Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 72 от 158 ПърваПърва ... 2262707172737482122 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 711 до 720 от общо 1574
  1. #711
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Тази година почти не се различава от предходната. Дали няма да се получи същия ефект? Така като следя изказванията, а и наблюдавам собствените си пчели ми се струва, че ще има пак доста загуби. Миналата година имаше пръскания, не че тази нямаше, но семействата в някои райони гладуваха дори по времето на пашата. Дали ще изкарат зимата успешно макар и с положените максимум условия?
    При мен миналата година няма нищо общо с тази. Пролетта на 2016г бях с перфектните семейства-на ръба на роенето по време на акацията и малко след нея. В роево влязоха 4 от 68 от които 1 така или иначе успя! Март и до средата на април бяха прекрасни и с принос. След това рапица, нямаше. Акация също. Ако имаше такава щяха да я кършат с клоните и да я внасят по кошерите . През юни ги изпръскаха покрай дерматита, като свалиха летящата пчела. Междувременно семействата бяха заслабнали поради липсата на паша и моята грешка от неадекватно подхранване. Натисна ги и акара и за слънчогледа бяха жалка картинка. Резултата също -среден добив от 15-16 кг. от семейство. Последва бясно третиране с ОК-Амитраз- ОК + подхранване.
    Тази пролет 1/3 бяха тотални мърши. Рапица имаше, акация - символична. След това паша почти нямаше, но компенсирах до 15 юни. Мършите успяха да се развият до слънчогледа, които се отчете повече от добре. Средния добив около 37 кг./отделни дадоха над 50 кг./ , които с оглед на семействата с които влязох и 28 - те отводки от тази година за мен е повече от добре!
    Понастоящем са средна хубост към силни. Набелязъл съм и изпълнявам мерки за довеждането им до ръба за следващата акацията, ако ли няма такава съм поръчал нови корпуси
    Keep Walking...

  2. #712
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от zayo Виж публикацията
    слънчогледа, които се отчете повече от добре. Средния добив около 37 кг./отделни дадоха над 50 кг./ , които с оглед на семействата с които влязох и 28 - те отводки от тази година за мен е повече от добре!
    :
    Точно този слънчоглед помогна на част от колегите, иначе щеше да е по - зле и от миналата година. Аз ги възстанових на 100%, но на каква цена и още не съм ударил чертата за финал.

  3. #713
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Точно този слънчоглед помогна на част от колегите, иначе щеше да е по - зле и от миналата година. Аз ги възстанових на 100%, но на каква цена и още не съм ударил чертата за финал.
    Не просто помогна а спаси годината. От очертаваща се нулева година, почти 40кг. от кошер. И това за 10 дена паша.

  4. #714
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Тази година я отчитам като добра,удвоих си семействата и въпреки че бях я отписал откъм мед извадих средно по 25кг. от работещите семейства като от тях прехвърлих и още по 7-8кг. на отводките,към момента съм третирал за акар и започвам с есенното подхранване което ще продължи целия Септември,като погледнах преди 2 дни в няколко кошера установих че са изяли доста мед през Август.

  5. #715
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Не просто помогна а спаси годината. От очертаваща се нулева година, почти 40кг. от кошер. И това за 10 дена паша.
    Това се случи заради един дъждовен фронт който премина над цяла България точно на време. Да гадаем дали ще се случи следващата година е безумно. Да работим цяла година и да разчитаме на един ден дъжд. Климата се промени много, земеделието също, става все по трудно и рисково да разчиташ на пчеларството за доход.
    Гледах по дискавъри за глобалното затопляне. Сериозни учени бяха категорични, че в България, Гърция и северна Турция ще го усетим като голямо засушаване. Този процес е в ход от миналата година. След голямата суша дори и сериозния сняг на пролет земята беше суха. След топенето на снега не можа да се разкаля. Сега пак тотална суша.

  6. #716
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Това се случи заради един дъждовен фронт който премина над цяла България точно на време.
    Да наистина около седмица преди цъфтежа на слънчогледа в района се изляха 54 л. на кв.м. След като цъфна буквално за 10 -на дни напълниха тези кила. Всички които ги бях оставил на 2 корпуса запечатаха от летва до летва и силно ограничиха майките в първи. Те можеха да донесат поне по 10кг отгоре.
    Keep Walking...

  7. #717
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Това се случи заради един дъждовен фронт който премина над цяла България точно на време .
    Някои местенца ги пропусна и продължава да ги пропуска. Росни само колкото казват старите хора - да пометеш.

  8. #718
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Слънчоглед винаги ще има.

  9. #719
    Наблюдател
    Регистриран
    03.10.2014
    Мнения
    16
    Пчеларски район
    Суворово
    Ще има,но не винаги ще отделя нектар.

  10. #720
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    7 години се занимавам с пчели, винаги е пускал слънчогледа. Малко-много, колкото-толкова.

 

 
Страница 72 от 158 ПърваПърва ... 2262707172737482122 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •