Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 7 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 66
  1. #1
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    126
    Пчеларски район
    Ябълково, обл. Хасково

    Как ще се вземат решенията...и други практични въпроси

    Учредява се новата пчеларска организация. Да приемем оптимистичния вариант, че решенията ще се вземат прозрачно. Каква ще е структурата на тази организация? Какъв ще е начинът за регистрация на местните звена- областни, общински, градско-селски?

    Една хипотетична ситуация: Новата пчеларска организация трябва да излезе с общо решение кошерите сини ли трябва да се боядисват или зелени. Я да видим, как ще стане на практика. Звеното на най-ниско ниво (примерно селското съюзче) поставя въпроса на членовете си. Членовете са 20. 11 от тях искат кошерите да са сини, 8 искат зелени кошери и един иска лилави, понеже му се намира отнякъде такава боя. Идеята е да излъчи един човек, който да занесе решението до по-високото звено на организацията (общинската примерно). Този човек, с какво решение отива до общинската организация? С мнението на мнозинството или 11-8-1? Ще трябва представителят да може някак да докаже на редовите членове, че е гласувал точно, както са му заръчали. Как?
    Ще ми хрумват и други въпроси с времето.

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    16.04.2013
    Мнения
    133
    Пчеларски район
    Хасково
    Чрез протокол, или най - добре, видео запис на събранието!

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Хора, недейте да издребнявате нещата - това как ще си боядисваш кошерите и как точно ще си гледаш пчелите, в каква система кошери и още ред подобни въпроси - едва ли някой има за цел да ги диктува, унифицира или контролира, с изключение на здравословното състояние на пчелните семейства и на биологично отглежданите, но то там си е между стопаните отглеждащи биологично пчели и контролните органи.
    Идеятя на цялата тази организация е едно лице да застане пред министъра на земеделието, и да представлява целокупното българско пчеларство. Зад това лице ще стои управителен съвет(или нещо подобно) - съставен от представители на всички сега съществуващи съюзи и обединения(само от пчелари - без преработватели, търговци и разни други). Всеки от тоя "управителен дъвет" ще има глас правопропорционален на броя на реалните пчелари седящи зад него(и броя пчелни семейства които те отглеждат). Поне така може би ще е в началото, в последствие много от сега съществуващите организации които са "кухи" - нямат членска маса и представителства по места ще изчезнат от самосебе си, може би ще се появят нови, такива които представляват и защитават интересите на реални пчелари.

  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Колкото до това какво решение се е взело на местно ниво, и дали то ще бъде правилно предадено и спазено от по-горното ниво - то един протокол, от събранието на местно ниво, с това по кой въпрос колко гласа са събрани, може да бъде изпратен по структурата нагоре, както и публикуван в интернет.
    Те тия и много още други въпроси има да се доуточнят, това е част от работата на новосформираната група която да изготви предложение за устав на новата единна пчеларска организация.

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    126
    Пчеларски район
    Ябълково, обл. Хасково
    Разсмя ме. Това за цветовете кошери беше абсурден пример. Въпросът можеше да е: какъв цвят да е пчеларското облекло. Механизмът на вземане на решения беше частта, на която да обърнеш внимание...

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Според мене субсидии трябва да има само за тези производители на мед, които прилагат индустриални методи и способи за производство. И които имат фирми с над 50 000 оборот, за да са регистрирани по ДДС. И които имат специализирани високохигиенични помещения, отговарящи на строгите изисквания за хранително-вкусовата промишленост. И които имат автоматизирани високопроизводителни линии за разпечатване, центрофужене, преработка и разфасовка на мед. И които имат поне по 2-3 хиляди пчелни семейства. И които сами са си износители на меда и т.н и т.н. Та именно на тези фирми себестойността на меда ще бъде много по-ниска отколкото на техните първобитни колеги с по 5-10 кошера."ЧИИ Е ТОЗИ КОМЕНТАР?
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    Признавам, това изказване на г-н Матеев го бях забравил.Затова директно задавам въпроса:
    "Г-н Матеев, поддържате ли това Ваше твърдение към този момент?"
    Според мен това е важно да се знае.Трябва да сме наясно чии интереси ще защитавате, на масовите пчелари или на индустриалните?
    И тук не става въпрос за пчеларите с по 5-10 кошера, тук става въпрос за тези с по 50-100-200-300.Отричате ли правото им на съществуване, изключвате ли ги от програмите за подпомагане?
    Повдигам този въпрос, защото както тук, така и в група "Пчелин" във Фейсбук, отправих призив, да подкрепим г-н Матеев, при работата му в сформираната работна група.
    Във Фейсбук, ми припомниха това Ваше изказване и ме попитаха, как с тези убеждения, ще защитите интересите на всички пчелари.
    Прилагам цитат на Вашето изказване, с надеждата да е копирано коректно.

    "Според мене субсидии трябва да има само за тези производители на мед, които прилагат индустриални методи и способи за производство. И които имат фирми с над 50 000 оборот, за да са регистрирани по ДДС. И които имат специализирани високохигиенични помещения, отговарящи на строгите изисквания за хранително-вкусовата промишленост. И които имат автоматизирани високопроизводителни линии за разпечатване, центрофужене, преработка и разфасовка на мед. И които имат поне по 2-3 хиляди пчелни семейства. И които сами са си износители на меда и т.н и т.н. Та именно на тези фирми себестойността на меда ще бъде много по-ниска отколкото на техните първобитни колеги с по 5-10 кошера."
    "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество – винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава."
    Атанас Буров

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    @Ruslan,
    Няма да коментирам поста на Матеев, но вземам повод от споменаването на група "Пчелин" във Фейсбук. https://www.facebook.com/groups/279057128878973/
    Разочарован съм от духа и нагласите, които царят там. Постоянно се развиват идеи, че законите и правилата не бива да се спазват, че производителите на оборудване ги лъжат с цените, че държавата трябва да определя изкупните цени и да регулира пазара, но да не им събира данъци и осигуровки, че пчеларите са работниците, а всички останали - търтеи, живеещи на техен гръб. Всяко мнение, което се опитва да обясни нещата от икономическа или законова гледна точка или се игнорира, или започват подмятания от рода на "Ти не си пчелар и затова си против нас". Ако продължите с аргументите ви казват в открит текст "Напуснете групата" (което и направихме както аз така и дамата, която анализираше правната уредба). Същевременно се прокарва постоянно идеята, че пчеларите трябва да бойкотират производителите на оборудване и да минат на почина "направи си сам". За да не бъда голословен - прочетете дискусиите от 10 и 11 февруари. Мисля, че такава самоизолация от света и капсулиране в тесен кръг на "чисти пчелари" не е полезна за отрасъла. Все пак живеем в 21 век! Лично мое мнение е, че ако на тези хора се даде възможност с разбиранията си да вземат връх при създаването на новата организация, това ще настрои всички - търговци, производители на оборудване, научна общност и държавните органи срещу всички пчелари.
    Ако греша - моля поправете ме!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Ако греша - моля поправете ме!
    Уважаеми,tsc1,
    Колко семейства и от колко години отглеждаш?
    Не обичам да давам съвети, но помисли защо не можеш разбра тези хора.Ценностната ти система е неприемлива за хора обичащи природата и труда си.Нормално е да не те искат.Не всичко е бизнес и пари.Има и човещина.И тук сред ПЧЕЛАРИТЕ няма да намериш съмишленици.Ако не беше комерсиализиран от известно време и в този форум биха писали много истински , добри пчелари.Съжалявам ,че се налага да го пиша.В "Пчелин" отидоха хора със свободен дух и е нормално да не те харесат.За тебе форума е безплатна реклама на бизнеса, а за пчеларите място за безкористно споделяне на идеи, опит, взаимопомощ.Не очаквам да ме разбереш, но ако се замислиш все ще е успех.
    Ако не беше изричната ти молба ,никога не бих ти отговорил.Дано ти е полезно.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Прочете ли дискусиите, които визирам??? Какъв бизнес, каква човещина, какво 5 лева?
    Подкрепяш ли този начин на мислене? Аз не се притеснявам да кажа какво мисля, като не се крия зад псевдоними, а излизам с името си! Пчеларя произвежда мед, дърводелеца - кошери, железаря - центрофуги, ние - електроника за пчелина. И всеки трябва да уважава труда на другите и да не ги брои за търтеи, а себе си - за работна пчеличка, която храни останалите. А когато обсъждаме общи въпроси, свързани с икономиката и правото всеки има своето мнение и трябва да го защитава със съответните аргументи.
    Така че, ако имаш нещо по същество на дискусиите нека да го обсъдим - нормално и с нужното уважение към опонента!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

 

 
Страница 1 от 7 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •