Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 24
  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554

    РАМКА С ТЪНКА ГОРНА НОСЕЩА ЛЕТВА

    Колеги,от години ползвам рамки с тънки горни летви с дебелина от 1см,и ви уверявам,че с нищо не се различават от стандартните,както по време на работа в кошера,така и при ваденето на меда.От така направените рамки печеля 2 неща:
    1.По-малко дървесина за направата на рамките
    2.От този 1 см който икономисвам ми се увеличава площа с килииките.Като знаем,че в 1см.кв влизат 4 килиики,то в 42 см ще влязат около 170.От двете страни на рамката ще са 340.При 10 рамков кошер те ще са 3400,което си е почти цяла страна на рамката.Ето как от нищо става нещо.Коментара оставям на вас.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Има логика, но не се ли изкривява надолу в средата приятелю.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Забравих да спомена,че обтелването трябва да е вертикално.Аз слагам 8 реда и няма никакво увисване.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Благодаря ще опитам. По лесно е и за изработване. Мразя да правя горните летви отнемат ми най-много време.Успех.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov
    всъщност не, но преди всичко зависи колко суха е била дървесината от която е направена летвата.
    Да,точно така е,забележката е правилна.

  6. #6
    ANIBAL
    Guest
    Ами моите поздравления колега.Много добре си го намислил.Това значи ,че има много потенциал в теб.Рамката наистина има нужда от промяна .Може и това да е една от новостите на българското пчеларство.Писна ми от чуждоземни открития.Наистина това е успех,който трябва да се закрепи.Гледам питите са изградени много правилно.Мисля,че е от вертикалното обтелване.Направо съм луднал по него.Всичко що е рамка трябва да коригирам с такова обтелване.
    Май ще пада работа.Всъщност обтелването е по-кукава работа от коването.Там може и механизация да се въведе.Но обтелването!Мъча си главата по него.Някакви идеи?

  7. #7
    И аз имам такива рамки. Правени са преди десетина години, когато правех всичко ръчно. Не са мръднали. И аз обтелвам W-образно вертикално.

  8. #8
    tartiq_uili
    Guest
    Това с тънката летва е патент на д-р Станчо Георгиев,иначе БУЦИ е много прав.Прочетете Книгите на Станчо Георгиев и ще се убидите в много работи,и най вече ИСТИНИ за пчеларството,за да не се заблуждавате. wink;

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Да,абсолютно си прав колега tartiq_uili.Той лансира идеята за намалена височина на рамката на 20см,която е средно м/у ЛР/23см/ и Фарар/17см/.Имам такива и резултатите наистина са впечатляващи.Книгата си заслужава да се прочете.

  10. #10
    ANIBAL
    Guest
    Цитат Първоначално публикувано от tartiq_uili
    Това с тънката летва е патент на д-р Станчо Георгиев,иначе БУЦИ е много прав.Прочетете Книгите на Станчо Георгиев и ще се убидите в много работи,и най вече ИСТИНИ за пчеларството,за да не се заблуждавате. wink;
    Добре дошъл при нас колега!Това може да хрумне на всеки.Обаче варианта е подобрен.

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •