Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 158 ПърваПърва ... 345671555105 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 1574
  1. #41
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Гледам ДБ с по два плодника, което е много място и роенето е сведено до минимум. Обаче средното състояние на кошер ми е около 16-17 ДБ рамки пчели в двата плодника, тоест не са изпълнили още двата плодника а камо ли да се роят.
    Затова почвам да си мисля, че майките ми не стават и не постигат бурно пролетно развитие.
    Искаш да кажеш ,че 16-17 дб плодникови рамки са малко за развитие на силно семеиство,ти изчакваш да ти изпълнят 2та плодника( 10или 12 рамкови) и едва тогава слагаш магазини отгоре.За семейства с 1 майка ли става въпрос.

  2. #42
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    За дб 10 рамки една майка. Преди 3-4 години ги гледах само с магазини и максимално даваха по 4 маг. по 2 на кориандьра и 2 на сльнчогледа. На 2 плодника сьм стигал до 65 килограма. Кошерите сьс силни майки са имали по 2 плодника и 2 магазина пьлни с пчели. Затова казвам че засега ми изостават, вече е почти юни, кориандьра започна а не са запьлнили втория плодник.

    Но всичко е според пашата, аз рапица виждам на 3 години ведньж а акация нямам, затова гледам до кориандьра и сльнчогледа да се развият на макс.

  3. #43
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    А 4 маг. колко килограма са ?
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  4. #44
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    10 рамкови идват 40 кила при мен. колкото и да ги надграждат повече от 12-13 кила от магазин е трудно. Освен това крайните рамки винаги са по-рехави.

  5. #45
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    За селекция също може да се говори, но при такова масово роене едва ли е от селекцията. Неумение за някои да, но едва ли всички пчелари не са слагали магазините. Аз разсъждавам от моята гледна точка. За 12 години съм имал 7-8 роя в една година само. Гледам ДБ с по два плодника, което е много място и роенето е сведено до минимум. Обаче средното състояние на кошер ми е около 16-17 ДБ рамки пчели в двата плодника, тоест не са изпълнили още двата плодника а камо ли да се роят.
    Затова почвам да си мисля, че майките ми не стават и не постигат бурно пролетно развитие.
    Някъде беще писал че имаш 100 кошера. Нима от тях няма поне 5-6 които да са здрави, щом мислиш че са ти ниско качествени майки. Аз не го мисля. За да не изпадне семейството в роево настроение, са не обходими 2 манипулации но навреме. И не е нужно да му се отнема нито пило, нито летящи пчели.

    П.п. Не допускаш ли, че в твоя случай причината може да е в зимното отопление? Оставили контролна група за да сравняваш резултати?

  6. #46
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Силата на ДБ10 е при ранна паша напролет. За средна и късна паша желателно е да са повече рамки в плодника, дали в хоризонтал или вертикал, всеки сам си преценява.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  7. #47
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Сега тькмо сравнявах майките, и открих следното. Отворих около 10 кошера сьс свищеви майки от миналата година всички на 15 дб рамки, тоест плодник и половина и около 5 кошера с добри купешки майки всички на 19 дб рамки. 20тата рамка ми е хранилка. Или купешките майки са с 25% по-добри. Интересното е че преди месец свищевите майки бяха наравно с купешките а сега изостават. Проблема с купешките майки обаче е липсата на гаранция. Половината от тях не стават а кошерите стоят на 6-7 рамки. И най-малката беда е 20те лева, а загубата на време и пропусната полза от сезона.

    Отоплението не е фактор. Отопляваните стартираха малко по-бьрзо, но при появата на прашеца другите ги застигнаха за отрицателно време. И в другата тема си споделих опита че кошер зазимен на 6-7 рамки кьлбо отопление не му трябва категорично. Виж за други цели като презимуване на отводки или запасни майки има много потенциал.

  8. #48
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    . За да не изпадне семейството в роево настроение, са не обходи ми 2 манипулации но навреме. И не е нужно да му се отнема нито пило, нито летящи пчели.

    Би ли споделил какви са необходимите 2 манипулации които трябва да се направят навреме.Питам защото всичките ми семейства влезнаха в роево състояние само 1бр направи само смяна .Обясних си го със (Не)подходящото време и рапицата като главен виновник
    Милен Михов

  9. #49
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Сега тькмо сравнявах майките, и открих следното. Отворих около 10 кошера сьс свищеви майки от миналата година всички на 15 дб рамки, тоест плодник и половина и около 5 кошера с добри купешки майки всички на 19 дб рамки. 20тата рамка ми е хранилка. Или купешките майки са с 25% по-добри. Интересното е че преди месец свищевите майки бяха наравно с купешките а сега изостават. Проблема с купешките майки обаче е липсата на гаранция. Половината от тях не стават а кошерите стоят на 6-7 рамки. И най-малката беда е 20те лева, а загубата на време и пропусната полза от сезона.

    Отоплението не е фактор. Отопляваните стартираха малко по-бьрзо, но при появата на прашеца другите ги застигнаха за отрицателно време. И в другата тема си споделих опита че кошер зазимен на 6-7 рамки кьлбо отопление не му трябва категорично. Виж за други цели като презимуване на отводки или запасни майки има много потенциал.
    Моите кошери са със "свищеви" Майки. Досега никоя купешка не била повече от тях. И в двата случая имам лоши и добри, но " свищевита" процентно са по добри, в общи брой. Роевите; и те са като 'свищевите" ми.

  10. #50
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    Моите кошери са със "свищеви" Майки. Досега никоя купешка не била повече от тях. И в двата случая имам лоши и добри, но " свищевита" процентно са по добри, в общи брой. Роевите; и те са като 'свищевите" ми.
    Аз съм на етап на пчеларстване в който дойде време да се занимавам и обучавам с процеса на подмяна на майките. Свищевите майки имат много потенциал според мен и си струва да се инвестира време и наблюдения да се правят възможно най-добрите свищеви майки.
    Говоря за пчелин от около 150 кошера и 50-60 майки за смяна на година. Досега съм разчитал само на купешки майки, но това не е решението. Качеството не е регулярно, доставките все по-трудни.

 

 
Страница 5 от 158 ПърваПърва ... 345671555105 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 8 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 8 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •