Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 17 от общо 17
  1. #11
    Автор
    Регистриран
    31.01.2011
    Мнения
    112
    Ето го и моя случай. 2012 г. пролетта се мъча да купя няколко отводки. Намирам обява за гр. Пловдив, човека обаче се оказа прекалено неточен. Уговаряме се да ги донесе, не ги носи. От 4 опита един се оказва успешен! Ходя на пчелина, чакам го да дойде и така 3 пъти. Айде на на четвъртия път донесе 4 отводки. Развиха се добре. По после купих още няколко. Понеже го знам, че продава отводки, есента му поръчвам мисля 25 броя. Уговаряме цена и очаквам 2013 г. края на април да ги осигури. Заделил съм пари, пазя ги. И да излезе обява нямам мърдане имаме уговорка, дадено е капаро, парата е вързана. Така минава си времето, човека ме уверява как всичко е в пътя. Отводките чакат! Става дума за презимували отводки от предната година. Минава април, почва май, няма и няма. Изпуснах други възможности да закупя. Взех си капарото/мисля на късмет се получи/, и почти ми провали цяла година. Много късно успях да закупя отводки от друг човек. Обаче за мое изумление когато ме е уверявал, че всичко е наред е пускал обяви, че продава отводки?! Та той за мен няма, обяви е пускал?!

    Ето доказателствен материал!

    [2013.05.14 г. 11:06:35] АЗ: кога ще действаме?
    [2013.05.14 г. 11:07:31] ТОЙ:
    [2013.05.14 г. 11:08:18] ТОЙ: razdvoen sam da ti kaja
    [2013.05.14 г. 11:08:41] ТОЙ: a pak v sahtoto vreme sam ti obehtal
    [2013.05.14 г. 11:09:01] ТОЙ: zahtoto imam dosta koheri ohte da palnja
    [2013.05.14 г. 11:09:38] АЗ: така не се работи
    [2013.05.14 г. 11:09:45] ТОЙ: znam
    [2013.05.14 г. 11:10:17] ТОЙ: sled malko otivam na p4elina v hrabrino da pogledna onezi otvodki
    [2013.05.14 г. 11:10:27] ТОЙ: kahonite sa gotovi
    [2013.05.14 г. 11:10:52] ТОЙ: i nai verojatno hte ti dam ot tam pone 10 do kraja na sedmi4ata i drugata sedmi4a ohte 10
    [2013.05.14 г. 11:11:03] АЗ: добре
    [2013.05.14 г. 11:11:45] ТОЙ: zahtot znaeh,znam 4e sme govorili za 4ena i sam se saglasil no 4enata ne si opravdava razhodite
    [2013.05.14 г. 11:11:59] АЗ: ясно
    [2013.05.14 г. 11:12:10] ТОЙ: da ti sam hte se uverih sled vreme
    [2013.05.14 г. 11:12:30] АЗ: главното което не ми допада
    [2013.05.14 г. 11:12:30] АЗ: е
    [2013.05.14 г. 11:12:32] АЗ: че
    [2013.05.14 г. 11:13:13 | (11:13:35 — редактирано)] АЗ: през цялата есен, зима, пролет, и до преди 5 дена, ме уверяваш, че всичко е точно. и сега на 15-ти май, ще се наложи да търся отводки
    [2013.05.14 г. 11:13:22] АЗ: при положение, че се пазарят предната година
    [2013.05.14 г. 11:14:06] ТОЙ: da taka e
    [2013.05.14 г. 11:14:11] ТОЙ: znam.

    ИЗВОДА Е НИКОГА НЕ РАБОТЕТЕ С НЕПОЧТЕННИ ХОРА!

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Искрене, прав си за манталитета. Аз съм го казвал същото много пъти. През тия 50-60 години, за които говоря се работеше да се задълбочи и да се проявят всичките уродливи страни на този манталитет. За съжаление това си продължава и сега. Прост народ лесно се манипулира и управлява. От там идват и такива изродии, за която е писал Матеев.

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Искрене, забрави култовия филм "Баш Майстора" и репликата "МОШЕНИЦИ"! И аз преди 10г, си намерих дъски от военни сандъци, купихме ги с един кандитат пчелар и "дърводелец". Мотаме 4години, накрая ми ги докара. Бях му дал един 12р ДБ за мостра. Котоги видях, се "разревах" от ужас. НЕ просто не може да се опише, кошера 14р,рамките влизат, но ушитеи лягат -излизат на корпуса-магазина, покрива.....Рязано с трион..... Не трябва да се види. До миналата година се чудих печка ли да паля, пчели ли да гледам. От необходимост, след месец размисъл, открих как да ги вкарам в работа. Цената: неговия "труд" и материали + моите излезна 20лв. на кошер. Тази година ще чакам мед от тях!

  4. #14
    Колеги не продаваите нищо от нашият труд на цигани. Защото само мислят как да излъжат и да прекарат някои.Това не е работа на пчелар а на някои ромски хитрец според мен.Държавата ни им създаде идеални условия да паразитират върху целият български народ.Ние плащаме данъци те взимат помощи.Миналата година 5 циганина съсипаха четири пчелина в региона.Завиват кошера с наилон и тиксо и в буса ,беше началото на март.Защото един колега пчелар залепил обява,че купува пч. семеиства в циганската махала.Няма къде да търси кошери за продан човека и решил да провери при ромите пчелари.Полицаите ги хванаха но за жалост не ги осъдиха ефективно,имало някакво споразумение.Сега вече не крадат кошери а крадат дърва понеже за тях нямат споразумение.Нашите пари от данъци вместо да отиват за образованието на децата ни и за достойни пенсии за родителите ни отиват за помощи на ромското население.Гората до преди 10-15год.беше пълна с пчелари,хората си изкарваха по някои лев,а от това печели и държавата понеже голяма час от медът се изнася на вън.Кражбите принудиха хората да си приберат кошерите по селата които се пренаселиха с пч.семейства, но истинският мед който може да ни донесе име а след това ПАРИ е горският чистият качествен продукт,рапица и слънчоглед няма чисти. Итака колеги лъжем себеси някои купил кошери по евтино от крадци,друг излъгал с восък,трети продал рапица за акация.Дребни кокошкарски и сторйи от които не се забогатява а само се обеднява.

  5. #15
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Светозар Каменов Виж публикацията
    Искрене, прав си за манталитета. Аз съм го казвал същото много пъти. През тия 50-60 години, за които говоря се работеше да се задълбочи и да се проявят всичките уродливи страни на този манталитет. За съжаление това си продължава и сега. Прост народ лесно се манипулира и управлява. От там идват и такива изродии, за която е писал Матеев.
    Щом казваш, ще приема че си съвременник на периода който цитираш... Аз през него си изкарах детскат градина и завърших първи клас, тъкмо захванах втори, и хоп пръсна се "демокрацията" - тъй че нямям особенно много спомени от онова време освен че дядо ми(лека му пръст) си беше "разхвърлял" кошерите из гората и не се притесняваше че някой ще му ги барне...

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията

    Аз, за разлика от повечето пчелари, ясно и точно осъзнавам в какъв жесток свят живеем. Има крадци, има мошеници, има и много-много други несправедливости. И всичките те са ФАКТ, който не може да бъде премахнат. Това са си дадености, с които просто трябва да се съобразяваме. И вместо да търсим вината за всичко това в другите, не е ли по-добре да я потърсим в себе си? И да запретнем ръкави, да повикаме неволята, и сами да си разрешим проблема. Вълкът му е дебел врата, защото сам си търси и си лови плячката. Вълкът не се оплаква на мечката, че е останал гладен. Така трябва да е и със нас. Ако ние самите не предприемем мерки за защита на нашите собствени кошери и пчелини, НЯМА КОЙ ДРУГ ДА ГО НАПРАВИ !!!

    ..... Въпросът е колко хора са си мръднали пръста, за да направят нещо по въпроса? Или си мислят, че точно на тях няма да се случи? Ха-ха .... И като се случи - вместо да запретнат ръкави и да си поправят грешката, започват да ТЪРСЯТ ВИНАТА В НЯКОЙ ДРУГ, а не във себе си. Странно нещо е човешката психика ......
    Тази философия абсолютно ми допада.
    Макар че е цитат от раздела за кражбите, но защо не е приложено в конкретния случай от който е снимковия материал ? Париците как са дадени ? Разписчица нещо ? Па сверка с лична карта или шофьорска книжка, па бележчица на стоката да има ? Шмекерите трябва да се профилактират. И не става въпрос само за пчеларското съсловие... Иначе за манталитет, народопсихология, хеле па и за политика моем да си говорим до утре сутринта, ма файда йок.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Около изложението в Плевен бе пълно с цигани, изкупуващи восък. Като се има в предвид, че никой от тях не се занимава с производство на восъчни основи, можем да предположим, че има нещо нередно в тази работа. Матеев, идеята ти за изработка на основи с восък на ишлеме е много рационална. Така, постепенно в процеса на работа ще събереш качествен восък от пчелари, които са го събирали за себе си. И с гаранция, няма да има подобни опити за измама.

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •