Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 46
  1. #1
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    126
    Пчеларски район
    Ябълково, обл. Хасково

    Ако сега започвате отново, какъв кошер ще изберете?

    Въпросът ми е към опитните колеги, които са започнали с определена система кошери, но вече е твърде късно (или скъпо) да правят промени.

    Аз имам около тридесет кошера ЛР и няколко ДБ (силно се изкушавам да ги продам с пчелите заедно, че ми объркват аурата). Обаче от известно време мисля за осем рамкови ЛР. Все още не е съвсем късно да направя преврат... от догодина да кажем. Ще бъдат по-леки и малко повече ще нареждам във височина. Районът ми е богат на паша до средата на юли някъде (рапица, акация, ливада, аморфа, слънчоглед). След това сушата прави всичко на мармалад.
    Та понеже амбициите ми са големи, струва ли си да правя това преустройство, докато е време или смисъл найн?

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Купи си, осемрамкови ЛР и поработи с тях. Тогава, може би ще реши, какво ти пасва.
    Аз си започнах на ДБ. Преди 16-18г. когато Котларски започна да издава книги за Фарар, Роже Делон, викам си това са кошерите. ЛР бях, чел много преди това и пак четох по това време, тежки ми се виждаха, корпуссите които трябва да прехвърлям. Направиха ми два РД, по размери на оригинални но с дървена рамка, няколко фарара и почнах. В продължение на 5 години останових, че почти невиждам разлика в добивите, спрямо думагазинен 12р ДБ. Само където хамалогията е в повече, ако не завъртиш навреме корпусите, най- долния става неизползваем. На книга всичко звучи перфекно, прекрасно, но накрая реалността е по различна! Не съм си продал досега сандък, радотя си с тях, но видях че ДБ с два магазина, някой достига и три, според пашата, са по лесни за обслужване и не толкова трудоемки.
    Миналата година си поръчах 20, а сега 30бр.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    ... Само където хамалогията е в повече, ако не завъртиш навреме корпусите, най- долния става неизползваем...
    Има решение и на този проблем - развиват се пчелите на два корпуса яко и преди да сложиш трети корпус - ограничаваш майката в най-долния корпус с ХР. Така няма да имаш неизползваеми корпуси.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Пробвах го, добива падна!

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    И при мен нещата клонят към ДБ. Но на друго място може да мисля различно.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Аз почнах с ДБ, но това беше за кратко време. За няколко години се прехвърлих изцяло на ЛР и ако сега трябва да почвам от начало ще си спестя неудобството да прехвърлям от ДБ на Рут. Ако искаш да правиш продуктивно пчеларство то системата е многокорпусна. На последък силно се замислям постепенно да премина на осмаци, че малко се облекчава кръста.

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    Първите кошери, които купих бяха ДБ, но реших,че трябва да бъда модерен и веднага ги прехвърлих в ЛР. Три години се мъчих да усвоя тънкостите на системата като много четох и ползвах съветите на най добрите познавачи на тая система. До моя пчелин имаше една вдовица на пчелар с ДБ кошери и тя нямаше възможност да полага много грижи за тях. Но какво се получаваше - лятото тя вади мед, аз правя по три корпуса пчели.
    Миналата година реших,че трябва да си направя няколко ДБ да направя сравнение и установих, че ми е по лесно гледането и добива е по добър. Затова ще разширявам с ДБ. Явно на моя район по добре пасва, може би и затова около мен никой не гледа пчели в ЛР.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    В наше село и не само там, и околните села, само ДБ гледат. Аз пък съм с ЛР и съм доволен. Всеки си решава за себе си. Само че сега имам проблем с околните пчелари, казват следното - моите пчели в кошери на 2 етажа, трудно се подхранвали и били по-специални и съответно гладни и им нападали слабите семейства.....
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    20.06.2013
    Мнения
    19
    Колеги нее важна системата , а са важни уменията на п4еларя.
    Аз имам лр,дб-10,12,24 рамки, и 8 рамкови дб и лр.
    Пробвах и с фарар но неми пасна.

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Засега с ДБ постигам по-добри и сигурни резултати от ЛР. Мисля да пробвам с ЛР от полистирол - само един кошер за проба.

 

 
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •