Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 52 от 158 ПърваПърва ... 242505152535462102152 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 511 до 520 от общо 1574
  1. #511
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    ....Всички Бъкфасти са на основата на италианки.
    Да, само че тази основа е отпреди Първата Световна Война (1916г) и от тогава е минало доста време. Отделен е въпроса, че не става въпрос за такива италиански пчели, които към днешна дата съществуват някъде под каквато и да е форма (кафяви лигурийски, умерени в отглеждането на пило).

    Освен лигурийските, през годините са добавяни и Френски, Анадолски, Гръцки, Критски, Арменски, Сахариенсис, Монтикола, Ирански, Кавказски, Приморски и др.
    Външното сходство с лигурийските (както и с anatoliaca, remipes, sahariensis и с meda - все светло оцветени) пчели и сходството на годишния цикъл на отглеждане на пилото с лигустика ( sahariensis и remipes, НО НЕ И с този на anatoliaca и meda) са просто съвпадения, нямащи нищо общо помежду си.

    Наличието на такова пило по това време на годината съществува, просто защото въпросния пчеловъд е пожелал така да бъде. За някои климатични райони това би бил най-нежелателен белег и съответно при тамошните пчеловъди такова поведение просто не съществува (защото те са пожелали така да бъде).
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #512
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Е, то не става и дума за “оня“ Бъкфаст от преди 100 години.

  3. #513
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Е, то не става и дума за “оня“ Бъкфаст от преди 100 години.
    Въобще си нямам на идея какво искаш да кажеш.
    Преди 100 години дори не е съществувала идеята за Бъкфастски пчели. Първата стабилна комбинация се появява малко преди средата на 40-те.
    Ако имаш предвид обаче, че днешните Бъкфастски пчели не са съвсем същите като някога - си напълно прав! То и патогенните с които се справят пчелите също не са като едно време. Въпреки това обаче ще се изненадаш че на места все още съществуват оригинални брат Адамови пчели в "чиста" форма.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #514
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Спора беше, че бъкфаста си е Италианка. А иначе остави бацили, патогени, паразити, микроби, тях ги има както за Италианките така и за Бъкфастовете и за Карпатските и т.н.
    П.П. Италианка кръстосана с нещо си. Кой каквито експерименти е решил да си направи. Още повече, че вие (майкопроизводителите) твърдите че италианските гени надвиват над другите.

  5. #515
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Спора беше, че бъкфаста си е Италианка....
    П.П. Италианка кръстосана с нещо си...
    IT IS NOT!!!!
    То и Добермана е Ротвайлер, кръстосан с Немски Пинчер, Хрътка, Териер, Немска Овчарка и още нещо.
    Имал съм италианки в продължение на повече от 10 години... Повечето нормални хора не виждат разлика между пчела и оса, тъй че няма как да ти се сърдя - говориш от позицията на човек, който не е имал опит нито с едното, нито с другото ( освен ако нямаш напредвид онова, което се продава масово в бг като Италианка, карника или каквото се сетиш още)

    И между другото, аз никога не съм бил майкопроизводител и нямам намерения да ставам такъв някога! Основната ми дейност е развъждане на пчелите и целия производствен процес е бил подчинен в услуга на МОИТЕ потребности. Досега ВИНАГИ съм произвеждал майки от линиите, от които АЗ имам нужда ( което не означава непременно най-добрите за нуждите на пчеларя), като реализирам излишните ( негодните индивиди за развъждане, според моите стандари) майки на пчеларите, което пък генерира финансов ресурс за продължаване на дейността.
    Смятам че контраста, така обяснен, е очевиден и за най-начинаещия пчелар.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #516
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Е не че нещо ама твоите пчели на каква основа са и с какво са кръстосани? Не че ще ми кажеш, ама аз да си питам. И защо се жълтеят, ако не е тайна?

  7. #517
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Е не че нещо ама твоите пчели на каква основа са и с какво са кръстосани? Не че ще ми кажеш, ама аз да си питам. И защо се жълтеят, ако не е тайна?
    Повечето по майчина линия са анатолийки ( такива ми са климатичните условия и искам бурното развитие напролет). На почти всички, италианка е добавена за последно през 1916 г.

    Защо жълтеят? Ами повечето пчелни раси на тоя свят са светло оцветени, тъмните са по-скоро изключение. Селектирането за определен цвят би намалил фокуса към другите, по-важни качества. Все пак пчели се отглеждат заради меда им, не заради цвета, нали така?

    След като се кръстосат, създаде се вариация ( жълти кафяви, червени, тъмни, големи, малки, дълги и къси....) и множество нови комбинации, от които селекцията да започне отново ( селекция без вариация е невъзможна), линията трябва да се стабилизира наново, след което пак трябва да се създаде вариация. Напред- назад, подобно на свиренето на акордеон - ако не го разпъваш и събираш, музиката не свири. Крехък баланс между линейно ( родословие с дървовидна структура) и кръстосано развъждане (създаване на вариация)

    По закон, комбинациите, които съчетават най-добрите качества "от двата свята" в хомозиготно състояние, на практика се намират някъде между двата екстремума на оригиналите) http://perso.fundp.ac.be/~jvandyck/h...rh_vert_de.gifш
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #518
    Наблюдател
    Регистриран
    22.02.2015
    Мнения
    23
    Пчеларски район
    Родопи
    Вчера, при прегледа в една от майските отводки, имаше запечатано търтиево пило - около 20-40 килийки, а другите две крайни рамки бяха почти изцяло със запечатано работническо пило. Майката е осакатена през април и на два пъти от кошера предишния собственик е изземвал всички маточници от самосмяните. Последния път с половината пчели и част от пилото. Надявах се да направят още една трета самосмяна, но семейството се разви до 8 рамки без да заложат повече маточници.

  9. #519
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Отложили са самосмяната за догодина.Но вероятността да иззимеят без тази майка е голяма....Демек-в края на март трябва да имаш резервен план за майката.Най-добрия сценарий е залагане на самосмяна през април.

  10. #520
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    При мен пък една тазгодишна отводка реши да сменя майката в началото на август.Майката е с един парализиран заден крак, тазгодишна е и работи доста добре.Но са решили да я сменят, тяхна си работа щом са решили няма да им се меся я.През около 15-тина дни отварям да видя новата майка и вече три пъти виждам прегризани заложените маточници, явно е много упорита сакатата Надявам се все пак самосмяната да не успее сега и да остане за април

 

 
Страница 52 от 158 ПърваПърва ... 242505152535462102152 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •