Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 59 от 158 ПърваПърва ... 949575859606169109 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 581 до 590 от общо 1571
  1. #581
    Заслужил Автор
    Регистриран
    09.12.2014
    Мнения
    292
    Пчеларски район
    Хасково
    Тянка, на тези които съм вземал отдолу, сироп не съм слагал. Само ще уточня, че отводките ми са с милерови хранилки. Захар има постоянно. Късните отводки съм ги хранил със сироп до 15 октомври, но сега не можеш да ги различиш от по - ранните. На другия пчелин (ти го знаеш къде е ) , след липата нямаше нищо и там подхраних 3-4 сем. на два пъти с по 3-4 литра сироп в торби. И едно наздраве от мен, че стана ракийно време!
    ПП Добре е човек да прихваща от по - успелите.

  2. #582
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Борка ти по край река ли беше?

  3. #583
    Заслужил Автор
    Регистриран
    09.12.2014
    Мнения
    292
    Пчеларски район
    Хасково
    Данчо и двете ми места са до малки реки, но на едното след липата нищо, а на другото - до слънчогледа нищо. Въпреки това не се оплаквам!

  4. #584
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от boris Виж публикацията
    Данчо и двете ми места са до малки реки, но на едното след липата нищо, а на другото - до слънчогледа нищо. Въпреки това не се оплаквам!
    Данчо си мисли, че тия реки са медови, да знаИш!

  5. #585
    Наблюдател
    Регистриран
    18.12.2014
    Мнения
    36
    Пчеларски район
    София
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Това как го постигна с купуване на отводки или делене на наличните? Ако е с делене много професионални отводкаджии не могат да го постигнат.
    Колега имах късмета да спечеля от тотото петица и с парите взех 13 отводки + 13 нови кошера От миналогодишните семейства си направих две отводки и така станаха общо 17. Догодина мисля да ги направя двойно, ако имам късмет да спечеля пак от тотото дори и тройно )))))

  6. #586
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Гоше да те питам какво казват братушките по въпроса: Защо пчелите започват пилото към средата на януари?
    Те братушките са като нас един едно казва друг друго и изобщо пчеларството не било точна наука.
    В действителност аз не знам (не съм чел за пило през януари) но някой руски мозъци се изказват че ранно пило не е добре свързано било с кондеза на водата и последващо застудяване също и подържането на температурата за пилото и вдигане на разхода на мед а повече фекалии и затова в зимовниците подържали температура точна (не мога да кажа точно но май около 5 градуса) защото дори и с няколко градуса по висока температура кълбото по се разпускало и пчелите се активизирали като пренасят мед и консумират перга (тук може да свърши белята и кокичета в топъл слънчев ден) под влияние на прашеца или пергата се активизирали жлезите с вътр. секреция те са няколко на брой горночелюстната (произвежда млечице за майката) или и с долночелюстната смес. Интересното е тук дали и преди пилото си работят защото някой твърдят че зимата включително и майката ядът само мед.А долночелюстната произвежда млечице за ларвите (но интересното е тук че като дойде паша спира производството на млечице и започва да се отделя ензима инвертаза нужен за преработката на нектара. Та те подържат тезата че при главна паша лятото младите пчели спират да произвеждат това млечице и заминават да се бъхтят за преработка на нектар а по късно и като нектаросъбирачки. Та тези пчели (въпреки че има регресия на жлезите отчасти) после не са добри кърмачки и не хранят добре ларвите и тези ларви не са така качествени. Затова лятото при голяма паша няма пило (тук също оказва влияние и екстремната външна температура за охлаждане като зимата за затопляне - препратка Ангел Йосифов) а и най вече трябва запас за зимата.

    Уф отклоних се но зимата под влияние на външна температура , продължителност на деня, внесен от вън прашец се активизират жлезите и те дават зор на майката да снася.Та затова в Сибир с техният си климат казват че от 01.08. започва новата пч. година и трябва да се подготви семейството за зимата по възможност след пашата да се използват старите летящи пчели и т.н. та зимните пчели да не работят есен а напролет.

    Общо взето мисля че има логика в тази теза макар че западните ни колеги не го приемат и си хранят захар и си правят пари е вярно имат си синдроми ноземи и прочие ама имат и денги.

  7. #587
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Та затова в Сибир с техният си климат казват че от 01.08. започва новата пч. година и трябва да се подготви семейството за зимата по възможност след пашата да се използват старите летящи пчели и т.н. та зимните пчели да не работят есен а напролет.
    В България пък, започва малко по-късно новата пчеларо-стопанска година и по същия начин би следвало да се процедира, т.е. подготвяйки семействата за зимата.
    Много четете и се доверявате на написаното, а би трябвало да практикувате и се осланяте на опита!

    ПП А най-важното е да се поддържат силни семейства. Как ще се постигне това е въпрос на гледна точка на пчеларя.

  8. #588
    Наблюдател
    Регистриран
    22.02.2015
    Мнения
    23
    Пчеларски район
    Родопи
    Днес, пчелите в една от майските отводки (със стара майка) се прибираха с прашец. От къде го взеха?

  9. #589
    Автор
    Регистриран
    11.11.2016
    Мнения
    166
    Пчеларски район
    Айтоско
    При мене от Хризантемата събират прашец.

  10. #590
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от boris Виж публикацията
    Днес и аз прегледах моите на бързо... И да не излезе че се хваля,но и отводките и семействата си имат достатъчно мед при положение, че съм бъркал и долу на ДБ.
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Прихванахте табаети от председателя в Хасково!
    Това е защото слуша внимателно по време на лекциите. Вземай пример и следващия път, когато си в присъствието на някой от великите учители, попивай всяка дума. Току виж и ти си научил някое важно пчеларско умение.
    Манол ти е наблизо, ако не се научиш на неговата технология, ще можеш само да съжаляваш някой ден.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 59 от 158 ПърваПърва ... 949575859606169109 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •