Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 7 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 66
  1. #31
    Наблюдател
    Регистриран
    03.06.2013
    Мнения
    20
    И каква е група "Пчелин",че трябва да ни е критерии за оценяване?И откъде на къде трябва да се дава точно тя за пример?Ако на мнението на колегата Филимонов наистина се съберат "майни"прави си сметката какви са се събрали в групата.Наистина е глупаво точно някоя група да оценява нечие мнение и всички да го вземаме за правилно.

  2. #32
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско

    Post

    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    ? За съжаление, не е организирано българското дребно пчеларство и затова никой не го е еня за него. 2/3 от пчелните семейства са нерегистрирани. Според мен трябва да има закон за пчеларството, искаш ли да гледаш пчели, отиваш в общината или във ветеринарната служба и се регистрираш. Даже трябва и данък да се плаща, за да има пари за проверители. Организирани ли са нещата, тогава и кражбите на кошери ще се криминализират, тогава и застрахователите ще са склонни да застраховат пчелни семейства, тогава и парите ще достигнат и до по дребните стопанства. Така мисля аз.
    Извинявай, ама нещата които предлагаш-данък е много много глупаво нещо. Пчеларите в света се подпомага, заради опрашителската дейност. Хора ако искаш нещо да върви, трябва да няма пречки. Нещата трябва да са прости и ясни.
    Етови някой предложения: Пчелин до 10 кошера не се подпомага.
    Пчелин над 10 кошера получава годишно по 10кг захар на семейство.
    Всеки може да продава отводки и пчелни майки, ако пчелина му е регистриран в ветеринрната служба.
    Ето ви неща които може да изисквате, променяте, предлагайте какво трябва да прави една пчеласка организация. За да защитава членовете си!

  3. #33
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Това със захарта не е разумно, по удачният вариант е да се обсъжда конкретна сума с която да се подпомагат регистрирани пчелни семейства. За броя от който трябва да почва субсидирането още доста ще се изпише но това трябва да е границата от това пчеларя дали ще се занимава сериозно с пчеларство или е в период на пробване и не е решил още за бъдещето си като пчелар. Тази бройка според мен е около 30.

  4. #34
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Даже трябва и данък да се плаща, за да има пари за проверители.


    Тенденцията в световен мащаб е дейността проверител да отпада. Има по-надеждни и ефективни методи за контрол на разпространението на епидемични заболявания.

    Пчелин над 10 кошера получава годишно по 10кг захар на семейство.


    Както от захар така и всеки кошер се нуждае от поддръжка в добро състояние. Освен 10 кг захар на кошер, трябва да се отпуска и по една кутия боя за кошерите, поравно от заличните цветове - бяло, зелено и жълто.



    Аз подкрепям мнението ( то е по-скоро констатация или ФАКТ) на Бонев, че ако се спрат субсидиите в България, всичко ще си дойде на мястото.

    Мнението ми е че ако трябва да има някакъв вид подпомагане, то да е ЕДИНСТВЕНО за тези които имат желание да се развиват за да им се помогне да станат "едри риби" (преференциални лихви по кретити, възвръщане на част от НАПРАВЕНИТЕ инвестиции и от този сорт).
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #35
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Трябва да има ред и дисциплина и закон. Затова никой арендатор няма да плати за опрашване, защото знае, че навсякъде е пълно с пчелни семейства, които така или иначе му помагат в опрашването. А когато има пчеларски организации , които да защитават и пчеларите по селата, и да защитават интересите им, тогава ще има пари за опрашителна дейност. А това ще стане, когато всеки кошер е на светло. Примери са всички пчеларски държави - наши съседки. Пчеларството , което се подпомага от държавата - върви напред. Но при нас такава няма, може би затова нещата не вървят и май ще си караме като се караме....
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  6. #36
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Това, което става тук е нагледен пример защо смея докарали до този хал. Всичко обръщаме в пари, помощи и се сърдим, че никой не ни помага. Ако спрем да мислим как да чопнем някоя стотинка, а се концентрираме върху важните неща, то в следствие без много да говорим и стотинките ще стигнат до всеки. На нас са ни отнели правото да работим спокойно и да печелим от труда си, а ние за помощи ревем. Та ако ни дадат и стотинка помощ после ще ни вземат 10.Разберете Няма безплатен обяд. Безплатно е само сиренцето в капана за мишки.

  7. #37
    Потребител
    Регистриран
    24.10.2013
    Мнения
    69
    Прав сте г-н Бонев. Но за повечето пак остава въпроса ЗАЩО-ЗАЩО и ЗАЩО???
    Едно е да искаш, второ е да можеш, а трето и четвърто е да го направиш.

  8. #38
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    126
    Пчеларски район
    Ябълково, обл. Хасково
    "На светло" казвате да излезнем. Питам: регистрацията на пчелин (пчелни семейства) колко светъл ме прави? Щото имам чувство, че тази регистрация само за някаква статистика се прави, без реални ползи от нея. На практика, законът позволява да се работи така, ако се плащат дължимите данъци върху печалба ( или оборот). Обаче се чуват все повече мнения, че за да искаш да се намесиш в пчеларския живот в държавата, е необходимо да си регистриран земеделски производител. И един куп хора, които се занимават с пчеларство, но не като основна дейност, защото работят и друго, някак не се вписват изобщо в картината. Не става въпрос за някакво подпомагане, а за признаване на факта, че има доста хора, които работят с пчелите като втора дейност (аз например). Ако се наложи мнението, че за да си легален пчелар, трябва да си ЗП, това изобщо няма да доведе до повече регистрирани пчелари...

  9. #39
    Автор
    Регистриран
    16.04.2013
    Мнения
    133
    Пчеларски район
    Хасково
    [QUOTE=evgeni.filimonov;34251] Според мен трябва да има закон за пчеларството, искаш ли да гледаш пчели, отиваш в общината или във ветеринарната служба и се регистрираш. Даже трябва и данък да се плаща, за да има пари за проверители. Организирани ли са нещата, тогава и кражбите на кошери ще се криминализират, тогава и застрахователите ще са склонни да застраховат пчелни семейства, тогава и парите ще достигнат и до по дребните стопанства. Така мисля аз.


    До някъде съм съгласен. Но в нормалните и успели държави те подпомагат по всички начини за да започнеш, и после ти даваш на драго сърце. При нас е обратното, с разликата, че не получаваш помощ. Трябва да се мисли в насока, как да се мотивират млади хора да се занимават с пчеларство, а не как да ги обложим с още данъци. Пчеларството е благороден занаят и мисля, че на всеки който е решил да се грижи, отглежда и размножава пчели, трябва да му бъде помогнато - а не само да му поставят препядствия по пътя!

  10. #40
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Бонев, моите уважения но казваш че всичко обръщаме в пари. Добре как тогава без пари, да създадем нещо, без някаква помощ, голямо? Аз, колегата jojonov и много други работим за да си финасираме пчераството. Аз теглих креди зада закупя два парцела на които правя пчелини, парите ги изплащам от заплатата си. Давам някак ви предложения и искам да давате и вие, няма коментират се че са смешни. Не бих казал, захарта е неоходимост за пчелното семейство, боята не! 2013г беше със сухо лято, на единия пчелин всичко изгоря още юни. За да оцелеят трябвашен да храня и храня. Добре не искате захар, дайте предложения как да се подпомагат пчеларите. Да им се защитят правата.

 

 
Страница 4 от 7 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •