Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 15 ПърваПърва ... 910111213 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 147
  1. #101
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Строителна рамка.....https://www.youtube.com/watch?v=oOej4UtC47Y

  2. #102
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Моят резултат- от 100 търтея 3 !
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  3. #103
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2015
    Мнения
    30
    Значи аз съм го закъсал...от 3 търтея 5 кърлежа... и ме хвана страх да гледам за повече! Иначе за тая статия с поведението на кърлежа, че не харесвал да снася в пресни килийки-ела им го кажи, че те явно не са го чели това...а и не са забелязали че е изрязвана преди две седмици!!!

  4. #104
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    През размножителния период 85-90% от акарите се намират в запечатаното пило в статията се казва не че не са в стройтелнната рамка а че в по голям % са в плодниковите стари пити с търтиево пило.Ако човек няма в другите рамки търтиево пило а само в строителната то няма проблем.

  5. #105
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    По книгите пише за подобрена строителна рамка. При нея, отгоре има основа за работническо пило, а отдолу се гради далак с търтеево пило. Не споменават, каква е целта на това изобретение? Намаляване площта за търтеево пило или ...?

  6. #106
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от IVO 80 Виж публикацията
    Значи аз съм го закъсал...от 3 търтея 5 кърлежа... и ме хвана страх да гледам за повече! Иначе за тая статия с поведението на кърлежа, че не харесвал да снася в пресни килийки-ела им го кажи, че те явно не са го чели това...а и не са забелязали че е изрязвана преди две седмици!!!
    Безпорен факт е ефекта от строителната рамка
    но ако ларвите на акарите са всичките в строителната рамка то ще ни се налага ли други методи за борба с вароатозата като избиваме неговото поколение дали няма да го унищожим до повторно заразяване отвън. Защо това не става.

  7. #107
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Някои автори твърдят, че ефективноста от СР е 25% . Не виждам проблем, останалите акари да си живуркат на воля! Особено, ако се залага само на нея. И акара не се мори и с други средства. По скоро ефекта от нея е най- добре да се комбинира и с другите методи за борба. А ще се добива и малко восък.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  8. #108
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Някои автори твърдят, че ефективноста от СР е 25% . Не виждам проблем, останалите акари да си живуркат на воля! Особено, ако се залага само на нея. И акара не се мори и с други средства. По скоро ефекта от нея е най- добре да се комбинира и с другите методи за борба. А ще се добива и малко восък.
    Абсолютно съм съгласен с мнението ти и понеже колегата питаше:
    Колеги, какъв процент опаразитяване наблюдавате при разпечатване на търтеевото пило от строителна рамка? За първа година работя с нея и акар има, но въпроса е дали могат да се вадят достоверни изводи за общото количество на акара в кошера или да се приеме, че рамката е събрала по-голямата част от тях.
    Аз цитирах статията и човек ако се позамисли имайки в предвид % на опаразитяване от вън и вътре в кошера и % на акарите в размнижителния период на Вароа по пчелите и в търтиевото пило се стига до извода че ако имаш стари пити с много търтиеви килийки то % на вароа в строителната рамка ще е по малък и обратното и поради тази причина лично аз мисля че строителната рамка не може да бъде достоверен тест за % на опаразитяване.
    Но това са си мой изводи логически и с нищо подкрепени освен с четене на пчеларска литература.

  9. #109
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Преди години, когато бях по-неопитен, бях купил 5 кошера с пчели. Продавачът сподели, че есента ги е третирал с Варотом. Пропуснах пролетното третиране и по-късно, в търтеевото пило броих по 5 акара в килийка. Пред кошерите имаше пълзящи пчели. Есента третирах с някакви лентички, не помня точно какви бяха, но през зимата едно пчелно семейство загина от акари. Следващата зима, отново загубих семейство по същата причина. От последните 4 години насам, през есента третирам двукратно - екостоп и оксалова киселина. Зимна смъртност, повече не съм имал.

  10. #110
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Васко сега нямаш умрели семейства защото се бориш с тях когато те на са в пилото а на пчелите (особено с оксаловата късно есента) а по времето когато слагаме строителни рамки 80-90% от кърлежите са в пилото (като шест пъти повече в търтиевото пило).
    От тук следва че от търтейте има полза защото ако ги няма ще се прехвърлят масово в работническото пило. Значи от строителната рамка има полза но е далеч от 100%ефективност и не трябва да прекаляваме с нейната площ защото излищно изтощаваме семейството и майката принуждавайки я да снася неоплодени яйца за сметка на оплодените.

 

 
Страница 11 от 15 ПърваПърва ... 910111213 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •