Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 7 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 65
  1. #31
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    http://dox.bg/files/dw?a=a49a015de9
    Това са изчисления, които съм направил на база зададените параметри.
    Към тях не са предвидени разходи за анализ и не са предвидени продажби на дребно, тъй като ако се сметнат разходите за продажби на дребно, то цената почти се изравнява с тази на едро.
    Ако някой не е съгласен с нещо да сподели.

  2. #32
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    129
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    501 кошера според мен не се гледат с 12 работника и 1000 лева заплата ми се вижда не реална за тази работа.Амортизация сгради 2000 лева пак е не реално за мене.Със каво превозно средство дърпаш платформите си ако е с руски трактор примерно Болгар за 1500 лева подръжка ще мо слагаш чип тунинг сяка година.Мисля че тези разходи са много завишени може и по евтино да се мине.Не видях да си сложил разход за лекарстватаа.

  3. #33
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Колегата е изчислил , как да изхрани 12 човека , а по-интересно е какво е нужно за 1000 лв. за един човек стационарно ? wink;
    Невсичко с две бузи е лице !

  4. #34
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Колеги,
    според вас един човек може ли сам да обслужва 500 кошера. Според мен не. Ще му трябват поне двама работници. Всеки от тях има осигуровки и заплата. Ще се убедите, че като имате 500 кошера, то тези помощници ще ви трябват целогодишно. За това в разчета си съм предвидил целогодишна заплата от 500 лв на месец.Освен това в натоварените периоди ще ви се налага да ползвате допълнителна помощ. Вярно е че може да се намери и по-евтина работна ръка, но за да е добър един работник и да си върши добре работата, той трябва да получава достатъчно. Иначе не разчитайте, че ще имате полза от него.
    Всичките тези разчети са правени не за подвижно, а за стационарно пчеларство. Без транспортно средство няма да минеш. Освен това няма как да чакаш добиви ако сложиш всите кошери на една поляна.
    Казвате амортизация сгради 2000 лв е нереално. Нека да видим колко ще ви струва да построите пчеларски помещения на пчелините и склад за съхранение на продукцията. Много. Повече от колкото си мислите. И това нещо освен че иска поддръжка иска и първоначалната инвестиция да се изплаща. Това означава амортизация. Заложил съм изплащане на инвестициите за срок от 20 години.
    Транспортното средство е необходимо не толкова да дърпаш платформите си(разчетите ми не включват подвижно пчеларство, т. е. не са предвидени и средства за закупуване на платформи), а основно за да транспортираш материали и продукция, а това с трактора надали ще можеш да правиш. А всяко транспортно средство има и цена и поддръжка и данъци и винетки и застраховки.
    Да наистина съм пропуснал препаратите за третиране. Но това едва ли ще промени много картинката.
    Лошото е че ние не сме се научили да смятаме какво влагаме и какво получаваме и да преценим каква ще е рентабилността от нашата дейност.
    Вместо да се подигравате по-добре си помислете къде и какво сте инвестирали, какво сте дали и какво сте получили. Аз си правя тази сметка и виждам колко много средства отиват за съпътстващите неща.

  5. #35
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Бонев, не се подиграват "колегите" просто не са наясно с много неща! Имам предвид колегите с малко семейства!

  6. #36
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    129
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Нямам никаво намерение да ти се подигравам но не мога да ти схвана изчисленията.Познавам един дядо за мен на 66 години който сам гледа 265 кошера.Синът му и снаха му идват да му помагат само при вадене на меда.Системата му е ДБ повечето и няколко лежака.Всички кошери са на едно място.Единсвените разходи са му за лекарства ,рамки , гориво за колата за да стигне до пчелина ,някой дъска ,някой котия с боя , данаците и членския внос.Медът го вади във фургон а скалда му е друг фургон.Подхрамва само с мед пролетно време.Не събира млечице и прашец.Парите средно на година които ги изкарва са около13 хиляди лева чисто.Това е за изминалите 5 години.За сам човек без разходи за работници за скъпи центрофуги машини за разпечатване подхрамвания изкарва повече пари от някой с 501 кошера.За това не мога да се саглася с тебе.

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Така. Нека погледнем за какво става въпрос и да не спорим излишно.
    Първо ти пробвал ли си да се грижиш сам за 250 кошера. Аз не мога, за теб не знам. Мисля, че тавана с който може да се справи сам човек е не повече от 150-160 кошера.
    Второ казваш че Синът му и снаха му идват да му помагат при вадене на меда. Това пак си е допълнителна работна ръка.
    трето Всички кошери са на едно място. Това е безумие. Причините можеш да ги прочетеш във всяка една книжка.
    четвърто Единствените разходи са му за лекарства ,рамки , гориво за колата за да стигне до пчелина ,някой дъска ,някой кутия с боя , данъците и членския внос Това далеч не е така. И в това съм абсолютно убеден, особено при факта, че отглежда толкова много кошери на едно място.
    пето Медът го вади във фургон а скалда му е друг фургон скоро ще му се наложи да си построи и сгради отговарящи на изискванията за първична преработка и съхранение на пчелните продукти.
    шесто Подхранва само с мед пролетно време -това също е разход за подхранване макар и в продукция.
    седмо скъпата центрофуга не е лукс а необходимост. Евтината поцинкована центрофуга разваля качеството на меда.
    Няма да споря с теб Пробвай да създадеш 200 кошера и тогава ще си говорим.
    Все пак когато започваш ти е необходима и първоначална инвестиция.
    Казваш някоя дъска някоя рамка, някоя основа, за 260 кошера далеч не е някоя. И ако стареца си прави сметка само какво е взел, без да смята какво е дал сигурно сметката ще излезе, но не мисля.

  8. #38
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Интересен е спора.
    Ако системата е ДБ или
    Лежак, защо да не може сам човек да се грижи за 250 семейства?Добивите може да са малко по-малки, но мисля,че е напълно възможно. Съгласен съм, че много кошери на едно място също не е добре, но при наблюдаваната цялостна тенденция(статистика)за намаляване на семействата, пренаселеноста би трябвало да отпада.
    Дядото е вложил дълготрайна инвстиция, затова разходите му СЕГА са малки.Ако човек тепърва започва тогава наистина сметките ще са интересни и може би на Бонев доста верни.
    За да ''усетиш'' печалбата според мен са нужни да минат поне 5 години.

  9. #39
    Наблюдател
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    23
    Не знам за вас но според мен ако очаквам добив от една тенекия на семейство изобщо няма смисъл да се занимавам с пчеларство(не важи за производитеите на прашец и др.). А относно пипкавата работа по ДБ няма да коментирам.
    ПС:В изчисленията като приход е пропуснато продажба на отводки и семейства. Мисля, че от там също може да има съществени приходи.

  10. #40
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Ако за теб една тенекия е нищожен добив за нашите райони е почти максимума, който може да се получи от стационар. За това повечето колеги са се ориентирали към добив на прашец. А отводки и семейства да може, но съгласно закона за пчеларството това е монопол само на майкопроизводителите или иначе казано е незаконно и доцента ще ти конфискува пчелина ако те хване да продаваш отводки.
    В момента планирам да увеличавам броя на кошерите. Търся място за пчелин, подготвям помещения,правя сметки да си закупя и транспортно средство, но ще се наложи да изчакам с него. Приходите дето последните години съм реализирал от продажбите на мед отидоха обратно за пчелите и все още съм до никъде. Явно ще трябва да инвестирам и много допълнителни средства, които ще чакам да се изплащат през годините, за това в сметките съм заложил и тези разходи. А ако наистина някой е решил да печели от пчеларство, то или трябва да се занимава с едро пчеларство или да стане майкопроизводител.

 

 
Страница 4 от 7 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •