Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 138 от 158 ПърваПърва ... 3888128136137138139140148 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,371 до 1,380 от общо 1571
  1. #1371
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от Filyov Виж публикацията
    Така е, това е само съпътсваща причина. Основната причина не мога да я определя, може би се корени в майката. Видях също и над десетина отворени стари маточници, вероятно роеви , но не мога да кажа откога са.
    Март месец си закупих 3 пчелни семейства, като това беше най-слабото, на 3 март имаше 2 пити пчели. После постепенно се засили и даде сравнително добро количество мед, юни и юли.
    Нищо не казваш за майката.Маркирана ли е.Тази ли е,която трябва да е?Ако не е,възможно да са правили неколкократни опити за самосмяна и резултата винаги дребни,некачествени майки и септември,когато трябваше да снася по хиляда яйца в денонощие,такива майки не го правят.

  2. #1372
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Filyov Виж публикацията
    Така е, това е само съпътсваща причина. Основната причина не мога да я определя, може би се корени в майката. Видях също и над десетина отворени стари маточници, вероятно роеви , но не мога да кажа откога са.
    Март месец си закупих 3 пчелни семейства, като това беше най-слабото, на 3 март имаше 2 пити пчели. После постепенно се засили и даде сравнително добро количество мед, юни и юли. След това чак края на октомври, ноември забелязах повече подмор, но поради липса на опит, не взех никакви мерки освен да му стесня входовете, да сложа мишепредпазители и да третирам с Оксалис. Направи ми впечатление, че кълбото е загинало, заедно с малко люпещо се пило, на 10-20 см под горните летви, като храната, запечатан мед, се намираше над и встрани от тях (около 20-30% останал меден венец). Пилото ми изглеждаше нормално.

    И само да допълня, видях едва тук там отделни килийки останал прашец.
    Тук иска яко лечение и профилактика.

  3. #1373
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Мисля,че не е добре,за всичко да виниш мястото на пчелина.Намираш се на склон,а ако е в затворена котловина?При теб въздуха циркулира и не би трябвало влагата да е повече.Има места с далеч по-малко слънцечасове.Правилно отбеляза,че майката е дребна,като пчела.Не е снасяла добре,остарели пчелите,впоследствие останали малко и заговорил инстинкта за съхранение и пилото по никое време довело до гибел.Може и да не съм прав,но все пак помисли за причината!
    Когато майката работи активно е захранена добре и за това е голяма, в този етап на годината е напълно нормално майката да е с по малки размери, все пак яйсеснасянето в момента е ограничено само в кълбото. Мястото също според мен не е проблема нито големината на майката. Като чета какво е написал Filyov че това е бил слаб кошер после се вдигнал и събрал мед, напълно възможно майката да е некачествена и да е спряла рано с пилото което е довело да рязко падане след като е умряла работната пчела от последната паша. Кошер зазимен със стари пчели умира по това време, но това е просто предположение, причинете може да са много, най важно е както казва Трендафил Дончев лечение и профилактика.

  4. #1374
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Щом кошера е слаб му сменям веднага майката, това е закон при мен, за това винаги имам под ръка доста резервни майки.

  5. #1375
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Носят прашец. Не много активно, но явно вече се намира.

  6. #1376
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Носят прашец. Не много активно, но явно вече се намира.
    А при мен яко.Минзухар и леска.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри P_20200202_105427.jpg‎  

  7. #1377
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Тази година, както е тръгнало, май ще може да се произвеждат майки още в началото на април.

  8. #1378
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Filyov Виж публикацията
    Така е, това е само съпътсваща причина. Основната причина не мога да я определя, може би се корени в майката. Видях също и над десетина отворени стари маточници, вероятно роеви , но не мога да кажа откога са.
    Март месец си закупих 3 пчелни семейства, като това беше най-слабото, на 3 март имаше 2 пити пчели. После постепенно се засили и даде сравнително добро количество мед, юни и юли. След това чак края на октомври, ноември забелязах повече подмор, но поради липса на опит, не взех никакви мерки освен да му стесня входовете, да сложа мишепредпазители и да третирам с Оксалис. Направи ми впечатление, че кълбото е загинало, заедно с малко люпещо се пило, на 10-20 см под горните летви, като храната, запечатан мед, се намираше над и встрани от тях (около 20-30% останал меден венец). Пилото ми изглеждаше нормално.
    Аз си го обяснявам така.Впррочем да те попитам--1.И трите ли с-ва са закупени от един пчелин? 2.Другите две с--ва живи ли са и в каква кондиция са сега?
    Ако отговорите са положителни, причината за смърта на третото с--во не е болест.До юли е работила старата майка–с която си го купил. По някаква причина тя е изчезнала(убил си я по не внимание при преглед или си я повредил,което е по-вероятно).От там тръгва дисбаланса между млада пчела и застаряваща.Октомври и ноември измира почти всичката пчела която е работила по преработката на запасяващия нектар,сироп.А тя е точно застаряващата. Младата,излюпена август,септември и част от октомври не взема участие в тези дейности или ако взема то е много малко.При твоето семейство се е получило точно обратно.Заради това всички що годе млади пчели вземат участие при преработката и численоста им е стигнала до този момент-20.01 или няколко дни повече.Количеството им не е било достатъчно дори да издържат и на тази топла зима за да подържат необходимата температура.Така си го обяснявам аз ,изхождайки от написаното от теб.

  9. #1379
    Автор
    Регистриран
    03.02.2019
    Мнения
    191
    Пчеларски район
    с. Варвара, обл. Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Аз си го обяснявам така.Впррочем да те попитам--1.И трите ли с-ва са закупени от един пчелин? 2.Другите две с--ва живи ли са и в каква кондиция са сега?
    Ако отговорите са положителни, причината за смърта на третото с--во не е болест.До юли е работила старата майка–с която си го купил. По някаква причина тя е изчезнала(убил си я по не внимание при преглед или си я повредил,което е по-вероятно).От там тръгва дисбаланса между млада пчела и застаряваща.Октомври и ноември измира почти всичката пчела която е работила по преработката на запасяващия нектар,сироп.А тя е точно застаряващата. Младата,излюпена август,септември и част от октомври не взема участие в тези дейности или ако взема то е много малко.При твоето семейство се е получило точно обратно.Заради това всички що годе млади пчели вземат участие при преработката и численоста им е стигнала до този момент-20.01 или няколко дни повече.Количеството им не е било достатъчно дори да издържат и на тази топла зима за да подържат необходимата температура.Така си го обяснявам аз ,изхождайки от написаното от теб.
    Днес изцентрофугирах меда от този кошер, общо десетина килограма. Пролетта вадих манов мед от магазините, и сега имах подозрения, че може да е останал такъв мед и в плодниците, но медът си е нектарен.

    Иначе да, семействата са ми закупени от един пчелин, тогава още нищо не разбирах, но си спомням, че точно това имаше две пити с пило, докато другите 3-4. Другите две семейства, миналата седмица ги гледах, бяха добре, облитаха се. Като най-силно засега се очертава, семейството, от което извадих най-малко мед. Май месец вървеше добре, пълнеше първия магазин и после рязко спря, може би аз съм смачкал майката по невнимание. После новата майка, започна чак юли месец да снася.

    Що се отнася до загиналия, по симптоми мога да го свържа донякъде с нозематозата. Затова се отказах да използвам питите за подхранване на другите два кошера, или за бъдещи отводки/рояци. Напълно възможно е и твоето твърдение да е вярно, едва сега забелязах маточниците по питите. Продължавам напред, има още много за учене.

  10. #1380
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Filyov Виж публикацията
    Днес изцентрофугирах меда от този кошер, общо десетина килограма. Пролетта вадих манов мед от магазините, и сега имах подозрения, че може да е останал такъв мед и в плодниците, но медът си е нектарен.

    Иначе да, семействата са ми закупени от един пчелин, тогава още нищо не разбирах, но си спомням, че точно това имаше две пити с пило, докато другите 3-4. Другите две семейства, миналата седмица ги гледах, бяха добре, облитаха се. Като най-силно засега се очертава, семейството, от което извадих най-малко мед. Май месец вървеше добре, пълнеше първия магазин и после рязко спря, може би аз съм смачкал майката по невнимание. После новата майка, започна чак юли месец да снася.

    Що се отнася до загиналия, по симптоми мога да го свържа донякъде с нозематозата. Затова се отказах да използвам питите за подхранване на другите два кошера, или за бъдещи отводки/рояци. Напълно възможно е и твоето твърдение да е вярно, едва сега забелязах маточниците по питите. Продължавам напред, има още много за учене.
    Ако си имал съмнение че си е отишъл поради заболяване,не е трябвало да центрофугираш питите му.И какво те кара да мислиш за нозема?Само ако си дал проба за изследване ще си сигурен.Сега трябва много стабилна дезинфекция на центрофугата ,защото няма начин да не е останал прополис по касетите.
    Няма начин да не е най–силен миналогодишния слабак по добив.Млада майка,запазени млади пчели, количествено много много повече спрямо другите.И при тази мека зима майката може да е спряла да снася за малък период и наново да се е отприщила .

 

 
Страница 138 от 158 ПърваПърва ... 3888128136137138139140148 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 12 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 12 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •