямам излишни 20 лева!?
    Съгласен съм с тебе (и със Scutellator-а), но искам да направя едно малко доуточнение:

    Не може всички майкопроизводители да се слагат под един общ знаменател. Както навсякъде в живота, така и при майкопроизводството, има както свестни производители, така и откровени мошеници.

    Същото важи и за пчеларите, за производителите на кошери и за каквото друго се сетиш - има както честни и почтени, които произвеждат качествена продукция, така и тарикати и мошеници, които гледат да си пробутат боклуците с ясното съзнание, че ще нанесат големи финансови щети на собствените си клиенти.

  4. #34
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Я, един опитващ се да мисли. Малцинство!
    Когато с изненада установиш, че вместо снасяща майка са ти продали излюпен маточник, какъв идиот трябва да си за да повториш пак? Каквото повикало - такова се обадило.
    Мисълта ми е, че докато пчеларите масово гледат какво да не дадат, вместо колко ще получат, ще се разпространяват болести, майките ще ги самосменят по-често, добивите ще са под тези, коитоо би трябвало и още по-далеч от тези, които биха могли да бъдат.
    Един вид омагьосан кръг - стискаш се, защото си беден, и си беден - защото си стиснат.
    Някой го е измислил преди мен, евала, бил е богат , умен и прозорлив!
    Аз съм глуповат но знам, че с трици маймуни не се ловят!
    За твое сведение от няколко години не купувам майки по различни причини. Тази година съм планирал да подновя донорите с нови и качественни защото почнаха да издишат. Склонен съм да купя без значение на парите защото в последствие инвестицията се оправдава многократно. Така че за мен е важно да купувам с гаранция а не с изненада.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри 76549_431113130269978_368060581_n.jpg‎  
    Не ща, еуропейски кранти ! Българка искам, Българка "сянка нележана”, „трева некосена”, „два бистри кладенци и вода ненапита" Връмугу

  5. #35
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Remi Виж публикацията
    Някой го е измислил преди мен, евала, бил е богат , умен и прозорлив!....
    Не е бил прозорлив - просто си е патил достатъчно, и след това се е опитал да си излее мъката, но с меки думи, за да не обиди никого.

    Всеки на неговото място може да напише поне 100 такива подобни сентенции от позицията на собствения си горчив опит. Ха-ха .... и аз го правя .....

  6. #36
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Не е бил прозорлив - просто си е патил достатъчно, и след това се е опитал да си излее мъката, но с меки думи, за да не обиди никого.

    Всеки на неговото място може да напише поне 100 такива подобни сентенции от позицията на собствения си горчив опит. Ха-ха .... и аз го правя .....
    Така е но ти няма как да разбереш !
    Не ща, еуропейски кранти ! Българка искам, Българка "сянка нележана”, „трева некосена”, „два бистри кладенци и вода ненапита" Връмугу

  7. #37
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията

    Не може всички майкопроизводители да се слагат под един общ знаменател. Както навсякъде в живота, така и при майкопроизводството, има както свестни производители, така и откровени мошеници.
    В случая тука майкопроизводителите нямат никаква вина и отношение по въпроса. Клиентите са тези, които съвсем умишлено и съзнателно избират евтиния боклук (дали ще са хранителни продукти, електроника или както в случая - майки), а когато има търсене - се намира и предлагане.

    И когато клиентът търси евтиното преди всичко, предлагането се стреми да задоволи това търсене. За да се получи евтина стока, от която пак, въпреки всичко, да може да се реализира печалба, се намаля себестойността за сметка на качеството. И понеже навсякъде по света пчеларите ги интересува цената, всеки, прехранващ се от производство на майки, малко или много намаля себестойността за сметка на качеството - навсякъде по света! А когато единственото, което интересува клиента е цената ( както масово в бг), когато един предложи по-евтино - другите, ако искат да са конкурентоспособни, трябва да го последват, смъквайки качеството още повече. (Припомнете ми кой беше решил от фибранени ЛР нуклеуси, да преминава на фибранени мини нуклеуси? )

    Затова и НИКОЙ в бг не извършва селекция - вдига себестойността до небесата. (Само за сведение, германците са изчислили, че поддържането на всяка една отделна линия от Бъкфаст, при тамошните условия им струва 5 000€ на година. А за разлика от естествените раси, тук за да се балансира огромното количество инбридинг, във всеки един момент са нужни МИНИМУМ три линии). На времето, когато забраниха вноса и отглеждането на чужди пчели, един от доводите беше, че чуждите пчели изискват постоянен внос на генетичен материал от чужбина. Донякъде са прави, защото това е по-евтиния вариант.

    Почвам да се чудя дали да не почна да продавам майки за по 5лв парчето. И за да отговарят на цената си, да им режа по два крака и една антенка.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #38
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Каква селекция в една малка държава ?
    Тук с конкуренцията сбърка - така ни учеха хамериканците .
    Конкуренцията води до намаляване на цените .

  9. #39
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    ....Конкуренцията води до намаляване на цените .
    Тука не си прав. Конкуренцията води до ЗАДОВОЛЯВАНЕ НА ИЗИСКВАНИЯТА НА ПАЗАРА, и тука Scutellator е прав. Ако пазара иска лайна по лев килото, ще ги получи тези лайна - пакетирани в лъскави опаковки (това заради конкуренцията). Ако пазара иска майки по 20 лева - ще получи такива майки. Ще получи майки дори и ако ги иска по 5 лева, но тогава както каза Scutellator-а - те ще са неоплодени, без крила, без крака, и ще е късмет, ако все пак мърдат живи в кутийката.

    Забележи какъв е прогреса на Китайците - те превзеха икономически света, продавайки му НЕКАЧЕСТВЕНИ БОКЛУЦИ. Защо това се случи? Ами защото светът искаше да купива боклуци, и китайците първи се усетиха, и му ги осигуриха. Няма лъжа, няма измама .....

    Само 30 години преди това светът беше се захласнал по електронното превъзходство на Япония. Цялата световна електроника беше Японска. Спомнете си японските касетофони - Sharp, Hitachi, Toshiba - май други нямаше.

    Мога да продължавам още ......

    Та Scutellator-a е прав - каквото иска пазара, това и ще получи. Няма как да стане другояче - пазарната икономика задоволява ПАЗАРНИТЕ ПОТРЕБНОСТИ - каквито и да са те.

  10. #40
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ще ви дам и още един конкретен пример:

    В момента имам свободни оплодени майки, които съм склонен да ги продавам по 30 лв. парчето, защото разходите ми по поддръжката им живи и здрави са огромни. И наистина ако някой ми звънне днес, през декември или през Януари или Февруари, аз мога на секундата да му предоставя жива оплодена майка. И така мога да му помогна да спаси семейство с цена от 200 лв.

    Знаете ли обаче какво се случва?

    Когато кажа цена от 30 лв. (която дори е ниска предвид реалните разходи), веднага започва един дълъг 15 минутен разговор с упреци от типа "ама ти не си ли пчелар, ама защо ме изнудваш така" и всякакви подобни. Дори има случаи на пазарлък да му ги продам по 15 лева, защото видиш ли, заявявал ми цели 3 броя. Та това е положението към днешна дата. Българският пчелар не цени положения труд и вложените разходи, и си е ВЪОБРАЗИЛ, че някой му е длъжен с нещо - например да му подарява майки по Нова Година.

    И понеже съм АДАПТИВЕН към изискванията на пазара, вече на телефонните обаждания (има ги всеки ден) твърдо отговарям НЯМА МАЙКИ. Ама щяло да му умре семейството - ами нека да мре, след като не може да оцени какви чудеса от героизъм и какви разходи са необходими, за да имаш по това време на годината оплодени майки за продан.

 

 
Страница 4 от 7 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •