Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 13 от 15 ПърваПърва ... 31112131415 ПоследнаПоследна
Резултати от 121 до 130 от общо 147
  1. #121
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Има, има! Бат Гошо, ела да ти покажа! Всичко е до грижа!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  2. #122
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Когато няма пило има само възрастни женски акари по пчелите няма размножаване.През пролетта, размножаването на пчелата и на акара започва едновременно. Преди всичко акарът V. Jacobsoni има възможност за голяма и бърза продуктивност. Докато цикълът на развитие на пчелите е 21 дни, а на търтеите 24 дни, то на женския акар е 8-9 дни, а на мъжките 6-7 дни.Мъжкият индивид узрява полово на 6-7 ден, а женският на 8 ден. В килийките с 5-6 -дневни пчелни или търтееви ларви женският акар снася едно, дву- или трикратно по 7-10 овални белезникави яйца.

    Да приемем че ефикасноста на строителната рамка се 50% (има възрастни по пчелите и има ларви в запечатаното пило) и имайки в предвид скороста на размножаване то следва че третирането с медикаменти когато няма пило не трябва да бъде в никакъв случай пренебрегвана защото % на опаразитяване с който тръгваме пролетта е много важен разликата в него ще доведе до различен темп на опаразитеност и ако е висок то строителната рамка няма да ни помогне съществено но ако е нисък тя върши добра работа.
    Че работа върши върши но и при предпочитания на кърлежа да снся там масово или не не може да е достоверен тест за опаразитеност защото не знаем какъв е % на предпочитания.

  3. #123
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Върти ми се една "еретична" мисъл от известно време. Както и майката, така и акара предпочита стари пити. Дали няма да стане: Вадим стр. рамка, разпечатваме, и бегом във фризера. След ден-два вадим и в кошер да я почистят пчелите. Не знам тая гад при каква температура ще мре, и за колко време. Дали ще стане? Някой опитвал ли е?

    Поздрави, Г. Георгиев

  4. #124
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от Bobi-M9598 Виж публикацията
    Здравейте,

    Върти ми се една "еретична" мисъл от известно време. Както и майката, така и акара предпочита стари пити. Дали няма да стане: Вадим стр. рамка, разпечатваме, и бегом във фризера. След ден-два вадим и в кошер да я почистят пчелите. Не знам тая гад при каква температура ще мре, и за колко време. Дали ще стане? Някой опитвал ли е?

    Поздрави, Г. Георгиев
    Акара ще измре, обаче мен ме притеснява ако пчелите не почистят навреме умрелите личинки дали няма да плъзнат болести. Един от тестовете които правят селекционерите на майки е да замразяват пило (да го убиват) и после гледат дали, и колко бързо пчелите ще почистят питите.

  5. #125
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Цитат Първоначално публикувано от Bobi-M9598 Виж публикацията
    Здравейте,

    Върти ми се една "еретична" мисъл от известно време. Както и майката, така и акара предпочита стари пити. Дали няма да стане: Вадим стр. рамка, разпечатваме, и бегом във фризера. След ден-два вадим и в кошер да я почистят пчелите. Не знам тая гад при каква температура ще мре, и за колко време. Дали ще стане? Някой опитвал ли е?

    Поздрави, Г. Георгиев
    Акара бързо ще загине във фризера, но ако пчелите не почистят бързо килийките, ларвите ще започнат да се разлагат. Една от предпоставките за Европейския гнилец е простудяването на пилото. От друга страна обаче, в тези килийки отново ще бъдат отглеждани търтеи, така че, малко вероятно е, това да навреди на работническото пило в другите пити?

  6. #126
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Благодаря на взелите отношение по въпроса. Стр. рамка е в плодника, тя е 1/2 рамка, смятам че пчелите ще успеят да се справят с почистването. Все още не съм за постоянно на пчелина и не мога да направя проба, но съм доста навит.

    Поздрави, Г. Георгиев

  7. #127
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Адаш това е хубаво да го направиш късно есента при последното пило разпечатваш и ако има акари махаш питата и слагаш друга. Този капан го практикуват защото ако есенното третиране не е достатъчно ефективно то последното пило е пълно с акар. Последните пчели са ценни но ако са с яко опаразитени спо добре да ги няма.

  8. #128
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    150 търтея(включително ларви) - 12 акара
    Нито един акар върху търтей пред излюпване. Всички акари излязоха от скоро запечатани ларви. Явно пчелите ги усещат и абортират проблемните.
    Най-много акари в килийка - 2 броя

    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  9. #129
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Дамянич, с какво си го хранил тоя вароа? Много угоен бе! А тоя ген у пчелите как го селектира?
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  10. #130
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Тянка,това е бременна женска,затова се вижда така

 

 
Страница 13 от 15 ПърваПърва ... 31112131415 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •