Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 15 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 147
  1. #41
    ANIBAL
    Guest
    И след това?Като я сложиш какво следва?

  2. #42
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Ами ще си стои, където я сложа. И ще очаквам добрите резултати.

  3. #43
    ANIBAL
    Guest
    Да чакаш добрите резултати?Всмисъл?Няма да има вароа?Или?

  4. #44
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Колежката няма да "бори" вароатозата с търтеевата пита, а ще я ползва като "Самсонов стълб" на кошера!
    Working....

  5. #45
    ANIBAL
    Guest
    Дано и провърви.Правилната работа....Важно е също кога я поставя.Нека тя да даде пояснение за периода.

  6. #46
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Тук става въпрос за "Самсоновия стълб", г-н Желев! Какво е Вашето становище за този стълб, на който се дължи благополучието на всяко семейство?

  7. #47
    ANIBAL
    Guest
    Търтеите господине.

  8. #48
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Цитат Първоначално публикувано от petkofire
    Въпрос към Христо-малко по-назад в темата казваш,че ако семейство ДБ12 не изгради 15-20 основи си е чиста загуба-за какъв период от време имаш предвид да стане това?Ако става въпрос за един сезон,не е ли много това?Питам,защото постоянно имам недостиг на изградени пити,и повече от 4-5 ДБ плодникови не са ми изграждали.Пък и от доста пчелари съм чувал,че 1кг восък е равен на -10кг мед.
    Месля че не става въпрос за 15-20 плодникови ДБ пити приятелю а общо.И цифрата 10кг. мед - 1кг. восък е противоречива по скоро установено е от изразходването на 3.6 кг мед се отделя 1кг. восък при достатъчно принос на нектар и прашец. При отглеждане на пило и преработване на нектара в мед пчелите отделят восък независимо дали той ще се оползотвори.Те не изразходват храна специално за отделяне на въсък, а за отглеждане на пилото. Погледни темата Восъкоотделяне и градеж на пити. Градежа на пити е в зависимост от много фактори. На мен тази година семействата ми изградиха по 4-5 плодникови ДБ и 12 магазинни пити през двете паши и ми дадоха по 3 магазина мед. За стационарно пчеларстване мисля че е добре.Така на 2-3 години спокойно обновяваш гнездото с нови качествени пити.Най-трудно се създава базата.Успех приятелю.Дебата е за другата тема посочена по горе.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  9. #49
    ANIBAL
    Guest
    Здравейте!Строителната рамка.Това е решение в много направления.Дори и да няма рамка ,пчелите пак ще го застроят това празно място.Само да го има.Сериозния приток на нектар е задължителен.Иначе....Това е заложено в поведението на медоносната пчела.Да застроява всяко празно място.Стига да има приток на нектар.Не зная ,кога за пръв път е използвана.Мисля,че няма точна дата.Но зная,че причината е Вароа.Всяка основа по същество е строителна рамка.И акара е там.Затова си мисля,че като такава не отговаря докрая на своето предназначение.Аз лично я ползвам за набавяне на пити магазинни.Те са без тел ,но са много добри.И бързи.Дават ми основание да бракувам често повредени от сезона.Ако са изградени с пчелни килийки,остават в гнездото.Намам причина да ги отстранявам.Това е труд, който вече е сторен.такива оборудвани магазини не се посещават от майките.Все пак зависи кога са поставени.

  10. #50
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Колкото пчелари, толкова мнения за строителната рамка. Много противници на използването на строителната рамка за борба с вароатозата, а съшо и противници на използването на химия в борбата с акарите. А как тогава да водим борбата с акарите? За да бъде объркването ми пълно, може да се направи обобщение, че борбата с вароатозата е намеса в живота на пчелното семейство и носи повече вреда, отколкото полза? В дългосрочен план, вероятно това е така. По-вероятно е в хода на еволюцията пчелите да се адаптират към нея, отколкото да загинат повсеместно.

 

 
Страница 5 от 15 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •