Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 75 от 158 ПърваПърва ... 2565737475767785125 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 741 до 750 от общо 1574
  1. #741
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Сега внася след време ще разнасят.Жална ми майка.

  2. #742
    Автор
    Регистриран
    25.05.2013
    Мнения
    125
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Приятел (привет Дж.)от южните склонове на Родопите ми даде няколко майки в средата на август с идеята да ги тествам при твърде различните климатични условия на Горнотракийската равнина за да направим някакъв вид съпоставяне на пригодността за развитие на семейства.
    Тъй като опита започна пак по това време миналата година когато приемните семейства тотално отказаха да приемат майките (отдавам го на генетичните различия обосновани от все пак географски ограничения ареал на развитие при майките и различията им спрямо моите местни пчели ), тази година поставих приемните семейства в ситуация при която да нямат избор, т.е. отводка само от пчели без никакво тяхно пило и постигнах приемане на майките. Късното създаване на такъв тип отводка е твърде рисково и все пак с двукратно придаване на рамка люпещо пило след пронасяне на новите майки ми даде възможност да развия новите семейства до положение да ги сравня с други кошери фаворити, но твърде изтощени след медосбор(по добре са само мързелите дето гледаха много пило цял сезон и си донесаха само колкото за тях) т.е. късно развитие с малко запаси и пило на 3-4 рамки към днешна дата. Доколко ще има смисъл от тези гимнастики ще разбера догодина, но се надявам на икономично зимуване, забавено пролетно развитие и възползване от каквато и да е паша преди евентуално влизане в роево състояние(тази година първите отводки с роеви маточници ги правих първата седмица на април).
    Ако всичко протече по план ще сменям майки с тези от планината, а ако не, ще мога да захранвам приятели с отводки тогава когато техните семейства тепърва ще излизат от зимната пауза. Не вярвам, че откривам топлата вода, така че ако някой колега е правил това упражнение нека сподели, ще бъде любопитно.

  3. #743
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Тази година прекалено рано стана студено,към днешна дата аз все още подхранвам всички семействата, кошерите са силни и потдържат доста пило,днес правя последно подхранване,от общо 6 килограма инвертиран сироп на семейство дадени за период от 6 седмици не са натрупали почти никакъв мед всичко е изядено.

  4. #744
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Миналата седмица започнах да ги зазимявам. Пило няма с малки изключения. Семействата са отчетливо по-слаби от колкото ми се иска и са били други години. Осите са адски много но това е така при мен винаги по това време. Стършели няма никакви. Три корпуса с резервни медови пити са станали жертва на молеца въпреки че бяха пръскани с в401. Общо взето положението е зле но не е безнадежно.

  5. #745
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    demonj това е подбудително подхранване,а не за запаси.

  6. #746
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Миналата седмица започнах да ги зазимявам. Пило няма с малки изключения...
    Какво си " объркал ", при градския ти положението е : "кошерите са силни и потдържат доста пило ..".

    пп. питам защото при мен е като при теб.

  7. #747
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    338
    Пчеларски район
    Павликени
    Аз считам,че много от колегите прекаляват с подбудително подхранване през есента.Много пчели през зимата_ консумират много мед.Оптималното количество е 5-6 рамки ДБ пчели и 15-18 кг мед.В дивите роеве кой ги подхранва?Но и никой не им взема меда. Само да пукне пролетта и ще наваксат бързо бройката.

  8. #748
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    При мен нещата са като миналата година-доста силни семейства. Някой даже по-силни от миналата година. Нямам представа защо. Майките са от 2016. Догодина мисля да ги сменя. Ама както направих тази година-всяка майка да бъде сменена от дъщеря.

  9. #749
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    При мен семействата са в добро състояние. Силните през сезона семейства рано спряха да отглеждат пило. Слабите и новосъздадените все още имат пило, а някои майки продължават да снасят. Общо взето влизат в зимата доста по-добре от лани. Но ще видим и като отпаднат летните пчели какво ще остане.

  10. #750
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    При мен нещата са като миналата година-доста силни семейства. Някой даже по-силни от миналата година. Нямам представа защо. Майките са от 2016. Догодина мисля да ги сменя. Ама както направих тази година-всяка майка да бъде сменена от дъщеря.
    Вальо, как правиш самосмените и по кое време?

 

 
Страница 75 от 158 ПърваПърва ... 2565737475767785125 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •