Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 30
  1. #1
    Автор
    Регистриран
    28.02.2011
    Мнения
    117

    И аз изгорях с 2 кошера!

    Миналата събота, 22.02.14 ги храних, всички си бяха на мястото, а днес като отидох 2 липсваха, стояха само тухлите под тях. Близо съм до Ловеч, а кошерите бяха почти в центъра на селото. Избрали с ДБ, в нови сандъци. Явно са бързали, защото единия сандък, макар и нов беше некачествен и дъските се бяха изметнали яко, но са взели него.

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Наближават проверките на ДФЗ и тези със субсидиите се активизираха.

    Според мене единствено ДФЗ може да прекрати кражбите. Просто трябва да даде на полицията списъка с всички пчелари, получили субсидии за нови пчелни семейства, и след всяка една кражба полицията да ходи и да ги проверява.

    Няма да ви лъжа - вече знам за двама човека, които са по субсидиите, и са им измрели много семейства. Единия е от Габрово и от 30 семейства му е останало само едно. Не е правил никакви третирания, хранения и зазимявания, за да икономиса пари и време. И естествено пчелите му измряха или избягаха. Другия пък има наглостта да ми пише ЛС и да ме моли да му дам 100 кошера на заем със семействата, докато мине проверката. Ако в неговия регион стане кражба - ще го дам на полицията за проверка.

    Призовавам всички колеги от форума да постъпват като мене:
    1. Да отказват да дават семейства назаем, независимо какви пари им предлагат.
    2. При кражба в техния регион моментално да информират полицията за човека със субсидиите и измрелите кошери.

    Надявам се така кражбите да се пресекат и хората със субсидии точно и ясно да знаят, че всички останали пчелари са им вдигнали мерника.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Има много пчелари без опит започнали направо по програма, което е много лошо. Притискат ги за бройката и правят глупости което води до загиване на семействата. Точно по тази пречена реших първо да видя дали ще мога да се справям с кошерите, да си направя добра база и ако има след това програми може и да се пробвам. Така никой не ме притиска и не гледам бройката а гледам да са ми силни семействата. Аз познавам човек връщал пари, мъчи се почти 2 години и таман ги направи колкото трябва и му измрат и на края продаде каквото му е останало.
    На мен не ми се вярва някой пчелар по програма да краде от съседите си. А това за 2 кошера ми пречила повече на циганска кражба, преди години на дядо ми така циганите му взимаха 2 пъти по 1 кошер и на края ги циментира за земята и спряха кражбите, но това беше преди 15-20 години сега взимат само рамките .
    Също никой пчелар не трябва да купува крадени кошери, независимо колко евтино му ги дават, защото той може да е следващата жертва.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    1. Да отказват да дават семейства назаем, независимо какви пари им предлагат.
    .
    И това ли го има вече??? Относно бройките на тези по програмите ще ви разкажа една случка (преразказана ми пазача на пчелина), ако съм я разказвал преди се извинявам за повторението. В пчелина на един "бизнесмен" преди десетина години се очаква проверка някаква. Два - три дни преди проверката идва един камион с празни кошери, разтоварват ги на пчелина и от другите кошери вадят по една пита с мед, разпечатват и я слагат в празните кошери. Настава страшна какафония пчели влизат и излизат от всички кошери. Идва комисията, гледа от страни снима и си тръгва. Персонала на пчелина прибира от празните кошери питите с меда, пчелите се прибират и на другия ден идва камиона и си прибира празните кошери.

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    20.09.2011
    Мнения
    80
    Трябва да се спрат тия програми и да дават парите на тия глупаци дето ни крадат.

  6. #6
    Не трябва да се спират програмите.Проблема е там ,че тези които ги правят си нямат понятие от пчеларство.Трябва да има според мен някакъв срок този които кандйдадсва да е отглеждал пчели поне 5 години минимум 30 семейства.Иначе парите потъват и няма никакво развитие в сектора

    Всеки може да започне със 100 овце,но всеки може със 100 кошера!

  7. #7
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Пчеларството (или поне голяма част от него) може да бъде усвоено като теория за сравнително кратко време, но човек трябва силно да го желае това. Аз съм един от примерите - за около година и половина изчетох всички пчеларски книги, до които се докопах - може би вече надхвърлят 50 броя у дома в библиотеката. Изгледах всички филми и клипове, до които се докопах - сигурно са няколкостотин. Задавах интензивно въпроси по форумите. Правих интензивно експерименти всякакви. Срещах се с много пчелари и съм им задавал сигурно хиляди въпроси. И предполагам при цялата тази офанзива все нещичко е останало в главата ми.

    Алтернативата - въпросния човек със субсидиите и с 29 умрели кошера от 30 доколкото знам няма интернет, няма компютър, не чете книги, не идва на сбирките на дружеството, за да чуе някоя друга лекция - въобще представа си нямам откъде получава пчеларските си знания. А се хвърля да гледа кошери, закупени с чужди пари, и естествено ги уморява.

    Та искам да кажа, че всичко е до човека. Има хора и хора. Има такива, които са в състояние да направят чудеса, и малко помощ от държавата може само да им е от полза. А има и такива, които дори и милиони да им натикаш в ръцете (напр. шестица от тотото), за една година ще ги пропилеят и пак ще се върнат в калта. Та не са виновни субсидиите, а хората, на които ги дават. И наистина трябва да се постави някакъв критерий за получаването им - например изкарани курсове и издържан някакъв изпит - теоретичен и практически.

    Между другото аз самият през живота си съм давал "субсидии" - безлихвени заеми на приятели, за да започнат или за да стабилизират някакъв бизнес. Сигурно имам поне 10 случая, от които в един единствен случай парите ми бяха върнати с огромно закъснение. Тоест 90% провали с управление на чужди средства. Ако и при ДФЗ процента е подобен - значи наистина нещо куца в тези програми. И наистина пари трябва да се дават не на пчелари, започващи от нулата, а на пчелари, вече доказали че могат да гледат пчели.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Матеев, с такива еретични изказвания ще си навлечеш гнева на много съфорумци, както се получи точно преди година с мен. Такова предложение отправихме към работната група и то бе от малкото, което те успяха да прочетат. Може би защото на тях също им беше угодно. Не бяха чути обаче много други важни предложения. Сигурно защото не бяха в полаз на някого. Михайлов дори не пожела да внесе тези предложения в работната група. Примера на една съседна на нас държава показа(това го разбрах 9 месеца по-късно) че сме били на пра път. Програмите там са ориентирани не към създаването на нови семейства, а към подобряване на материалната база и в резултат на далновидното мислене на техния пчеларски и политически елит там има ръст с 50% в сектора, а при нас имаспад с 30%. Всеки уважаващ себе си пчелар може да си увеличи броя семейства с 30% за година без това да повлияе на медосбора, но не всеки може да задели толкова средства, че да подобри материалната си база. А там е разковничето за качеството на меда, който произвеждаме. Причините за многото посегателства далеч не са само заради неопитността на тези, които чрез програмите решиха, че ще станат големи пчелари и от утре парите ще потекат само с "гледане" на кошерите и опоскването на събраното в тях. Липсата на контрол от всички институции също е голям проблем. Колкото и пъти да са ме спирали полицаи, никой не ми е търсил документи за пчелина и за транспортиране на кошерите. Никой не пожела дори да погледне дали това, което возя съответства на това, което е записано в пътния лист. Освен това има практики сред "някои от лицензираните, да търсят семейства на черния пазар и да реализират лесна печалба. Като казвам черен пазар означава евтини крадени кошери. Друг съществен фактор е повишената смъртност в някои райони, през последните години, което постави много пчелари, особено такива, които си изкарват хляба от тази дейност, да търсят начин бързо да си възстановят загубите. Наличието на пазара на евтини крадени семейства, с които веднага да започнат да възвръщат загубите си е добре дошло за тях. Хубаво би било тези пчелари да се замислят каво самите те са преживели и дали утре няма да станат жертва на тези, които днес се явяват в ролята на техни "спасители".

  9. #9
    Автор
    Регистриран
    28.02.2011
    Мнения
    117
    Аз също мисля, че основната причина за кражби е стремежа към "далаверка" със субсидиите. И сега срещам хора, които искат да започнат с 50-100 семейства, без да са виждали отблизо кошер.
    Днес бях пак на пчелина, няма нови кражби, но не мога да проследя дали се връщат пчели да си търсят кошера, защото времето е лошо и няма летеж. А и кражбата може да е станала на всяка дата между 22.02 и 1.03. Наш колега, пчелар от около 20 год. каза, че досега са му откраднати над 30 кошера, по 2,3 и повече, не наведнъж. И че практиката била да се крадат най-често 2 от различни места - 1 на мястото на дясната седалка и един в багажника. На него лятото му крадоха пак и той ги премести всички в селото.
    Ясно е, че борбата с тази практика трябва да се води на всички фронтове.

    1. Както казва Матеев, да се ликвидират предпоставките. Спирането на субсидиите би помогнало, но според мен не е задължително да се губят тези средства, а да се насочат към пчеларите, като се изключат далавераджиите.

    2. Превенцията също е необходима, но там са необходими инвестиции. Та аз дори ток нямам на мястото, а и съм затънал със стари кредити и не мога в момента да заделя средства. Но вече усилено мисля по въпроса. А защо няма субсидии за охрана на пчелините? Може да се субсидира комплексна мярка - технически средства - охранителна фирма - застраховка. Сега застрахователите не искат и да чуват за застраховане на кошери. Те също търсят сигурност и изчисляват риска, но ако този риск се сведе до минимум, може и да предложат такъв продукт.
    3. Има ли възмездие за крадците? Ами няма! Как няма да крадат тогава. Не зная какво може да се направи по този въпрос, но трябва и тук да се търси решение.
    Този пост е редактиран от Stefanbg; 03.03.2014 в 10:53. Причина: правописна грешка

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Ами цената на една охранителна система BeeG13 е толкова, колкото и стойността на три кошера с пчелите в тях.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •