Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 46
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Доста сте скептични към ЛР кошерите. За това ще ви разкажа една случка от м.Май 2013г. Тя е кратка - 10 ЛР кошера - 600 кг стоков акациев мед. В района не се сее рапица и стационарните кошери са около 1000, а още толкова идват и на подвижно по това време. Кой както иска да го разбира.
    Добивът не е феноменален и не се дължи на системата. По-скоро на целенасочената работа със семействата, както казваш по-надолу. И достатъчен обем, с достатъчно изградени пити. Със сигурност развит ДБ12 с 4 магазина също би се представил много добре. При силно семейство и добри условия дневен принос нектар от акация имаме 5-6-7 кила, нали така ? Затова казвам, че при такива условия преди изгрев слънце другарят пчелар трябва да е осигурил на семейството поне 1/2 празен магазин за деня, всъщност и на мен дядките на село така ми казваха едно време.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  2. #22
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Добивът не е феноменален и не се дължи на системата. По-скоро на целенасочената работа със семействата, както казваш по-надолу. И достатъчен обем, с достатъчно изградени пити. Със сигурност развит ДБ12 с 4 магазина също би се представил много добре. При силно семейство и добри условия дневен принос нектар от акация имаме 5-6-7 кила, нали така ? Затова казвам, че при такива условия преди изгрев слънце другарят пчелар трябва да е осигурил на семейството поне 1/2 празен магазин за деня, всъщност и на мен дядките на село така ми казваха едно време.
    Вярно е така , но ако пчелинина на Володя е на място където пролетно време по често захлажда няма защо да се чуди ,че не му се получава.Щом при мен успях да извадя мед от акация при смешен масив и то без да имам никакъв опит с ЛР кошери , само с насоки по скайп от един наш много ценен от мен съфорумец , значи няма защо колегата Володя да се съмнява във възможностите си.
    Не е важно да знаеш всичко, важното е да знаеш къде да го намериш.
    Алберт Айнщайн.

  3. #23
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Добивът не е феноменален и не се дължи на системата. По-скоро на целенасочената работа със семействата, както казваш по-надолу. И достатъчен обем, с достатъчно изградени пити. Със сигурност развит ДБ12 с 4 магазина също би се представил много добре. При силно семейство и добри условия дневен принос нектар от акация имаме 5-6-7 кила, нали така ? Затова казвам, че при такива условия преди изгрев слънце другарят пчелар трябва да е осигурил на семейството поне 1/2 празен магазин за деня, всъщност и на мен дядките на село така ми казваха едно време.
    Напълно си прав, само дето в този случай работата с ДБ е по-трудоемка и тежка. Много пчелари у нас, не могат да работят с ЛР кошери и за това си правят грешни изводи.

  4. #24
    Автор
    Регистриран
    21.10.2012
    Мнения
    151
    Дали не може да се вади мед от ЛР кошер ?
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри 2013-06-30 17.27.07.jpg‎  

  5. #25
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Напълно си прав, само дето в този случай работата с ДБ е по-трудоемка и тежка. Много пчелари у нас, не могат да работят с ЛР кошери и за това си правят грешни изводи.
    Хайде сега, да ми обясниш като на малоумен, какво му е трудоемкото при ДБ? Какво толкова го превъзхожда ЛР? Например: Как по лесно разбираш че една пита е за брак при ЛР и при ДБ?
    Напиши за дадена операция при едини и при другия!
    Защото аз, пък казвам ЛР и по трудоемък от ДБ! Меда се вади, от пити в които не се отглежда пило!

  6. #26
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    ЛР технологията е измислена за работа с цели корпуси, като работата на ниво единични пити е сведена до минимум. Докато при ДБ за постигане на целите на пчеларя масово се прилагат различни технологии за разместване на пити в плодника, при ЛР се разместват цели корпуси. Работата с ДБ е по-пипкава и отнема повече време, докато работата с ЛР е физически по-тежка, но отнема по-малко време. Хората с голям брой кошери предпочитат ЛР, защото те могат да бъдат гледани с по-малко персонал. Също така и еднаквите по размер пити дават много допълнителни преимущества, които няма смисъл да ги изброяваме, защото всички ги знаят.

  7. #27
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Матеев това което пишеш го пише по книгите! В действителност с ДБ е много по леко и лесно. 99% майката е в плодника, не шари по корпуси-магазини. Аз не стеснявам, на пролет преглеждам полдника и премахвам, некачествените пити. Когато е не нужно разширение, поставям основи в плодника или магазин/и. И ЛР пак си трябва цялостен преглед, на пролет и есен зада прецениш как е семеиството. ЛР с три корпуса, се равнява на 12р ДБ с два магазина. Всеки може да расте, на височина!
    Някой казват че предимството на ЛР е еднаквата рамка. Въпрос на виждане!

  8. #28
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2012
    Мнения
    72
    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    ........Меда се вади, от пити в които не се отглежда пило!
    Това твърдение не е напълно вярно,при поставяне на магазин пчелите започват по интензивно да освобождават площи в плодника за снасяне и голяма част от меда от плодника отива в магазина.Не винаги става така но понякога е факт.

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от търтея Виж публикацията
    и голяма част от меда от плодника отива в магазина
    Демек,пренасяйки го,какво се случва с меда?Най напред разреден-погълнат-пренесен-вентилиран-запечатан.За допълнителна инвертаза не съм сигурен.С една дума преработен.

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    По мое мнение, при стандартни технологии на отглеждане ДБ определено е по мързелива технология. Чудесна за съботно-неделни пчелари. Когато обаче се наложи прилагане на различни пчеларски техники ръцете се развързват с ЛР-ра. Системата определено е по гъвкава, ако към комплекта се добави и по едно магазинче за улавяне на монофлорни медове от по слабите паши печели по всички показатели.
    По темата. Определено мисля да пробвам другия сезон няколко 8 рамкови ЛР с дебелина на стената 20 мм. Тогава ще мога да отговоря дали ако почна от начало ще предпочита пак 10 ЛР или 8 ЛР.

 

 
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •