Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 13 от 158 ПърваПърва ... 311121314152363113 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 121 до 130 от общо 1574
  1. #121
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Мисля, че аз го бях споменал по някакъв повод, но кой предполагаше тогава, че ноември ще е по-топло от април. Аз имам още предимно затворено пило в около 10% от кошерите и затова не съм направил последното третиране, но чак пък толкова открито пило......
    Имам и един експериментален кошер в който тествам различни поленови заместители, който е с най-много пило, но пак не е толкова колкото на снимките.
    Винаги може по-добре.

  2. #122
    Автор
    Регистриран
    12.03.2014
    Мнения
    128
    Пчеларски район
    Асеновград
    Дони сигурен съм че 50% от съфорумците не са имали такав кошер дажe и през лятото
    камоли през зимата

  3. #123
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Петър84 Виж публикацията
    Във България ли се намира този кошер??
    Почти. Специално този пчелин е само на 3 км от границата с България, но заради едни дървета няма пряка видимост. Иначе съм сигурен че част от пчелите влизат нелегално да смучат нектар от различни треволяци в България.

    Цитат Първоначално публикувано от licho76 Виж публикацията
    Дони сигурен съм че 50% от съфорумците не са имали такав кошер дажe и през лятото
    камоли през зимата
    Както казах, времето беше топло и пчелите изглеждат повече отколкото са всъщност.
    При мен семействата имат два популационни пика - на пролет, седмица след започване на първата паша ( обилна храна и удължена продължителност на живот от една страна, и от друга - вече всичко е залято с нектар + много люпещо се пило) и на есен - когато тръгне прашеца, отглеждането на пило се възобнови и пчелите пак започнат да живеят по-дълго.

    През лятото......... и моите обикновено са доста невзрачни...... Но това е страничен ефект, който е неизбежен. Все пак по-важното е кошерите да са пълни с мед, отколкото да имат красиви семейства (колкото и да ме радва мен второто)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #124
    Автор
    Регистриран
    25.05.2013
    Мнения
    125
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Двадесетина дни след последния бегъл преглед вчера успях да попрегледам по-основно семействата си. Изводите са, че имам кошери в две крайности едните(основните семейства) с малко или никакаво запечатано пило и много запаси, и отводки от началото на август с пило на 3-5 рамки, снасящи майки(докога мислят да я карат така?.....) и мед на крайните пити.
    Откъм пчели съм доволен. Семействата са достатъчно силни. Притесненията са относно късното пило и евентуалното допълнително размножение на акар.
    За първи път наблюдавам принос на някакъв тъмно кафяв нектар складиран около пилото. Нямам представа от какво, някакви предположения?

  5. #125
    Потребител
    Регистриран
    05.04.2015
    Мнения
    72
    Пчеларски район
    Хасково
    В Хасковско също времето е пролетно.Вчера третирах с ОК но май избързах.Пчелите още носят прашец-бледо жълт направо бял.Ако се запазят така температурите фацелията ще цъфне.Как мислите,добре ли е активирането на нектар по това време?

  6. #126
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.08.2015
    Мнения
    306
    Пчеларски район
    град Белово - Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от zurkelai Виж публикацията
    В Хасковско също времето е пролетно.Вчера третирах с ОК но май избързах.Пчелите още носят прашец-бледо жълт направо бял.Ако се запазят така температурите фацелията ще цъфне.Как мислите,добре ли е активирането на нектар по това време?
    Видя ли дали имат пило? Защото те и моите носят прашец, но нямат пило.
    "Десет грама практика са повече от тонове теория".

  7. #127
    Потребител
    Регистриран
    05.04.2015
    Мнения
    72
    Пчеларски район
    Хасково
    Достраша ме да вадя рамки.Не съм погледнал за пило.Само повдигах плодниците и пулверизирах с ОК по рецепта на scutelator .Чуда се прашеца от къде вземат.Врайона има тук таме глухарчета.Интересно ми е ако фацелията цъфне и започнат да събират дали няма да провокират майката да възобнови яйцеснасянето?Поне в това топло време осите нямат шанс да влязат в кошерите.В този момент температурата на сянка е 17градуса а на слънце е 26

  8. #128
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Някой беше споменал нещо за открито пило през Ноември?

    Днес трябваше да отворя един кошер, тъй като му бях сменил майката със маточник и бях загубил представа дали е маркирана или не. Преди време го бях отварял, но така и не успях да открия майката ( понеже не ми се вдигаше горния корпус, реших че е по-добре да го затворя и да пробвам пак някой друг път).

    Времето беше топло и пчелите изглеждат повече отколкото са в действителност.
    Прикачен файл 5339

    Ето я и нея
    Прикачен файл 5340

    Пилото и яйцата в горния корпус се намираха на 3 рамки
    Прикачен файл 5338

    Същата рамка, само че подместих малко пчелите
    Прикачен файл 5341

    Яйца и прясно пило от друга рамка
    Прикачен файл 5342

    Естествено, пак не ми се ровеше в долния корпус
    Прикачен файл 5343


    В това семейство плодника е стеснен и издължен по вертикала (т.е. по малко и в двата плодника). Така си подредиха запасите през лятото и така ще карат докато меда не бъде изконсумиран. Догодина ще стане ясно дали майката ще избере да снася само в единия корпус или пак ще разхвърля пилото.
    Дони,снимките са с дата 11.05.15

  9. #129
    Наблюдател
    Регистриран
    02.01.2015
    Мнения
    21
    Пчеларски район
    Община Димитровград
    Предполагам фотоапарата на Дони е на US формат за датата ...

  10. #130
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    А това е само за да ви дразня.

    DSCN418.JPG

    Свободно оплодена майка, без пушек и нищо подобно
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 13 от 158 ПърваПърва ... 311121314152363113 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •