Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 37
  1. #21
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    284
    Пчеларски район
    Варненски
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Армираните основи са великолепни, но проблемът с тях е, че после при закрепване на основата към рамката телта НЕ СЕ ИЗПЪВА !!! Такера забива телчето не в самия ъгъл, а на 2-3 mm от него. И утре питата като натежи (или като я напъне центрофугата) - тогава телта ще се изпъне и питата ще се отлепи от рамката.
    Точно поради тази причина помолих Търтея да направи клип за да видя как изпъва телта.
    Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.

  2. #22
    Автор
    Регистриран
    19.11.2010
    Мнения
    196
    Пчеларски район
    Павликени-Сухиндол,
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Армираните основи са великолепни, но проблемът с тях е, че после при закрепване на основата към рамката телта НЕ СЕ ИЗПЪВА !!! Такера забива телчето не в самия ъгъл, а на 2-3 mm от него. И утре питата като натежи (или като я напъне центрофугата) - тогава телта ще се изпъне и питата ще се отлепи от рамката.
    Мисля, че ако на обратната страна на нателаната пита /от наковаваната с такера/, се опънат допълнително два хоризонтални тела на 1- 2см. от горна и долна летви и се опита с ток да се- ще държи!

  3. #23
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Грешите , няма да увиснат. Пчелите бързо ще "закърпят" основата. Особено както е W телта.
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  4. #24
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Kогато съм монтирал основа с хоризонтални телове, без отстояние от долната летва, след поставянето на рамката в кошера, вследствие на по-високата температура там, основата увеличава размерите си и понеже е ограничена и отгоре и отдолу се огъва настрани. Не съм пробвал при вертикално обтелване , дали ще стане същото?

  5. #25
    Наблюдател
    Регистриран
    02.10.2010
    Мнения
    46
    Не,няма.Ако монтираш 9 или 10 вертикални тела (без хоризонтални)опънати със зеге ти гарантирам,че няма да има измятания в страни даже и да не са покрити с пчели при високи външни температури.Изпробвано!

  6. #26
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    ...... Не съм пробвал при вертикално обтелване , дали ще стане същото?
    Температурните разширения въобще не се интересуват дали теловете са хоризонтални или вертикални. Разширяването си е равномерно във всички посоки, а от теловете зависи само къде и как ще се прояви това разширение. Ако има накъде да се измята - ще се изметне. Ако няма (питата вече е изградена), то тогава ще се образуват само вътрешни напрежения, но няма да се изметне.

    По пътя на логиката могат да се набележат серия от мерки, които могат да намалят измятането или дори напълно да го предотвратят.

    1. Восъчните основи се монтират на рамките в последния възможен момент преди поставянето им в кошерите (2-3 дена). Същото важи и за обтелването.
    2. Восъчните основи предварително се темперират (бавно загряване) до температура поне 22 градуса, за да се разширят преди впиването на телта в тях.
    3. Восъчните основи се монтират и след монтажа се съхраняват при температура поне 22 градуса. Не се връщат обратно в студената маза, защото телта и основата ще се свият и при обратното затопляне телта ще се разпусне, а основата ще се изметне.
    4. При поставянето на рамки с восъчни основи в кошера за изграждане, трябва да се съобрази къде точно ще бъдат поставени, щото да не се нагряват или охлаждат прекалено много от температурата, до която са нагрети в момента (20-25 градуса). Например поставянето на рамка в центъра на пилото ще я нагрее до 35 градуса и тя ще се изметне преди да бъде изградена. Може би най-разумното място за поставяне на нови пити за изграждане е по периферията на пилото или в медовите корпуси, които са над пилото.

    Накратко - базовите правила са само две:
    Монтажа, съхранението след монтажа, транспорта до пчелина, поставянето в кошера за изграждане и самото изграждане - всичко това трябва:
    1. Да се извърши по възможност на ЕДНА И СЪЩА ТЕМПЕРАТУРА или ако има промени, те да са минимални.
    2. Да се извърши БЪРЗО (в рамките на 2-3 дена), защото продължителното съхранение е свързано с много температурни промени, а те влияят негативно.

  7. #27
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    От практически опит, най-добре става залепването на основата към телта при температура 25 градуса. През сезона, когато монтирам основи, обичайната температура е по-ниска и се налага да изчаквам време около обяд или след обяд, когато е по-топло.
    Направи ми впечатление на клипа с армираните основи, че поставяха основата по начин, който не позволява нейното разширение надолу. Затова у мен се породи съмнение, дали така монтираната основа ще се изметне настрани?

  8. #28
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Армираните основи са великолепни, но проблемът с тях е, че после при закрепване на основата към рамката телта НЕ СЕ ИЗПЪВА !!! Такера забива телчето не в самия ъгъл, а на 2-3 mm от него. И утре питата като натежи (или като я напъне центрофугата) - тогава телта ще се изпъне и питата ще се отлепи от рамката.
    За целта не се кове телта към летвата направо с такера, а се слага една дъсчица и тя притиска телта към летвата. Така ефекта описан горе се избягва. При мене няма и една армирана скъсана отгоре. Допускам, че дори с летва пак не е като натегната тел, но не знам как не се късат. Има един друг неприятен ефект (проявява се като няма паша). Понякога не укрепват основата добре към долната летва и дори я проядат.

  9. #29
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Някой да е армирал основи с тел инокс? Аз работя с армирани от 2013 (по Венер) и съм доволен. Слагах обикновена тел и нямаше проблеми. Тази пролет пробвах с инокс и не съм доволен. Някои леко се свличат по телта и основите се разтеглят. Същите основи (лях ги при Матеев) с обикновена тел се държат добре. Мисля си, че иноксовата тел е гладка и лъскава и като е вертикално не държи много на натоварване (основата приплъзва по телта и се разтяга). Ако игнорираме цената май има и други проблеми. С по-восоко съпротивление е и трябва мощно зарядно. Ето какво съм писал в една друга тема:
    http://pchelari.com/forum/showthread...l=1#post128823

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Реших да оставя няколко восъчни основи, монтирани през този сезон, за изграждане от пчелите през следващия сезон. През зимата, къщата на пчелина не се обитава и температурите ще паднат под нулата. За проба. През пролетта, когато ще ми трябват монтирани основи, температурите са ниски и лепенето на основите не върви добре.

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •