Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 7 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 65
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    05.12.2010
    Мнения
    7

    ЗАСЛУЖАВА ЛИ СИ ИНВЕСТИЦИЯТА

    Здравейте на всички.
    Аз сам бъдещ пчелар.Много четох наистина е трудно и съвсем не е просто,това ми е ясно.На мен ми харесва отчелническият живот и спокойствието,за това съм се ориентирал към пчеларството.Харесал сам си местенце за пчелин и възнамерявам да започна с 10 кошера и впоследствие като напредна като пчеларин да ги развия до 200,но попаднах на една таблица според,която целта не оправдава средствата а те не са малко.ОТ икономическа гледна точка заслужава ли си инвестицията и трудът,защото селцето е забутано и няма да имам други приходи.Как стоят нещата с пласирането на меда защото и прочетох доста обяви,тоест стоката залежава.Прочетох и за доста разходи които има а за печалба никои нищо на споменава.ЗАСЛУЖАВА ЛИ СИ КАУЗАТА?

    ПРЕДВАРИТЕЛНО БЛАГОДАРЯ НА ВСИЧКИ ОТДЕЛИЛИ МИ ОТ СВОЕТО ВРЕМЕ

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    По този въпрос трябва да отговорят професионалните пчелари.Тези които си изкарват хляба единствено и само с пчеларство. Знам само, че пътя е дълъг и труден.От раз е почти невъзможно да стане. Като допълнителен доход става. Ти сам трябва да прецениш в зависимост от възможностите си.Няма да ти е лесно.Желая ти успех.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    05.12.2010
    Мнения
    7
    http://www.pchelarstvo.com/pchelarsk...ess_simulator/ Това е въпросната таблица

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    С 200 кошера не се надявай на отшелническият живот.Над 50 кошера вече трябва да се мисли за подвижно пчеларство.Освен това трябва да проучиш района за количеството медоносна растителност,има ли други пчелини.Според мен за стационарен пчелин може да се надяваш на 80лв от кошер а от подвижно 140лв.Най трудното е реализацията на пчелните продукти а трябва да нее така.

  5. #5
    Цитат Първоначално публикувано от na4inaesht
    http://www.pchelarstvo.com/pchelarski_business_simulator/ Това е въпросната таблица
    Тази таблица е правена от човек като теб. Тоест такъв който никога не се е занимавал с пчеларство. Ако ще се занимаваш професионално с пчеларство и само на доход от него ще разчиташ, 100 са минимума бройки които трябва поддържаш. Но това си е голяма инвестиция, а и дали ще успваш сам с абсолютно всичко свързано с подръжката на такъв пчелин. Много по-важна е медоносната растителност наоколо. Освен това сам няма как и да успяваш да реализираш продукцията на дребно, а ще трябва да продаваш на едро, за което винаги има куповачи, но цените са в пъти по-ниски. Най-добре разпитай на място дали се гледат пчели? Какви са средните добиви? Къде и как си реализират продукцията местните пчелари? И въобще преди да започнеш каквото и да е производство, задължително трябва да си подсигуриш пазар за произведената продукция. Много хора не спазват това златно правило, произвеждат нещо и после си бият главите, какво да го правят и всичко приключва безславно.

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Заслужава си инвестицията
    макар и да е рискова.

    Въпросът е как да се намали риска?

    Според мен:
    1.Района да е медоносен
    2.Инвентара и т.н. да е по възможност ''Направи си сам''.
    3.Познания и умения, както на теория така и на практика.
    4.Сравнително добра цена на пчелните продукти, както на едро така и на дребно.
    6.Мерак и късмет.

  7. #7
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от toko652003
    Заслужава си инвестицията
    макар и да е рискова.

    Въпросът е как да се намали риска?

    Според мен:
    1.Района да е медоносен
    2.Инвентара и т.н. да е по възможност ''Направи си сам''.
    3.Познания и умения, както на теория така и на практика.
    4.Сравнително добра цена на пчелните продукти, както на едро така и на дребно.
    6.Мерак и късмет.


    ПЪРВО ПАЗАРА. ДА СЕ ПРОСИЗВЕЖДА Е МНОГО ЛЕСНО.

    ПРОЧЕТИ ТУК
    http://chitanka.info/lib/text/8973
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    05.12.2010
    Мнения
    7
    Здравейте отново явно не сам се пояснил,нека се обоснова и да ви разясня та да можете да ме разберете правилно.Първо и основно парите за кошерите,пчелните семейства и оборудването ги имам.Искам да започна с 10 защото нямам ма никакъв опит,а възможностите ми са за 200 кошера.Селцето се намира в предбълкана на около 15km от Гр. Елена.Няма пчелари на около.По предварителни данни пашата обаче не е много добра бедна е.В околността пчелари вадят около 18-20 кг.

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Na4inaesht щом няма паша всичко се обезмисля.Правилно си се ориентирал да започнеш само с десет. Когато се научиш скачай в ''тигана''с повече, но търси място с по-добра паша. От горското можеш да си наемеш терен за минимален наем, което пък има други недостатъци: трудна охрана, отдалеченост, недостъпност и т.н.
    Лесно и пълни гаранции няма.За да имаш успешна инвестиция влиаят много фактори. Тия 6т. които съм изброил са само една част.

    Все пак успех!

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    05.12.2010
    Мнения
    7
    Благодаря на всички за изчерпателните отговори.

 

 
Страница 1 от 7 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •