Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 15 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 147
  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Мисля че рамката без основа на нея само със лентичка залепена на горната летвичка, е пак един вид строителна рамка. В сезона на роенето в по-голямата и част пчелите изграждат търтиеви килийки, които майката осеменява.Според мен това си е чиста търтиева пита ако е изградена в плодника през сезона на роенето. Извън сезона на роенето пита без восъчна основа, пчелите я изграждат с преобладаващи работнически килийки. Доколкото съм осведомен акарите се настаняват в търтиевото пило около 2 дни преди запечатването му.Изрязването на такава запечатана търтиевата пита няколко пъти през сезона намалява доста количеството на акарите в семейството. А за младата майка спор няма всички я предпочитаме приятелю, снася по-малко неоплодени яйца. За резистентноста на акарите срещу някои препарати вина имаме и самите ние с неправилното им използване.За това освен химическите способи за борба с тях трябва да прилагаме и механически. Търтеите в едно семейство винаги ще ги има в достатъчно количество. Ако го подготвяш за бащино семейство е вече друго.В това отношение ти свалям шапка.Ако мнението е неправилно моля поправете ме.

  2. #12
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Грешно съм се изразил. Аз не изрязвам търтеево пило, дори и в семействата които не са бащини. Механичната борба с акарите нанася повече вреди отколкото ползи, отделно че си създаваш допълнително работа, пък и на пчелите. Те се стремят да си отгледат търтеи- ти им пречиш. Като им изрежеш търтеевото пило те ще си отгледат ново. Пак като го изрежеш - пак ще си отгледат. В крайна сметка ти губиш. Това пило си има цена - то идва от излишъците на семейството.

    Аз поставям пити без основи не за търтеево пило (поне не в общия случай), което да хваща акарите и после да изрязвам , а точно поради обратната причина - за да не се отглеждат много търтеи.
    Ако не поставям пити за търтеев градеж, моите пчели развалят доста солиден брой от основите за градеж. Рано на пролет това не е проблем, но щом започне пашата пчелите се стремят да изградят по-бързо питата и на места правят големи участъци с тътееви килийки.
    В природата има баланс - 10-20% от килийките в кошера трябва да са търтееви. Към този баланс се стремят постоянно. Пчелите във всеки един момент знаят колко килийки от дадения вид има в кошера и съответно дават команда какви килийки да се строят.
    Аз предпочитам търтеевите килийки да са на отделни пити от работническите, вместо да са омешани. Така мога да оставя майката да снася само на работническите, а тътреевите използвам за мед.

    Вароатозата не се размножава толкова успешно на работнически ларви отколкото на търтееви, заради по-краткия период на развитие. При търтеевото пило един акар дава поколение от 3 възрастни, докато при работническото - само 1 (плюс минус 0,5, взависимост от наследствените качества на пчелите, темп. при отглеждане, т.е. дали е централно пило или крайно и др.) Ако имаше само работническо пило в кошерите след 10 поколенния пчели, популацията на акари би си останала същата ( в общия случай).

    Пчелите също имат механизми за подтискане на размножаването на акари. Най-често срещания е изхвърляне на опаразитеното пило - всяко семейство го има, но в различна степен.
    Пчелите имат способност да се учат и това съвсем не са същите пчели които са посрещнали вароатозата преди 30 г. С времето пчелите продобиват умения които им помагат да се борят с вароатозата.

    При пчелите има много механизми подтискащи вароатозата, но с остаряването на майката способността им за противодействие намалява.

    Вароаозата съвсем не е толкова голям проблем колкото ви карат да си мислите. Дивите пчели никой не ги третира.

    Мрежестото дъно е по-практично от изрязването на търтеевото пило в борбата с вароатозата.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #13
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    Мрежестото дъно е по-практично от изрязването на търтеевото пило в борбата с вароатозата.
    За мен това е истината!

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Благодаря за изразеното мнение приятелю.Имам доста време до пролетта за размисъл.Според мен количеството на акарите в едно семейство си е проблем за него, и колкото и висока да е степента му на съпротива, този проблем си остава.Съгласен съм, че прилагането на строителната рамка си има и недостатъци, но не бих я отхвърлил напълно. Не ми пречи в едно две от семействата да не я прилагам и да си направя преценка за себе си. А предимствата на мрежестото дъно в много отношения наистина са беспорни. Веднъж паднал през мрежата връщане назад няма.

  5. #15
    Няма как да не се съглася с scutellator. Аз също от години не ползвам строителна рамка. Ако имам възможност непосредствено преди слънчогледа изрязвам и унищожавам търтеевото пило. Преди това колкото и да се изрязва, пчелите постоянно се опитват да го възстановят и това както и колегата каза си има много висока цена. Освен това търтеевото пило е предпочитано от акара и работническото по това време почти не е увредено. С изрязването преди слънчогледа (обикновено в края на Юни) премахвам по-голямата част от акарите. По този начин след слънчогледа пчелите почват да се подготвят за зазимяване и не отглеждат търтеи, а същевременно са и облекчени от акарити, чийто пик на развитие е през Юли и Август. Като добавим и третиране с препарат през Август, получавам минимално опаразитени пчели за зимуването.

  6. #16
    ANIBAL
    Guest
    Здравейте,колеги!
    Скутелатор този път написа нещо обосновано и истинско.Така е до последната дума.
    Но има и нещо, което аз съм забелязал.Когато слагам основи почти винаги ги изграждат с търтееви килийки.Без значение дали са преди или след главна паша.

  7. #17
    ANIBAL
    Guest
    Търтеите в семейството може да превишат много този процент.Поради оставянето на пита цялата изградена с търтееви килийки.Наистина пчелите просто ги изхвърлят или ги оставят да умрат от глад.Но това е мед.На всичкото отгоре и те стимулират роенето.Всичко опира пак до процента за който говори Скутелатор.Но борбата с вароа е задължителна.Химията само допълва мерките.Механичната борба е безобидна.И е за предпочитаме пред други методи.Със строителната рамка се добива и восък,много восък.Затова ползата от нея е неопровержим факт.
    Наистина пчелите не са същите ,но и кърлежите не са.Всичко еволюира.Присъствието на повече рамки с търтееви килийки в гнездото увеличава меда.Прашеца те складират в работническите килийки.Затова когато има такива пити и пилото е малко.Особено на края на сезона.Това е и причината на заслабването на семействата.Което е много нежелано.Работническите килийки са заети с прашец.Търтеевите с Мед.Необходима е работа с такива семейства.Много работа.Изрязването на тези далаци просто лишава семейството от акари и нежелани количества търтеи.Тяхното завишено присъствие причинява задух в кошера.И лош резултат.Когато има поне две строителни рамки в плодника отрицателния ефект не важи.Но може и да ги задръстят с пресен нектар.Затова те са с различно предназначение в зависимост кога присъстват.

  8. #18
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Цитат Първоначално публикувано от kosta zhelev
    Търтеите в семейството може да превишат много този процент.Поради оставянето на пита цялата изградена с търтееви килийки.Наистина пчелите просто ги изхвърлят или ги оставят да умрат от глад.Но това е мед.На всичкото отгоре и те стимулират роенето.Всичко опира пак до процента за който говори Скутелатор.Но борбата с вароа е задължителна.Химията само допълва мерките.Механичната борба е безобидна.И е за предпочитаме пред други методи.Със строителната рамка се добива и восък,много восък.Затова ползата от нея е неопровержим факт.
    Наистина пчелите не са същите ,но и кърлежите не са.Всичко еволюира.Присъствието на повече рамки с търтееви килийки в гнездото увеличава меда.Прашеца те складират в работническите килийки.Затова когато има такива пити и пилото е малко.Особено на края на сезона.Това е и причината на заслабването на семействата.Което е много нежелано.Работническите килийки са заети с прашец.Търтеевите с Мед.Необходима е работа с такива семейства.Много работа.Изрязването на тези далаци просто лишава семейството от акари и нежелани количества търтеи.Тяхното завишено присъствие причинява задух в кошера.И лош резултат.Когато има поне две строителни рамки в плодника отрицателния ефект не важи.Но може и да ги задръстят с пресен нектар.Затова те са с различно предназначение в зависимост кога присъстват.
    Това мнение го подкрепям изцяло. Благодаря приятелю. Както благодаря и на останалите колеги, получи се хубава дискусия, много от колегите във форума ще изяснят за себе си как да постъпят, особено съботно - неделните пчелари. Аз също.

  9. #19
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    .Когато има поне две строителни рамки в плодника отрицателния ефект не важи.Но може и да ги задръстят с пресен нектар.Затова те са с различно предназначение в зависимост кога присъстват.

    Мисълта ми е да няма строителна рамка в плодника. Аз използвам ЛР и при мен тези пити са в магазините(т.е. в медовите корпуси). За мен строителната рамка нямамясто там. То мястото в плодника така или иначе не стига. Всичко което не е пило няма място в плодника - мед, прашец, строителна рамка - всичко това само пречи. Прашеца се натрупва в кошера най-вече когато майката не може да осеменява свободно. През есентта с намаляване на отглеждането на пило също се натрупва, но той е нужен за зимуването и през пролетното развитие се изразходва.

    С или без химия нито пчелите ще изчезнат, нито акарите. Така е в природата. Акарите се нуждаят от пчели за да съществуват. Акари които убиват гостоприемника си ще умрат заедно с него - те нямат интерес да го правят. Природата винаги се стреми към баланс. При третиране с химия акарите не се стремят към баланс със пчелите а как да оцелеят.

    Според L. L. Langstroth, восъчния молец, с появата си преди 150 години в Америка нанася огромни щети на пчеларството. Той е нанасял щети, които са нищо в сравнение с тези които нанася малкият кошерен бръбар днес - опустошавал е цели пчелини оставени без надзор( тогава "let alone beekiping"-ът е бил широко разпространена практика и восъчният молец е причината да се изостави). Щом веднъж влезел в кошера, опустошавал всички пити. Той строго препоръчва всякакви дупки, пукнатини и цепнатини по кошерите да не бъдат допускани, тъй като там снася восъчния молец и си проправя път към питите. По същата причина стесняването на входовете на кошерите било задължително - при слаба защита на входа, молецът влизал в кошера и снасял по незаетите от пчелите пити.

    Днес е немислимо кошер да загине от "опустошението" на восъчния молец, и честно да си призная ако някой ми съобщи за подобен случай бих му се изсмял.


    След години вароатозата ще изглежда също толкова смешна заплаха за пчелите колкото е восъчния молец днес.
    Кога ще се случи това, зависи от нас.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #20
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    След години вароатозата ще изглежда също толкова смешна заплаха за пчелите колкото е восъчния молец днес.
    Кога ще се случи това, зависи от нас.[/quote]

    Дано това което казваш се сбъдне приятелю. Макар, че молеца и сега е камъче в обувката за много пчелари, стабилно им обработва питите.Лошо съхранените.
    Благодаря за поста ти.Жив и здрав.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

 

 
Страница 2 от 15 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •