Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 158 ПърваПърва ... 234561454104 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 1574
  1. #31
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    126
    Пчеларски район
    Ябълково, обл. Хасково
    Миналата седмица отидох за основи. Взех един кашон, дадох малко восък. Продавачът смята, чука, приспада. Излезе, че восъка, който му дадох, го е сметнал да струва над 12 лева килото. Много по-добре от обявените цени за изкупуване на восък...
    Ако вървиш след муха, ще стигнеш до лайно...

  2. #32
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Явно продавача не може да смята и се е цакнал с тебе.......

    Иначе восъка в момента се изкупува по 8.50 лева. Може и 9.0 лв., ако питите са перфектни. Има разходи за транспорт и окрупняване (доставно-складови). Количества от порядъка на 1-2 тона вече ми ги предлагат по 10 лв. На запад заминава по цена 5.5-6.0 EUR, но пазара е нерегулярен и от време на време се запъва (иначе нямаше да ми го дават на мене за 10 лева).

    Явно може да се смята, че изкупната цена е 10 лв. на кг, но ако имате количества от по 1 тон и нагоре. Ако са по-малко, цената пада, защото изкупвача има големи разходи за труд и транспорт. Колкото е по-малко количеството, толкова цената пада надолу. За 100 кг., доставени от 100 км., разходите са 200 лева или 2 лв. на килограм. Близко до ума е, че такова малко количество восък трябва да се изкупува по цени под 8 лева.

    Ако е още по-малко от 100 кг., тогава транспортните разходи стават убийствени, и въобще не си струва човек да се разкарва, освен ако не съчетае в един курс няколко човека от 1 населено място с общо количество поне 100 кг.

    Написах всичко това за да знаете, че на пазара на восък най-голямо влияние на цената оказва количеството на восъка. И ако искате за малко количество да получите по-висока цена, трябва сами да си го транспортирате до изкупния пункт. Ето например по време на пчеларското изложение в Габрово аз съм готов да изкупувам по 9.00 лева, а за количества над 100 кг - по 9.50. Ако искате, донесете си восъка.

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    .... Ето например по време на пчеларското изложение в Габрово аз съм готов да изкупувам по 9.00 лева, а за количества над 100 кг - по 9.50. Ако искате, донесете си восъка.
    //off topic
    А кога ще е това изложение?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  4. #34
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Тази година на Пчеломания цената на восъка започна от 8 лв./кг и стигна до 9,50 лв./кг за тъмен восък и 10 лв./кг за жълт
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  5. #35
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    //off topic
    А кога ще е това изложение?
    5-6 юли 2014 година.

    http://www.etar.org/kalendar/kalendar.htm

  6. #36
    Цитат Първоначално публикувано от Vmitev Виж публикацията
    Извън темата - за трета година подвижно пчеларстване и още не мога да разбера що е то роене и има ли то почва в многокорпусните кошери?
    Колега , за 18 години стационарно пчеларство и аз си задавам същия въпрос. Явно още не сме навлезли в тънкостите на пчеларството и все пропускаме нещо. Но да не се отчайваме.

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Колега , за 18 години стационарно пчеларство и аз си задавам същия въпрос. Явно още не сме навлезли в тънкостите на пчеларството и все пропускаме нещо. Но да не се отчайваме.
    То да нямаш рой в година като тази не е повод за гордост според мен. Аз също нямам нито един рой от 100 кошера а ми се искаше да увелича бройката малко. Щом пчелите се роят значи са в отлично здраве и бурно развитие. Липсата на роене в такава година може да говори за слаби майки или някаква степен на нозема.

  8. #38
    Автор
    Регистриран
    12.01.2014
    Мнения
    180
    Пчеларски район
    Троянски Балкан
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    То да нямаш рой в година като тази не е повод за гордост според мен. Аз също нямам нито един рой от 100 кошера а ми се искаше да увелича бройката малко. Щом пчелите се роят значи са в отлично здраве и бурно развитие. Липсата на роене в такава година може да говори за слаби майки или някаква степен на нозема.
    Странно мнение. Със същото основание бих попитал: А бе не мога да пия по 1 литър ракия на вечер, да не би да съм болен?
    Никога не знаеш колко скоро ще стане твърде късно.

  9. #39
    Защо да говори липсата на роене че майките са слаби или нозематоза ? Не може ли да се говори за селекция ... Много ми е интересно понятието роене е вчера на пчеларския магазин говорих с пчелар и какво ми каза голямо роене голямо чудо, блока с рапица на оградата му. Кошерите ги оставил с по един магазин а на някой нямал. Неумението на пчеларя да управлява семействата си води до роене! И да припомня че последните 2 години въобще не бяха роеви. Мойте семейства са 10 рамкови ДБ и от тях по 9 рамки са пило имам и 10 осмака те даже нямат мед в плодниците всичко е пило, нямам и един маточник, хубаво че кориандъра започна да цъфти ...
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  10. #40
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от ianev Виж публикацията
    Защо да говори липсата на роене че майките са слаби или нозематоза ? Не може ли да се говори за селекция ... Много ми е интересно понятието роене е вчера на пчеларския магазин говорих с пчелар и какво ми каза голямо роене голямо чудо, блока с рапица на оградата му. Кошерите ги оставил с по един магазин а на някой нямал. Неумението на пчеларя да управлява семействата си води до роене! И да припомня че последните 2 години въобще не бяха роеви. Мойте семейства са 10 рамкови ДБ и от тях по 9 рамки са пило имам и 10 осмака те даже нямат мед в плодниците всичко е пило, нямам и един маточник, хубаво че кориандъра започна да цъфти ...
    За селекция също може да се говори, но при такова масово роене едва ли е от селекцията. Неумение за някои да, но едва ли всички пчелари не са слагали магазините. Аз разсъждавам от моята гледна точка. За 12 години съм имал 7-8 роя в една година само. Гледам ДБ с по два плодника, което е много място и роенето е сведено до минимум. Обаче средното състояние на кошер ми е около 16-17 ДБ рамки пчели в двата плодника, тоест не са изпълнили още двата плодника а камо ли да се роят.
    Затова почвам да си мисля, че майките ми не стават и не постигат бурно пролетно развитие.

 

 
Страница 4 от 158 ПърваПърва ... 234561454104 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •