Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 15 от 15 ПърваПърва ... 5131415
Резултати от 141 до 147 от общо 147
  1. #141
    Потребител
    Регистриран
    26.04.2011
    Мнения
    98
    Имали са нужда от пчелни килийки и затова са си построили.Да не си закъснял с разширяването?
    Гладът не е заради това,че не можем да нахраним гладните,а заради това ,че не можем да нахраним богатите.

  2. #142
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    За първи път ми се случва, на строителната рамка да има работническо пило, а не само търтеево. Недоумявам, защо? При това положение, изрязах само търтеевото пило, а оставих работническото. И това явление не е инцидентно, а се появи на три кошера. При повечето кошери, още нямаше градеж на строителната рамка.
    За това явление писах още преди 2 години, виж мнение 76 от настоящата тема. Не получих адекватен отговор, а не знам и дали има такъв. Само че при мен цялата пита беше с килийки за работническо пило. Просто е някакъв период или съвкупност от външни фактори, които не са ни известни. Същата година беше добра за мен, като добиви. Успех.

    Цитат Първоначално публикувано от Aranis Виж публикацията
    Колеги има ли случаи, в които пчелите не строят търтееви килийки на строителната рамка, а строят стандартни килийки и кога?

    Защо питам. Вчера изрязвах строителните рамки. Работя с 2. В единия кошер едва разпознах, кои са. Бяха изградени перфектно без нито една търтеева килийка. Майката не е нова. Миналогодишна е. В кошера като цяло няма търтей нито търтеев градеж. Защо? Пояснявам, че за пирви път ми се случва на строителна рамка пчелите да строят само работнически килийки.

  3. #143
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Не знам дали съм прав, но: Когато пч. семейство нараства то има нужда от пчели работнички, не от търтеи. Затова според мен са изградили раб. килийки.

    Поздрави, Г. Георгиев

  4. #144
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    За първи път ми се случва, на строителната рамка да има работническо пило, а не само търтеево. Недоумявам, защо? При това положение, изрязах само търтеевото пило, а оставих работническото. И това явление не е инцидентно, а се появи на три кошера. При повечето кошери, още нямаше градеж на строителната рамка.
    Предполагам , че това са ти трите най-силни МК .

  5. #145
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Предполагам , че това са ти трите най-силни МК .
    Да. Това са рамки, които са били градени в ЛР кошери. Има логика, да са били най-силните, защото слабите не градиха строителните рамки.

  6. #146
    Автор
    Регистриран
    12.03.2014
    Мнения
    128
    Пчеларски район
    Асеновград
    Да попитам каде в гнезното поставаш строителната рамка

  7. #147
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    В една от класическите книги по пчеларство на Радоев пише, че строителната рамка се поставя до крайната пита с пило. Там я поставям и аз. До крайната пита с пило, но от другата страна на гнездото се поставя основа за градеж. Със затопляне на времето и при по-силно семейство, основата може да се постави и направо в средата на гнездото. Във филма за ЛР кошерите ми направи впечатление, че поставят строителната рамка в крайна позиция в долния корпус. Правил съм го този опит. Градежът е слаб. Понякога ми се случва и да я забравя строителната рамка, когато е поставена в долния корпус. Ако я поставя в горния корпус, градежът и е по-бърз, изрязването и е по-удобно, без снемане на горния корпус. В такъв случай обаче, често пъти се случва, на строителната рамка, освен търтеево пило, да има и мед.

 

 
Страница 15 от 15 ПърваПърва ... 5131415

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •