Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 137 от 158 ПърваПърва ... 3787127135136137138139147 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,361 до 1,370 от общо 1571
  1. #1361
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    И при мен е така.Видях първия прашец от кокичета...

  2. #1362
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    И при мен е така.Видях първия прашец от кокичета...
    И аз се дзверих/гледах, но не видях.

  3. #1363
    Автор
    Регистриран
    03.02.2019
    Мнения
    191
    Пчеларски район
    с. Варвара, обл. Пазарджик
    Вчера ходих и аз, едно загинало пчелно семейство. Последните пчели са били останали на кълбо - има няма 200 пчели, открих и майката, но ми се видя много дребничка, не по-голяма от обикновенна пчела. Имало е и малко пило и излюпващи се пчели. Мед имаше по всички пити, общо около 10-15 кг, включително и в междурамието, където е загинало семейството (но не повече от килограм беше останало там).
    Това, което ми направи впечатление е, че имаше много незапечатан или разпечатан мед, може би половината от цялото количество. Този мед е станал почти воднист, направо си тече, иначе на вкус е сладък, но не е кисел. Също целите пити бяха покрити с тънък слой бяла плесен, загиналите пчели бяха влажни, коремчета им имаха неосвободени екскременти. Това семейство още от ноември забелязах, че има повишен подмор, спрямо останалите.

    Другите две семейства вчера успяха да се облетат, изпускаха цели капки жълто-кафяви ексременти, изгледите за тях засега поне са добри.
    Главен недостатък, според мен е разположението на пчелина - намира се на северен склон в планината, като от края на ноември до края на януари, няма никакво слънце, чак сега слънцето ще започва да прескача балкана и да огрява кошерите. Това затруднява пчелните семейства да се облитат, и особено ако те са по-слаби, температурите се задържат по-ниски през целия ден и влагата е по-голяма.

    Питите с меда ги проснах на слънце за няколко часа и всичката плесен изчезна, сега се чудя дали да ги използвам за подхранване или да си ги центрофугирам. Дали е добра идея, да оставя от тези пити пред кошерите при хубаво време?

  4. #1364
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Filyov Виж публикацията
    Дали е добра идея, да оставя от тези пити пред кошерите при хубаво време?
    защо ще го правиш?
    това никога не е била добра идея, според мен де

  5. #1365
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Влагата е голям бич за пчелите. Зазимил си ги със стари пчели и затова рано са погинали и не са успяли да се справят със влагата. Още есента като си видял подмор е трябвало да ги стесниш максимално. А питите навън не е за предпочитане, това е лош навик на по възрастните пчелари. Прибери ги на сухо и напролет по кошерите, една по една или на отводки.
    И премести пчелите на друг склон, със южно или югоизточно изложение.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  6. #1366
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Filyov Виж публикацията
    Дали е добра идея, да оставя от тези пити пред кошерите при хубаво време?
    Това си го избий от главата въобще, че не знаеш какво ще си докараш на главата.

  7. #1367
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Filyov Виж публикацията
    Дали е добра идея, да оставя от тези пити пред кошерите при хубаво време?
    А защо да го правиш това? Много лоша идея, течащ мед е за боклука, не става за хранене ще умориш и останалите кошери, а ако ги оставиш пред кошерите ще стане мазало. Много е важно да има свеж въздух за доброто зимуване на кошера и да няма влага. Масово пчеларите стесняват слабите семейства което ги убива защото ограничава свежия въздух и вкарват влага като се опитат да ги затоплят. Всяка година оставям 10-20 запасни майки на по 1 - 2рамки без да правя какво и да е и иззимуват без проблеми.(винаги млади майки)

  8. #1368
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от Filyov Виж публикацията
    Вчера ходих и аз, едно загинало пчелно семейство. Последните пчели са били останали на кълбо - има няма 200 пчели, открих и майката, но ми се видя много дребничка, не по-голяма от обикновенна пчела. Имало е и малко пило и излюпващи се пчели. Мед имаше по всички пити, общо около 10-15 кг, включително и в междурамието, където е загинало семейството (но не повече от килограм беше останало там).
    Това, което ми направи впечатление е, че имаше много незапечатан или разпечатан мед, може би половината от цялото количество. Този мед е станал почти воднист, направо си тече, иначе на вкус е сладък, но не е кисел. Също целите пити бяха покрити с тънък слой бяла плесен, загиналите пчели бяха влажни, коремчета им имаха неосвободени екскременти. Това семейство още от ноември забелязах, че има повишен подмор, спрямо останалите.

    Другите две семейства вчера успяха да се облетат, изпускаха цели капки жълто-кафяви ексременти, изгледите за тях засега поне са добри.
    Главен недостатък, според мен е разположението на пчелина - намира се на северен склон в планината, като от края на ноември до края на януари, няма никакво слънце,
    Мисля,че не е добре,за всичко да виниш мястото на пчелина.Намираш се на склон,а ако е в затворена котловина?При теб въздуха циркулира и не би трябвало влагата да е повече.Има места с далеч по-малко слънцечасове.Правилно отбеляза,че майката е дребна,като пчела.Не е снасяла добре,остарели пчелите,впоследствие останали малко и заговорил инстинкта за съхранение и пилото по никое време довело до гибел.Може и да не съм прав,но все пак помисли за причината!
    Този пост е редактиран от Трендафил Дончев; 28.01.2020 в 13:17.

  9. #1369
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Днес пак ще има яко бръмчене - 15 градуса.

  10. #1370
    Автор
    Регистриран
    03.02.2019
    Мнения
    191
    Пчеларски район
    с. Варвара, обл. Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Мисля,че не е добре,за всичко да виниш мястото на пчелина.Намираш се на склон,а ако е в затворена котловина?При теб въздуха циркулира и не би трябвало влагата да е повече.Има места с далеч по-малко слънцечасове.Правилно отбеляза,че майката е дребна,като пчела.Не е снасяла добре,остарели пчелите,впоследствие останали малко и заговорил инстинкта за съхранение и пилото по никое време довело до гибел.Може и да не съм прав,но все пак помисли за причината!
    Така е, това е само съпътсваща причина. Основната причина не мога да я определя, може би се корени в майката. Видях също и над десетина отворени стари маточници, вероятно роеви , но не мога да кажа откога са.
    Март месец си закупих 3 пчелни семейства, като това беше най-слабото, на 3 март имаше 2 пити пчели. После постепенно се засили и даде сравнително добро количество мед, юни и юли. След това чак края на октомври, ноември забелязах повече подмор, но поради липса на опит, не взех никакви мерки освен да му стесня входовете, да сложа мишепредпазители и да третирам с Оксалис. Направи ми впечатление, че кълбото е загинало, заедно с малко люпещо се пило, на 10-20 см под горните летви, като храната, запечатан мед, се намираше над и встрани от тях (около 20-30% останал меден венец). Пилото ми изглеждаше нормално.

    И само да допълня, видях едва тук там отделни килийки останал прашец.

 

 
Страница 137 от 158 ПърваПърва ... 3787127135136137138139147 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 6 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 6 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •