Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 15 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 147
  1. #1

    Строителна рамка

    Цитат Първоначално публикувано от stanko1972
    Преди това в началото и средата на април ги разширих с една медова пита и една строителна рамка.
    Колега Станко , ако може да ви запитам , за строителната рамка , четох доста неща , та неяснотията ми е относно това ,къде точно в кошера я поставяте , дали до последната с пило от към студената страна на кошера, или последна изобщо в кошера, и относно това дали при залагането и в кошера , закрепвате за нея някаква част от восъчна основа , или я слагате гола да речем?

  2. #2
    Строителната рамка се слага последна до пилото. За предпочитане от по-топлата страна. Може и гола рамка, но е по добре да има залепена ивица основа (около 2 см) на горната летва. Ако пчеларстваш с ДБ може за целта да ползваш магазинна пита под която пчелите градят търтееви килийки.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Ползвам подобрена строителна рамка, която представлява обикновена плодникова ДБ рамка.На 10 см. от горната летвичка съм приковал втора хоризонтална. На долната по голяма част съм я обтелил с три хоризонтални тела и на тях съм залепил восъчна основа, която пчелите изграждат и майката я осеменява.А по късно пчелите складират мед и прашец.На горната 1/3 пчелите изграждат естествена пита.На горната летва залепвам ивица широка 1-2 см. Рамката поставям след последната с пило без значение от коя страна. Естествената пита от горната част на рамката изрязвам след запечатване на търтиевото пило като мярка за борба акара. Със стройтелната рамка освем за борба с акара е и противороево средство.Чрез нея се контролира и състоянието на пчелното семейство.Ако на нея няма градеж когато другите градят или ще рои или няма майка. За получаване на повече восък може да се постави и още една от другата страна.Успех приятелю.

  4. #4
    Много ви благодаря колеги за щедрите отговори!
    В интерес на истината едва сега научих за тази строителна рамка, до сега в продължение на пет години не съм я ползвал, но както се казва да живее Интернета, рових за пчеларска литература , изрових книжката на Любен Радоев с поръчка си я доставих въпреки , че мой познат ми показа такова четиво издадено много отдавна със твърди корици кафеникави на цвят.
    Та препрочетох я няколко пъти ,и видях няколко неща които съм пропускал през годините и не е имало от къде да зная , но лека полека ще си наваксам.
    Още веднъж искренни благодарности на всички.
    Не е важно да знаеш всичко, важното е да знаеш къде да го намериш.
    Алберт Айнщайн.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607

    СТРОИТЕЛНА РАМКА И НАЧИН НА РАБОТА С НЕЯ.

    Ползвам подобрена строителна рамка, която представлява обикновена плодникова ДБ рамка.На 10 см. от горната летвичка съм приковал втора хоризонтална. На долната по голяма част съм я обтелил с три хоризонтални тела и на тях съм залепил восъчна основа, която пчелите изграждат и майката я осеменява.А по късно пчелите складират мед и прашец.На горната 1/3 пчелите изграждат естествена пита.На горната летва залепвам ивица широка 1-2 см. Рамката поставям след последната с пило без значение от коя страна. Естествената пита от горната част на рамката изрязвам след запечатване на търтиевото пило като мярка за борба акара. Със строителната рамка освем за борба с акара е и противороево средство.Чрез нея се контролира и състоянието на пчелното семейство.Ако на нея няма градеж когато другите градят или ще рои или няма майка. За получаване на повече восък може да се постави и още една от другата страна.

  6. #6
    Със същия успех при ДБ може да се ползва и нормална магазинна рамка. Далаците, които ще изградят под нея, обикновено са с търтееви килийки и се изрязват.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Абсолютно съм съгласен с Юри.Това е още една възможност приятелю. Има и други варианти и мисля, че колегите ще ги споделят.

  8. #8
    ANIBAL
    Guest
    Значи и само горна летва да сложиш ,те пак ще са на нея.Иска се ,обаче и при всички варианти често да се проверяват тези рамки.Иначе губят от предназначението си.Вароатозата е победена с тях.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    С настъпването на восъчен градеж се поставя и строителната рамка за задоволяване глада на пчелите за търтиев градеж.За борба с акара търтиевите пити от строителната рамка се изрязват и претопяват след запечатването на по-голямата част от търтиевото пило, което става за около 15 дни. Този процес се провежда през целия роеви период. С помоща на строителната рамка се унищожават голяма част от акарите в семейството и се намалява неговата опаразитеност.Останалото вършат препаратите.Така мисля аз, но ако греша ме поправете.

  10. #10
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Аз преди също използвах строителна рамка, но вече го намирам за безмислено и непрактично за моите нужди. Предпочитам да оставя една част от магазаинните (използвам ЛР за магазинни) рамки без основи , само на лентичка ( иначе далаците може да ги построят напреко при някои рамки). Понякога поставям корпус за градеж, като само 2-3 от рамките са с основи - другото далаци - не винаги се намират в наличност достатъчно рамки с основи.

    Вароатозата отдавна не е такъв проблем какъвто продължава да твърди че е . Колкото по-често третираш толкова по големи проблеми с нея ще имаш. От една страна са акарите, които стават все по-силни, тъй като след всяко третиране оцеляват тези с известен имунитет - извършва се селекционен натиск; селектираме суперакари. От друга страна е пчелата, чиято имунна система все повече отслабва, няма такова нещо като безвредно лекарство. Помислете си за тимола,оксалната киселина - буквално изгарят трахеите на пчелите. От друга гледна точка всичката тази химия, тя никога не излиза от кошера, остава заедно със восъка. При преработката на восъка не може да бъде премахната. Предаваш восък , дават ти основи и си вземаш химията обратно, и с времето се натрупва.
    Трябва да се потърси баланса .

    Аз от доста време не изрязвам търтеевото пило, просто защото като го махна на негово място идва друго - все едно "да отрежеш главата на кравата за да махнеш звънчето". Пък и на мен търтеите ми трябват.

    Вароатозата се контролира много по-лесно с млади майки, отколкото с изрязване на търтеевото пило.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 1 от 15 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •